Домашни лекови против полжави

Каракол

Нашите омилени растенија се исто така едни од највкусните за мекотелите, особено полжавите. Кога ќе дојдат дождовите, доаѓа време и кога треба да ги заштитиме сукулентите од нападот на овие животни кои, доколку не се контролираат, може да станат чума.

Иако може да изгледаат безопасни за нас, па дури и смешни во принцип, мора да имаме во предвид дека ако не преземеме мерки, полжавите би можеле да бидат причина за растенијата, едноставно, тие се расипуваат засекогаш. За да се избегне тоа, Одам да ги препорачам овие домашни лекови.

Кои се штетите што ги предизвикуваат во сукулентите?

Полжав на Echinocactus grussonii

Од еден ден до следниот, нашите кактуси, сукуленти и растенија со каудекс можат да претрпат значително естетско влошување како резултат на напад на полжави. Но, Како можеме да знаеме дека тоа биле тие, а не други животни? Многу лесно:

  • Со сопствениот лигите што ги оставаат на растението
  • Гледање на остатоци од самиот мекотел (тие се како мали црни ленти)
  • Лисја и / или тела што се појавуваат каснати од која било област
  • Наоѓање на самиот полжав

Кои домашни лекови против полжави постојат?

Иако има мекотелициди, доколку се користат лошо покрај тоа што се елиминираат полжавите, би можеле да го вчитаме и растението, па затоа пред да се одлучите за нив советувам да пробате некој од овие домашни лекови (или сите), бидејќи сигурно има такви кои навистина помагаат нас:

Подигнете ги и носете ги на минимално растојание од 600 метри

Ако има малку, тоа е најдобрата опција. Облечивме ракавици, ги ставаме во кофа и ги тргаме од нашите сочни. Така, најверојатно тие повеќе нема да ни пречат.

Дијатомична земја, совршен инсектицид

La дијатомејска земја Тие се микроскопски фосилизирани алги кои формираат многу фин бел прашок. Тоа е многу комплетен инсектицид; покрај тоа, ги одбива полжавите. Треба само да истурите малку на површината на подлогата (Дозата е 30g за секој литар вода).

Пиво, квинтесенцијален лек против полжав

Пивото веќе долго време се користи и за одбивање и за убивање полжави. Willе наполниме неколку пластични контејнери со низок пораст со овој пијалок и ќе ги поставиме во близина на нашите растенија..

Лук, тие ќе избегаат од неговиот мирис

Каранфилче од лук

Мирисот на лук е, како што знаеме, многу силен, толку многу што многу животни не го сакаат огромно, како што се тли или полжави. Можеме да искористиме 4 големи чешниња лук, да ги ставиме да се варат во тенџере со вода и потоа да наполниме распрскувач со овој раствор. Следно, чекаме да се олади и прскаме на површината на подлогата.

Дали ги знаевте овие лекови за елиминирање и / или одбивање полжави? Ако знаете повеќе, не оставајте го во мастило ink.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

0 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.