Дијатомична земја, најдобар инсектицид за вашите сочни

Копиапоа со дијатомејска земја

Копијапоа

Сукулентите, покрај тоа што се убави растенија, се месести се едни од најранливите за напад од мноштво инсекти како на пр. mealybugs, а камоли мекотелите. Некои во лето, а други во есен, наши сиромашни кактуси, сукуленти и каудиформи им требаат да ги заштитиме. Но како?

Ако сте уморни од употреба на хемиски производи многу токсични за околината и луѓето, чијашто ефикасност понекогаш остава многу да се посакува, Toе ти препорачам да користиш земја од дијатомеј, природен инсектицид кој може да послужи дури и како ѓубриво.

Што е дијатомејска земја?

Тоа е силициумски минерал формиран од фосилизирани микроскопски алги. Кога алгите умираат, нивната органска содржина е уништена, оставајќи го само нивниот силика костур кој се таложи на дното на водата. Со текот на времето, се формираат големи наслаги на фосилизирани алги познати како дијатомејска земја.

Како работи?

Она што го прави секое зрно од дијатомејска земја е продираат во телото на паразитот, инсектот или малото животно (како полжав) тоа им штети на растенијата, предизвикувајќи нивно умирање од дехидрираност. Така, овие непријатели на сукулентите не можат да развијат каков било вид на отпорност на овој инсектицид.

Кои се придобивките од дијатомејската земја?

Како што споменавме, станува збор за многу интересен инсектицид, но какви придобивки има точно? Односно, зошто да се користи земја од дијатомеј, а не друг вид инсектицид? За сето ова:

 • Неутрализира кисели почви.
 • Спречува и се бори против габични (габични) болести.
 • Го зголемува задржувањето на водата.
 • Тие штитат од сончево зрачење.
 • Тоа е ефикасен инсектицид. Може да се користи и како превентивна и за лекување на штетници. Отфрла и елиминира широк спектар на инсекти: мелени бубачки, мравки, бубачки, грини, пајаци, комарци, гасеници, вошки, јастози и сл., Без да заборавиме на мекотелите.
 • Содржи скоро 40 минерали и елементи во трагови, вклучувајќи калциум, железо, магнезиум, манган, цинк, сребро, силициум диоксид, титаниум, ураниум и цинк, сите од нив се многу важни за добар раст на растенијата.

Која е дозата?

Препорачаната доза е 30 грама за секој литар вода, што препорачувам да го истурам под туш. Бидејќи е во форма на прашок и е многу фин, ако го ставиме во распрскувач веднаш ќе се запуши и ќе биде доста тешко да се исчисти. Со тушот, ова исто така се случува, но вие само треба да го отстраните »капачето», да го ставите во кофа со вода и тоа е тоа.

Каде да купите земја од дијатомејска земја?

Можете да го добиете во онлајн продавници. Исто така во земјоделски магацини и градинарски центри (Градинарски центар). Неговата цена е околу 5 евра за тегла од 250 грама, и до 44 евра за вреќа од 25 килограми. Исто така оттогаш овде.

Поглед на дијатомејска земја

Слика - Innatia.com

Дали сте чуле за дијатомејска земја?


0 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.