Лист со алое ферокс

Алое ферокс

El Алое ферокс Тоа е скапоцен арборесцентен алое кој е во состојба да одолее на слаби мразови без никаков проблем. Покрај тоа, иако има прилично бавен раст, неговото носење и соцветањето или групата цвеќиња го прават прекрасен вид за градина или саксија.

Дали се осмелувате да продолжите да читате повеќе за него? Ветувам дека ќе ти се допадне… Уште повеќе! 😉

Како е?

Алое ферокс

Алое ферокс е научно име на растение од дрво што е опишано од Филип Милер и објавено во Речник на градинарите во 1768 година. Популарно е познат како Кејп Алое или Дива Алое. Потекнува од Африка, поточно од јужниот Западен Кејп до Квазулу-Натал, како и јужниот источен агол на Слободната држава и јужниот дел на Лесото.

Развива едноставно стебло високо до 2-2,5 метри, со дебелина од 30 см. Неговите лисја се месести, ланцетни, глазурни зелени и понекогаш назабени од двете страни. Маргините се вооружени со црвеникави или кафеави заби. Цветовите се групирани во густа и долга inflorescences на црвена или портокалова боја. Цвета во зима. Плодот е сув, долг 1-1,5 см и содржи неколку мали семиња.

Кои се нивните грижи?

El Алое ферокс Тоа е растение кое може да биде и во земја и во саксија, но важно е сонцето да свети директно во текот на денот и дека почвата е порозна (како пемза или речен песок) за да се олесни одводнувањето на водата.

Но, за да биде совршено, ќе биде потребно напојувај го многу малку: еднаш неделно во лето и на секои 15-20 дена во остатокот од годината. Исто така, ќе биде потребно да се оплоди во текот на топлите месеци со течно ѓубриво за кактуси и други сочни, или со Нитрофоска сина.

Може да се одгледува надвор цела година ако температурата не падне под -3ºС.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.