Виси сочни растенија

Постојат неколку виси сочни растенија

Дали сакате да имате неколку сочни растенија во саксии? Се разбира, тие можат да бидат одлично прикачени на wallид, или на балкон. Исто така, повеќето видови се sunубители на сонцето и сакаат малку наводнување. Најдоброто нешто е што тие генерално растат брзо и, ако сакате да ги размножите, можете да го направите со сечи или, во одредени случаи, со одвојување на пијавки.

Па тоа, ајде да ги знаеме имињата на 10 висечки сочни растенија што можете да ги користите за да обоите wallид, фасадата на вашиот дом, таванот, ... каде и да претпочитате!

Коса на кралицатаДисфима красифолиум)

Постојат многу виси сукуленти со цвеќиња

Слика - Стефан Лудерс

Фабриката што го носи името на косата на кралицата тоа е cиден покрив вид кој достигнува 10 сантиметри во висина. На земја е фантастично како замена за трева (иако не може да ги поднесе стапалата), а во обесено тенџере неговите стебла грациозно висат. Потребно ви е директно сонце, и мал ризик.

Стринг од банана (Радиканци Сенекио)

Ланецот банана е сочен приврзок

Слика - Викимедија / KaitM42

Ланецот банани Тоа е вид на Сенесио со навистина iousубопитни лисја: тие се издолжени или донекаде закривени, зелени и сочни. Тие никнуваат од стебла долги околу еден метар. Произведува бели цвеќиња, се додека е во област со многу светлина и редовно се напои.

Волк Чумберило (Caralluma europaea)

„Каралума“ е обесена опашка

Слика - Фликр / Сколник Ко

Волкот чумберило е крзно кое мери во должина од 10 до 15 сантиметри. Развива месести, тенки, зеленикави стебла. Може да има мали, зелени лисја, но на крајот паѓаат. Расте на места каде што има малку дожд, умерена клима и во добро исцедени земји. Затоа, тоа е вид што е многу лесен за одгледување.

Опашка магаре (Sedum morganianum)

Седиум бурито е виси обеска

Слика - Flickr / FarOutFlora

Фабриката позната како опашка магаре или бурито Тоа е вид на седум кој се развива стебла до 30 сантиметри во должина. Има месести, синкаво-зелени лисја и мали розови или црвени цвеќиња. Можете да уживате ако го поставите на светло место и повремено да го полевате.

Срцево ланче (Церопегија дрво)

Церопегија е растение со лисја во форма на срце

Слика - Фликр / Маја Думат

Срцето ѓердан е широко распространета како растение што виси, бидејќи нејзините стебла можат да бидат со должина до максимум 4 метри. Лисјата се во форма на срце, зелена боја, и мора да биде во област заштитена од сонцето.

Adeердан од жад (Crassula marnieriana)

Crassula marnieriana е виси обес

Слика - Викимедија / Моки

El ѓердан од жад Станува збор за обесени красули кои растат во должина од 15 до 20 сантиметри. Од стеблата никнуваат месести лисја со тркалезна и зелена боја. Многу е лесно да се грижи, да можеш да бидеш и внатре и надвор од домот. Секако, имајте на ум дека му треба многу светлина и заштита од студ.

Делосперма (Делосперма копери)

Делосперм е фабрика за обложување

Слика - Викимедија / Александар Клинк.

La delosperm тоа е одлично растение што виси. Достигнува висина до 10 сантиметри, и развива долги стебла од околу 30 сантиметри. Има зелени, тубуларни лисја и прекрасни розови цвеќиња кои никнуваат во голем број.. Таа мора да биде на сончево место и да добие малку наводнување. Издржува благи мразови, до -3ºС.

Starвезда на муви (Stapelia gigantea)

Stapelia gigantea е сукулентно растение кое не е кактус

Ова е обесено растение од треска, кое е познато под имињата на мувата starвезда или џиновски цвет од мрши, а неговите цвеќиња не само што се големи (можат да измерат 10 сантиметри во дијаметар), туку и мирисаат прилично лошо, како месо. Скапано. И покрај тоа, тие се многу убави, бидејќи се во форма на starвезда и крем жолта боја, поради што тие често се одгледуваат и во градините и на терасите. Долг е приближно 15 сантиметри и добро поддржува студ, но не и мраз.

Цвет од гуштер (Орбеа вариегата / Stapelia variegata)

Stapelia variegata е сочна со цвеќиња во форма на starвезда

Слика - Фликр / Анонигном

La цвет од гуштер, исто така наречен flowerвезден цвет, тоа е сочен сок што има стебла долги 10 сантиметри, кои растат многу близу еден до друг, достигнувајќи ширина од околу 50 сантиметри. Нема лисја, но тоа не е важно: цвеќињата имаат висока декоративна вредност, бидејќи тие се во форма на starвезда, со дијаметар од 8 сантиметри и жолти со кафени точки или дамки. Потребна му е светлина, може да биде дури и на сонце, но не може да издржи мраз.

Фабрика за розарија (Senecio rowleyanus)

Senecio rowleyanus е приврзок

Слика - Фликр / Маја Думат

La растение за бројаница тоа е класика. Има висечки стебла и месести, зелени лисја во форма на топка. Може да биде во должина од еден метар, и треба топла клима, како и многу светлина за да расте. Наводнувајте го од време на време и заштитете го од мраз, така што ќе биде совршено. Не заборавајте да го оплодиш во пролет и лето со ѓубриво за сукуленти, следејќи ги упатствата на производителот.

Седум (Седум палмери)

Sedum palmeri има жолти цветови

Слика - Фликр / Мануел МВ

El седум Тоа е соклент што не е кактус со притаен лого кој изгледа одлично во висечките саксии. Достигнува висина од околу 15 сантиметри, а се развиваат стебла до 30 сантиметри во должина. Од крајот на секое стебло никнува розета со месести лисја чии маргини стануваат розеви ако сонцето ги погоди директно. Во пролетта произведува жолти цвеќиња. Мора да се напои само ако земјата е суво, бидејќи се спротивставува на сушата, но не и на поплавените води. Ниту, мразот до -10 ° C му штети.

Кое од овие виси сочни растенија ви се допадна најмногу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.