Алое дихотома

Алое дихотома во живеалиштето

El Алое дихотома Тоа е едно од најпознатите и најмалку познатите каудекс растенија во светот. Да, да, тоа е многу популарно кај колекционерите, но тешко е да се види во градинките, особено во неспецијализираните.

И покрај тоа што е реткост за многумина, неговото одгледување и одржување вистината е дека тие се многу едноставни; така што ако добиете примерок, ќе треба само да ги земете предвид советите што ќе ви ги понудам овде, во досието на овој прекрасен вид.

Алое дихотом багажникот за возрасни

Алое дихотома е името на видот од Јужна Африка и Намибија кој припаѓа на семејството Xanthorrhoeaceae и подфамилијата Asphodeloideae. Опишано е од Френсис Масон и објавено во Филозофски трансакции на Кралското друштво во 1776 година.

Тоа е арборесцентна алое тоа може да достигне приближна висина од 5-6 метри, со високо разгранета круна формирана од розети од месести и долги синкаво-зелени лисја. Стеблото, иако не е многу дебело, може да достигне дијаметар од 50 см. Кората е многу чудна, бидејќи служи за заштита од силното африканско сонце.

Цветовите никнуваат во текот на летото кај возрасните примероци, и се дистрибуираат во inflorescences чиј изглед наликува на изгледот на скокот.

Млад дихотом на Алое

Слика од Agaveville.org

Ако зборуваме за неговата грижа, таа се однесува како релативно лесна фабрика за одржување. Всушност, Вие само треба да го поставите во област каде што светлината на starвездата на кралот ја дава директно во текот на денот и да ја засадите во тенџере со подлога која има одлична дренажа., како помкс или измиен речен песок. Јас целосно ги обесхрабрувам подлоги како што е тресет, бидејќи тие се многу тешко да се искорени.

Наводнувањето мора да биде многу малку: на секои 10 дена во лето и на секои 20-25 дена во остатокот од годината. За да може да има оптимален развој, ќе биде неопходно да се оплоди со течно ѓубриво за кактуси и други сукуленти по индикациите наведени на пакувањето на производот, или со сина нитрофоска.

Дихотом на алое во цвет

Бидејќи има бавна стапка на раст, ќе биде доволно да го смените садот на секои 3-4 години, во текот на пролетта.. Ако претпочитаме, можеме да го засадиме во градината, с hole додека е направена дупка за садење од најмалку 50x50cm и почвата се меша со перлит, така што има повеќе перлит отколку почва.

Конечно, интересно е и важно да се каже дека, иако има тропско потекло, може да издржи благи и повремени мразови до -2ºC.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.