Слатка Табаиба (Euphorbia balsamifera)

Euphorbia balsamifera е сочна грмушка

La Еуфорбија балсамифера тоа е сочна грмушка што можете да ја засадите во вашата сува градина или во тенџере. Тој е многу отпорен на суша, па дури и го издржува ветерот од морето без проблеми, поради што ако живеете на или во близина на брегот нема да мора да се грижите за ништо.

Покрај тоа, нејзината круна многу се разгранува, и од нив никнуваат лисја кои, иако се мали, се толку многубројни што прават да изгледа с increasingly погусто. Осмелете се да го откриете.

Потекло и карактеристики на Еуфорбија балсамифера

Слатката табаиба е зимзелена грмушка

Слика - Викимедија / Франк Винценц

Тоа е зимзелено растение познато како слатка табаиба што можеме да го најдеме на Канарските Острови, во Африка (поточно во Сахара) и во Арабија. Livesивее во региони каде што врне малку и е многу топло, со максимални температури кои се околу 30-50ºC максимум. Расте до околу еден метар во висина и има заоблена, широка и компактна круна бидејќи се разгранува од речиси основата.

За разлика од другите еуфорбии, нашиот протагонист произведува соцвети со еден терминален цвет. Ова е жолто и мало, со дијаметар од околу 1 сантиметар, и никнува во текот на пролетта.

Кои употреби ги има?

La Еуфорбија балсамифера тоа е растение што може да се користи и во градина и во тенџереНа На пример, во градината ќе биде убаво во карпестите камења, или во областа каде што имате кактуси и други сукуленти. Ако претпочитате да го имате во тенџере, ќе ви го разубави дворот или терасата.

Но, покрај тоа, се верува дека домородните племиња на Канарските Острови, поточно Гуанчи, користеле сок за да ги одржат чистите забите. Денес с still уште е високо ценето; всушност, тоа е природен симбол на растенијата на островот Ланзароте.

Како се грижите за слатката табаиба?

Euphorbia balsamifera е сочно растение

Слика - Викимедија / Франк Винценц

La Еуфорбија балсамифера тоа е многу интересно растение. Погоден е за почетници, бидејќи може (и навистина треба) да живее со малку вода, затоа му треба малку одржување. Но, во случај да се сомневате, сакаме да ви помогнеме. Toе објасниме с everything што треба да знаете за да ја одржите вашата табаиба слатка:

Локација

Ова е растение Мора да се стави директно на место изложено на сонцеНа Многу е важно да не му недостасува светлина, инаку нема да расте како што треба и би можеле да ја загубиме. Затоа, најдобро е да го имате во странство.

Нема опасни корени за други растенија ниту може да скрши нешто. Сега, ако треба да се сади во земја, советуваме да се постави половина метар или малку подалеку од wallsидови или wallsидови, така што на овој начин може да има нормален развој.

Земјата

  • Градина: расте во песочни почви и исто така може да го стори тоа каде што има многу камења. Во тие тешки и компактни почви треба да ископате дупка од околу 50 х 50 см и да ја наполните почва за сукуленти.
  • Саксија за цвеќе: подлогата што треба да се користи може да биде специфична за кактуси и сукуленти (се продава овде). Исто така, имате можност да мешате тресет со перлит во еднакви делови. Се разбира, тенџерето мора да има дупки во основата.

Риего

Наводнување на Еуфорбија балсамифера мора да е многу ретко. Само во текот на летото ќе треба да бидеме повнимателни, но сепак треба само да наводнувате секогаш кога почвата е многу сува. Тоа е растение кое се спротивставува на сушата, но ако се случи да добие повеќе вода отколку што е потребно, може да има лошо време бидејќи нејзините корени не се подготвени да издржат вишок вода.

Претплатник

Дали сакате да расте малку побрзо и да нема недостаток од хранливи материи? Ако е така, лесно ви е: оплоди го со ѓубриво за сукуленти (се продава овде) во пролет и до крајот на летотоНа Но, следете ги упатствата за употреба, бидејќи ако дозата е поголема од наведената, корените ќе изгорат, и ако е помала, едвај ќе ги забележите нејзините ефекти.

Ако е во тенџере, користете течно ѓубриво за да може побрзо да се апсорбира и без да се менуваат карактеристиките на подлогата. Ако го имате на земја, можете да користите било каков вид ѓубриво (течно, грануларно или во прав).

Множење

Euphorbia balsamifera е повеќегодишно растение

Слика - Викимедија / Хозе Меса

За да се пропагира слатката табаиба, она што често се прави е исечете гранка во пролет и засадете ја во тенџере со тресет измешан со 50% перлитНа Се става на место каде што има многу светлина, но без директна сончева светлина, и се напои секој пат кога подлогата изгледа сува.

Фабриката произведува семиња, но тешко е да се добијат бидејќи се мали и имаат краток живот. Во случај да имате среќа да ги стекнете, засадете ги што е можно поскоро во саксии со сочна почва на сончево место.

Рустикалност

Тоа е грмушка што издржува многу благи и повремени мразови до -2ºC.

Дали знаевте Еуфорбија балсамифера?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)