Еуфорбија енопла

Euphorbia enopla е многу популарна трева

La Еуфорбија енопла тоа е еден од најпознатите бодликави сукуленти. Тоа е прекрасна ниска грмушка со повеќе гранки кои растат тесно заедно, и се многу добро заштитени со трње. кои се сиво-бели, освен оние од горниот дел што се црвени. Произведува цвеќиња, како и сите ангиоспермни растенија, но тие се толку мали што понекогаш остануваат незабележани. Поради оваа причина, повеќе се одгледува поради тоа колку е ретко и колку е лесно да се одржува.

Изгледа како вистински кактус, но фактот дека нема ареоли го прави различен од нив. Сега, нивните потреби се слични; всушност, кога одите да купите примерок, мора да отидете на масата каде што ги има или да го земете во специјализирана расадник. Значи не двоумете се да знаете с everything за Еуфорбија енопла.

Како е?

La Еуфорбија енопла е грмушко растение ендемично во Јужна Африка кое расте во форма на канделабраНа Гранките се тенки, дебели 1-2 сантиметри и добро вооружени со трње долги 1-1.5 сантиметри. Може да има лисја, но тие се многу мали и не се секогаш присутни: тоа е стеблото, кое е зелено, кое е одговорно за фотосинтезата; на овој начин подобро може да издржи суша.

Достигнува приближна висина од 90 сантиметриНа Како што рековме, тоа е растение што произведува цвеќиња, и тоа го прави во пролет. Тие се групирани во inflorescences и можат да бидат женски или машки. Првите се поголеми од вторите и имаат црвена боја.

Постои многу iousубопитна разновидност, на Euphorbia enopla f. кристата, што е ова:

Euphorbia enopla f cristata е ретка

Слика - Фликр / Серлин Нг

Како што можете да видите, има заоблена форма, но сепак има боцки. Достигнува помала висина, околу 20-30 сантиметри, а понекогаш се продава и калемено.

Како да се грижиме за тоа?

Грижа за Еуфорбија енопла тие се едноставни. Тоа е многу отпорно растение, што можете да го одгледувате во тенџере долго, долго време. Всушност, обично се чува во контејнер секогаш, во текот на својот живот.

Затоа, дури и ако немате градина, ако сакате трнливо растение погодно за почетници, не двоумете се да добиете примерок од овој вид. Сигурно, со советите што ќе ви ги дадеме подолу, ќе ви биде убаво:

Локација

Тоа е растение што мора да се поставите на место каде што има изобилство светлинаНа Ако ќе биде надвор, најпожелно е да го имате на сончева изложба за да може добро да расте.

Во случај да биде внатре во куќата, ќе го ставиме во добро осветлена просторија. Идеално, би имало прозорци низ кои ќе влезе сончева светлина, но исто така би било вредно покривот да биде застаклен, па дури и да се стави во близина на прозорецот секогаш кога малку го ротираме тенџерето секој ден.

Земјата

  • Саксија за цвеќе: не е кактус, но има слични потреби може да се сади во саксија подлога за овие видови растенија (на распродажба овде). Алтернатива ќе биде универзалниот супстрат измешан со перлит во еднакви делови.
  • Градина: Важно е градинарската почва брзо да ја исцеди водата и да е лесна. Корените на ова растение не толерираат вишок вода.

Риего

Euphorbia enopla е мал сукулент

Слика - Викимедија / Франк Винценц

Наводнување ќе биде повремено. Направете го тоа само кога земјата е сува, бидејќи многу добро се спротивставува на сушата, но не и на водоснабдување. Поради оваа причина, кога наводнувате, треба да истурете вода додека не видите дека подлогата е добро навлажнета, но нема да се напои повторно неколку дена.

Мора да им дадете време на корените да се хидрираат, но и малку да се исушат. Така, на Еуфорбија енопла ќе расте многу добро.

Претплатник

Препорачливо е да го платите од рана пролет до крајот на летотоНа За ова, може да се користат течни ѓубрива за кактуси и сукуленти (во продажба овде), но важно е да се следат упатствата на пакувањето. И, ако додадете повеќе количина отколку што е наведено, корените ќе изгорат и растението никогаш не може да се опорави.

Трансплантација

La Еуфорбија енопла можеби ќе треба поголем сад на секои 2-3 годиниНа Ова ќе го знаете ако видите дека корените излегуваат низ дренажните дупки на истите. Кога го менувате, важно е да не манипулирате премногу со корените и да го ставите во контејнер што е околу 4-5 сантиметри поширок и повисок од оној што е користен.

Покрај тоа, треба да почекате да пристигне пролетта, и температурите да завршат со закрепнување. Може да го трансплантирате само кога минимумот е најмалку 18ºC. Во случај да сакате да го држите на земја, исто така ќе треба да почекате да се опорават температурите.

Множење

Се множи со исечоци во пролет.

Рустикалност

Издржува многу благи и краткотрајни мразови до -2ºC под услов да се одгледува во заштитено подрачје. Уште повеќе, за неа е најдобро да го има во затворени простории или во стаклена градина во текот на зимата, ако падне под 0 степени.

Euphorbia enopla е бодлив сочен

Слика - Фликр / Геир Е. Едланд

Дали знаевте Еуфорбија енопла? Несомнено, тоа е најинтересно растение што заслужува место во нашата колекција, не мислите?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)