Како да се открие ботритис во сукуленти?

Ботритис

Габите се еден од најлошите непријатели на сите растенија. Често кога сфаќаме дека има нешто чудно што им се случува, овие микроорганизми веќе напреднале многу. Премногу Иако постојат некои почести од другите, причината за ботритис тоа е особено популарно.

Тие предизвикуваат многу проблеми за нашите кактуси, сукуленти и растенија со каудекс. Но, смири / а: подолу ќе објаснам како да се открие ботритис кај сукуленти и, исто така, како да се бориме со него.

Што е тоа?

Ботритис, познат и како сива мувла, е името дадено на болеста предизвикана од габата Botrytis Cinerea.. Ова е фаворизирано со благите температури на пролетта и есента и влажните средини. Но, ова не значи дека не се појавува во лето; Понатаму, бидејќи станува збор за паразитска габа (точниот термин е ендопаразитска габа), ја искористува најмалата можност да влезе во организмот на растенијата за да почне да се размножува.

Кои се твоите причини?

Оваа болест е предизвикана само од една причина: рана. Едноставна и често невидлива - за нашите очи - рана, или на стеблото и / или корените кога се пресадува, е с that што му треба на ботритис за да се прикраде во сукуленти.

Од оваа причина многу е важно да не ги исечете, и во случај да сакаме да правиме графтови или сечи, секогаш користете алатки претходно дезинфицирани со аптечен алкохол.

Какви симптоми и / или оштетувања предизвикува?

Ако нашите растенија имаат ботритис ќе го видиме следново:

 • Сива прашина или мувла во некоја област
 • Гнили или некротизирачки
 • Без раст
 • Понекогаш тие цветаат пред време за да се обидат да остават семе, или произведуваат пијавки

Како се бориш?

Сулфур во прав

Се бори со оваа болест фунгициди. Бидејќи работи многу брзо и ние собирачите или аматерите обично не користиме сукуленти за консумирање, препорачувам употреба на хемиски фунгициди кои содржат Ципродинил и / или Флудиоксонил. Во случај да ги користиме за потрошувачка, ќе ги третираме со бакар или сулфур во пролет и есен. Ако е многу напреднато, прво ќе ги исечеме погодените делови со претходно дезинфициран нож и потоа ќе го примениме третманот.

Покрај тоа, многу е важно да наводнуваме кога е потребно (овде ги имате сите информации за наводнување на овие растенија), избегнувајќи да оставите вода во садот и никогаш немојте да ги навлажнувате сукулентите.

Дали имавте сомнежи? Не оставајте ги во мастило. Прашање 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ванија Рамирез dijo

  Здраво
  Може ли да ми помогнете со мојот кактус
  Мојот кактус е седиште на свекрва од околу 25 години и нејзиниот претходен сопственик кога го наводнуваше го крена на врвот на кактусот и сите нивни боцки на врвот замолкнаа и му се појави како тврд и кафеав скелет и го нема тој жолт помпон погоре
  Моето прашање е дали може да се опорави и како би можел да му угоди
  Ноќе нанесов мелен цимет во бездна, но не знам што друго да правам
  Не сакам да умре = (
  Посакувам да ми помогнеш
  Со почит

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ванија.
   Како следи кактусот? Се надевам дека не стана полошо 🙁

   Можете да го третирате со фунгицид, дури и да го отстраните тој кафеав дел со нож претходно дезинфициран со алкохол од аптека или машина за миење садови.

   Среќа.

 2.   МЈАФ dijo

  Купив фунгицид наречен беномил, но не знам како да го подготвам и администрирам. Имам габа на мојот орган кактус што остава суви црни дамки.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво МЈАФ.

   Обично малку се разредува во вода, а потоа растението се прска / испрска со овој раствор. Но, точната количина на фунгицид што треба да се разреди е означена на пакувањето.

   Исто така, важно е да се намалат ризиците, бидејќи габите се појавуваат кога има вишок на влажност.

   Поздрав.

 3.   Сем dijo

  Здраво. Благодарам за информацијата. Во случај да се третира со сулфур, како би било направено? Благодарам многу!