Картичка Adenium obesum или пустинска роза

Цвет на адениум обем

Тоа е веројатно најпознатото каудекс или листопадно растение во светот: пустината се зголеми или Адениум обем убаво е не, следново. Исто така, има карактеристика што ги тера сите што го гледаат да се заубат: цвета кога е многу млад!

Проблемот е што не е многу лесно да се грижиме ако времето не е добро. Но, не грижете се што Следејќи го мојот совет, ќе можете да го натерате да ве држи добро.

Како е?

Адениум обем во живеалиштето

Адениум обем е научно име на растение со каудекс роден во тропските и суптропските источни и јужни делови на Арабија и Африка. Популарно е познато како пустинска роза, зимска роза, Саби Starвезда или Куду. Опишано е од Петер Форскал, Јохан Јаков Ромер и Јозеф Аугуст Шултес и објавено во Systema Vegetabilium во 1819 година.

Достигнува висина од 1-3 метри, со едноставни и цели лисја, кожена во текстура, со големина од 5-15см во должина и 1-8см во ширина. Цветовите се тубуларни, долги 2-5 см и се составени од пет ливчиња со дијаметар од 4-6 см. Тие се појавуваат во пролет и можат да бидат розови, црвени или бели.

Подвидови

 • Adenium obesum subsp. боемианум: роден во Намибија и Ангола.
 • Adenium obesum subsp. обес: роден во Арабија.
 • Adenium obesum subsp. олеифолиум: роден во Јужна Африка и Боцвана.
 • Adenium obesum subsp. сокотранум: роден во Сокотора.
 • Adenium obesum subsp. Сомалиски: роден во Источна Африка.
 • Adenium obesum subsp. свазикум: роден во источна Јужна Африка.

Која посебна грижа ви е потребна за да живеете?

Пустинска роза

И сега кога знаеме како е, време е да знаеме како да се грижиме за тоа. Па, првото и најважното нешто што треба да се има предвид е дека пустинската роза е растение што не се спротивставува на мраз. Ова значи дека нема да можеме да го одгледуваме надвор преку целата година, ако температурите паднат под нулата степени во зима. Но тогаш, Како да спречиме да умре?

За да го наводнете многу малку во текот на годината: еднаш неделно и на секои 15-20 дена остатокот од годината. Штом термометарот започне да означува 10ºC или помалку, ќе направиме стаклена градина за тоа - со стара полица и про transparentирна пластика е повеќе од доволно - и ќе започнеме со наводнување еднаш месечно. Не советувам да го чувате во затворени простории, освен ако во нашата област нема мразови од -3ºC или поинтензивни, бидејќи не се прилагодува добро на живеење во овие услови.

Адениум обем

Друга работа што треба да ја направиме е имајте го во тенџере со подлога што може брзо да ја филтрира водата. За да го направите ова, препорачувам да го засадите на пемза, која е вид на чакал, но со многу помало бело зрно. Исто така, во текот на пролетта и особено летото мора да се оплоди со течно ѓубриво за кактуси и други сукуленти, или ако сакате со сина нитрофоска.

Трансплантацијата мора да се направи во пролет, штом ќе се утврди топлината на таа сезона. Тој е многу отпорен, но мора да бидете внимателни со неговите корени и да не го наводнувате додека не поминат околу 15 дена.

На овој начин ќе имате поголеми шанси за преживување.

Ако имате какви било сомневања во прашање, прашајте. 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   мауро dijo

  Многу добра статија, многу корисна

  1.    Моника санчез dijo

   Драго ни е што ви се допадна