Толда (Euphorbia aphylla)

Euphorbia aphylla е грмушка од Канарските Острови

Едно од најсоодветните сочни грмушки што треба да ги имате во градината што прима малку одржување е онаа позната како Euphorbia aphyllaНа Тоа е ендемичен вид на Канарските Острови, кој не расте многу и, покрај тоа, може да живее со малку вода.

Ниту топлината не му штети, па затоа е многу интересно да се одгледува на места каде што степенот на инсолација е висок или многу висок. И иако нема лисја, нејзината круна е толку разгранета и компактна што е совршена за садење неколку сукуленти одоздола на кои им е потребна сенка, како што се гастерии или хавортија.

Кои се карактеристиките на Euphorbia aphylla?

Euphorbia aphylla е грмушка

Слика - Викимедија / Оло72

Ова е грмушка што достигнува максимална висина од 2,5 метриНа Како што очекувавме, нејзината круна многу се разгранува и го прави тоа од основата, оставајќи ги стеблата голи. Горниот дел е составен од зелени стебла, кои се одговорни за фотосинтезата и, според тоа, за трансформирање на сончевата енергија во сварлива храна за него.

Цветовите се жолти и многу мали, околу еден сантиметар во дијаметар. Оние што произведуваат еуфорбија се нарекуваат киатус, што е соцветие чија структура изгледа како да е на еден цвет, но во која всушност има неколку. Произведува семиња, но тешко е да се добијат бидејќи се мали и, покрај тоа, остануваат одржливи за кратко време.

Популарно е познато како тенди. И видот, Euphorbia aphylla, беше опишано во 1809 година од францускиот натуралист Пјер Мари Огист Брусонет и Карл Лудвиг Вилденоу, и објавено во »Enumeratio Plantarum Horti Botanici Berolinensis».

Водич за нега на тенди

La Euphorbia aphylla тоа е лесно растение за грижа. Не треба посебна грижа за да расте добро, и покрај тоа, може да издржи суша, така што не мора често да се напои. Како тоа да не е доволно, тој е отпорен на напад на штетници и болести, иако секако тоа не значи дека не може да ги има.

Затоа, сакаме да знаете с everything што треба да направите за да вашата фабрика нема никакви проблеми:

Локација

Euphorbia aphylla е тврдо растение

Слика - Викимедија / Мајк Пил

Тоа е растение што мора да биде во сончева изложба, и затоа мора да биде на отворено. Како што можете да видите на сликите што ви ги прикажуваме, сонцето го погодува директно. На тоа е навикната и таму треба да ја имаме.

Ако беше во сенка или полу-сенка, нема да расте добро. Гранките ќе се наведнуваат кон извор на светлина, ќе се издолжат и стануваат послаби и послаби. На ова мора да се додаде дека недостатокот на светлина ќе ја направи фотосинтезата с and посложена, поради што нејзините стебла ќе ја загубат бојата и здравјето.

Почва или подлога

  • Саксија за цвеќе: препорачливо е да го наполните со земја за сукуленти (за продажба овде), што е светло и овозможува корените да растат здрави.
  • Градина: почвата мора да биде песочна и со добар капацитет да исцеди вода; Со други зборови, ако се формираат барички, тие брзо се филтрираат. Расте и на камените.

Риего

Колку често го наводнувате Euphorbia aphylla? Многу малку месечно. Тоа е растение што може да живее со малку водатака што нема да морате често да го наводнувате. Всушност, вишокот вода може да биде многу штетно, бидејќи корените не можат да издржат влажни долго време, а уште помалку поплавени.

Значи, за да ги спречиме да изгниет, треба да почекате земјата целосно да се исуши, и дури потоа повторно да го хидрирате. Тоа може да биде еднаш неделно во лето, или на секои 20 дена во зима. Тоа во голема мера ќе зависи од климата во областа каде што живеете. Ако се сомневате, можете да користите мерач на влага (како на пр оваа) што кога ќе се воведе во тенџерето ќе ви каже дали е влажно или суво.

Претплатник

Ако сакате да го садите во земја, навистина нема да му треба компост. Но Ако тоа ќе биде во тенџере, имајќи предвид дека количината на почва е ограничена, многу е препорачливо да се оплодиНа За ова, ќе се користат специфични ѓубрива за сукуленти (како на пр оваа), следејќи ги индикациите што може да се прочитаат на нивното пакување. На овој начин ќе се осигураме дека корените нема да изгорат и дека ќе можат да ги искористат максимално.

Множење

Euphorbia aphylla има жолти цветови

Слика - Викимедија / Кшиштоф Зиарнек, Кенраиз

La Euphorbia aphylla тоа е грмушка што се размножува понекогаш со семиња, а исто така и со сечиНа Најидеално време е пролетта, затоа што на овој начин ќе имате неколку месеци напред во кои времето е топло.

Чини и болести

Не постојат познати големи штетници или болести. Но треба да ги контролирате ризиците така што габите не ги гнијат корените.

Рустикалност

Тоа е растение во кое може да се ужива на отворено во текот на целата година се додека температурата не се спушти под -3ºCНа Ако се случи, ќе биде неопходно да се заштити внатре во куќата со тоа што ќе го однесете во просторија со многу светлина.

Дали знаевте Euphorbia aphylla?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)