Пари од агава

Агаве parryi е сочен

Слика - Викимедија / Зејнел Чебеци

Агавите се растенија кои често се одгледуваат во суви градини. Тие подеднакво се спротивставуваат и на суша и на екстремна топлина, онаа што може да достигне 45-50ºC на температура. Но, од сите сорти постојат, Ако барате оној што е помалку познат и кој се истакнува по својата боја, ви го препорачуваме Пари од агава.

Ова е вид што можете да го одгледувате во карпа, на пример, но исто така ќе изгледа одлично во голем сад. Единствено негативно што може да се каже за ова растение е тоа што цвета само еднаш во животот, а потоа умира, но минуваат неколку години додека не дојде време.

Потекло и карактеристики на Пари од агава

Агаве parryi е сочен

Слика - Викимедија / Кшиштоф Голик

El Пари од агава, популарно познато како магуи или агава, е вид на трева што расте во Соединетите држави и Мексико. Листовите растат во розети, и се многу тврди, со боцкави рабови. Овие боцки се кратки на маргината, но имаат подолг на врвот или на врвот. Како што очекувавме, цвета еднаш пред да умре, создавајќи цветно стебло високо до 3 метри, од кое никнуваат гроздови од жолти цветови.

Тоа е сиво-зелено растение, боја која е во контраст многу добро со црната боја на нејзините трње. Затоа е идеално малку да се скршиме со монохроматската боја што обично постои во градините.

Како се грижите за себе?

Тоа е многу отпорен вид, погоден за почетници и за оние луѓе кои немаат време да се грижат за растенијата со напор. Но, имајте на ум тоа е многу чувствителен на вишок вода, поради што е важно да се сади во лесни почви што брзо се сушат.

Покрај тоа, ако изберете да го имате во тенџере, мора да најдете доволно голем за да може да продолжи да расте, во спротивно ќе остане мал. Во секој случај, подолу ќе објасниме како да се грижиме за Пари од агава:

Локација

Потребно е многу светлина; тоа е повеќе, мора да се одгледува на сончево место, од многу рана возраст. Дури и садници може да се чуваат на сонце. Агавите, сите, вклучително и нашиот протагонист, треба да се хранат директно во текот на денот, или барем половина ден. Само на овој начин вашето растение ќе расте добро.

Ако го имате во градината, ставете го на место каде што може да има правилен развој. Засади го на околу 50 сантиметри од theидот или wallsидовите, и најмалку 2-3 метри од дрвјата. На овој начин ќе добиете да расте директно и изложено на сонце.

Земјата

Agave parryi расте бавно

Слика - Викимедија / Диего Делсо

  • Во градината: тоа е растение што треба да биде во светлина и добро исцедена почва. Во оние што се тешки, водата треба подолго да се исцеди, така што тие остануваат влажни подолго, што е токму она што корените на Пари од агава тие не сакаат. Затоа, ако вашата почва е ваква, односно тешка, компактна и со тенденција да се поплави, треба да направите дупка за садење еден метар длабока со 50 сантиметри во дијаметар, а потоа да додадете слој од 30-40 сантиметри вулкански глина, градежен чакал или сличен материјал. Потоа можете да го садите со почва за сукуленти и кактуси.
  • Кондензиран: подлогата мора да биде подеднакво лесна. Ако задржува вода долго време, ќе биде штетно за корените и, следствено, и за растението. Затоа, ве советуваме да ставите почва за сукуленти (за продажба овде), или со мешавина од универзален супстрат со перлит во еднакви делови. Патем, тенџерето мора да има дупки во основата за да може водата да излезе.

Риего

El Пари од агава Треба да се напои многу малку неделно. Во лето, бидејќи е потопло, може да се напои еднаш или најмногу двапати, но само ако почвата е сува.На Запомнете дека многу добро се спротивставува на сушата, но не и на вишокот вода. Значи, ако се сомневаме, најдоброто што можеме да направиме е да почекаме уште малку пред да го напоиме растението. Верувај ми: ништо нема да му се случи. Покрај тоа, дури и да беше жеден, тоа нема да биде проблем, бидејќи кога повторно ќе го рехидрираме, веднаш ќе закрепне.

Многу поинаков случај би било ние често да го напојуваме. Тогаш неговите корени ќе претрпат неповратна штета и, во сериозни случаи, би било тешко да се поврати. Затоа, треба само повремено да наводнуваме.

Претплатник

Можно е да се плати со ѓубриво за кактуси и сукуленти (во продажба овде) следејќи ги упатствата на производот. Идеално време да го направите ова е од пролет до крајот на летотоНа Ако живеете во област каде што нема мразови или тие се многу слаби, до -2ºC, можете да продолжите со оплодување на есен.

Множење

Помножете со семиња или со одвојување на младНа Вториот никнува кога мајчиното растение умира, во времето на цветање или кратко потоа, кога цвеќињата венеат.

Чини и болести

Многу е тешко. Всушност, ниту еден не е познат. Но, ако наводнувате премногу, тогаш да, може да завршите да станете жртва на патогени габи. Во овој случај, би било неопходно да се направат простории за наводнување и да се третираат со фунгицид што содржи бакар (се продава овде).

Рустикалност

Добро ги издржува мразовите до -15ºCНа Но, ако примерокот е млад, подобро е да се заштитите малку.

Agave parryi е сочен со сиви лисја

Слика - Викимедија / Диего Делсо

Што мислеше за Пари од агава?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)