Euphorbia suzannae

Euphorbia suzannae е мал сукулент

Слика - Викимедија / Јакопо Вертер

Родот euphorbia е составен од неколку видови растенија: тревни, дрвја и грмушки. Еден од најпопуларните видови е Euphorbia suzannae, што е сочен може да се одгледува во топли, тропски или суптропски градини.

Ако одите во расадник, сигурно ќе го најдете на полицата каде што имаат кактуси и сукуленти, па сигурно ќе ви биде многу лесно да го лоцирате. Што повеќе, има карактеристики што го олеснуваат препознавањето, како што ќе видиме подолу.

Потекло и карактеристики на Euphorbia suzannae

Euphorbia suzannae е ладно чувствителна трева

Слика - Викимедија / Винфрид Бруенкен (Амрум)

La Euphorbia suzannae тоа е тревни со зелени и сочни стебла родни во Јужна Африка. Му недостасуваат трње; сепак, тој е заштитен со месести шила, но не грижете се дека не болат. Вкупната висина на растението е околу 10-20 сантиметри, иако мора да знаете дека формира групи широки околу 20-25 сантиметри.

Нејзините цветови цветаат во пролет, и тие се жолтиНа Тие произлегуваат од врвот на стеблата. Но, за ова ви треба климата да биде топла, инаку ќе ви биде тешко да го направите тоа.

Како се грижите за себе?

Тоа е растение што изгледа одлично во жардинер со други мали сукуленти, како и во широк тенџере и ниско на маса. Неговата стапка на раст не е многу брза, така што не мора често да се трансплантира, бидејќи зборуваме и за еуфорбија која не расте многу.

Исто така, мора да го знаете тоа погоден за оние кои се грижат за сукуленти кратко време и тие сакаат видови кои лесно се одгледуваат. Се спротивставува на сушата, толку многу што можете да заминете на одмор неколку дена бидејќи, кога ќе се вратите, ќе го најдете исто како што го видовте минатиот пат.

Но, понекогаш може да се појават проблеми, па што е подобар начин отколку да имате прирачник за нега за да знаете с that што треба да се направи за да бидете здрави:

Локација

Штом ќе стигнеме дома со вашиот сок мора да го ставите или во просторија каде што има многу светлина, или надвор во полу-сенкаНа Изборот е ваш, но ние препорачуваме да го одгледувате во затворени простории ако има мразови во вашата област; иако е исто така интересно да се има надвор во пролет и лето, и во затворени простории за време на студените месеци.

Почва или подлога

Euphorbia suzannae е зелена или разновидна

Слика - Викимедија / Френк Винценц // Euphorbia suzannae f variegata

La Euphorbia suzannae тоа е растение кое не сака барички. Од оваа причина, Треба да се сади во лесни, песочни почви кои брзо ја филтрираат водата. Во многу набиени почви гранитите што ги формираат се многу блиску еден до друг, така што воздухот не циркулира добро. И ова е проблем за корените, бидејќи тие можат да умрат задушени.

Ако изберете да го имате во тенџере, исто така е важно да се земе предвид она што го споменавме. Постојат подлоги кои се добри за растението, но има многу други кои не се. Изберете оној што е лесен и има перлит, како на пр оваа, ќе го олесни искоренувањето на еуфорбија; не е така ако има многу висок процент на црн тресет.

Риего

Оскудни. Мора да наводнувате многу малку за да не омекне растението. Помалку или повеќе, тоа ќе се прави двапати неделно во текот на летото, а остатокот од годината само кога ќе видите дека земјата е многу сува. Се разбира, треба да бидете особено внимателни во зима, особено ако често врне и / или ако влажноста е многу висока. Всушност, би можело да и биде од корист да го напои само еднаш на секои 15 дена, па дури и на секои 20.

Но, внимавајте: дека треба малку да го наводнувате, не значи дека треба да истурете мала количина вода. Ништо не е подалеку од реалноста. Кога станува збор за наводнување секогаш треба да го истурите додека земјата не е многу влажна; односно додека не излезе се филтрира и апсорбира, за да заврши излегува низ дупките во тенџерето.

Претплатник

Во пролет и лето може да се плати со било кој компост или ѓубриво за сукулентиНа Течностите се особено препорачливи ако растението е во саксија (како на пр оваа), бидејќи на овој начин неговите ефекти ќе бидат забележливи порано со тоа што ќе се апсорбираат побрзо.

Напротив, ако се случува да биде на земја, можете да користите гранулирани или прав ѓубрива. Следете ги упатствата на производителот, така што сигурно нема да има проблеми.

Множење

Се размножува со семиња, а понекогаш и со сечи, иако е тешко да се искорени. Во секој случај, тоа се прави во пролет-лето.

Трансплантација

La Euphorbia suzannae Штета е тоа ќе треба неколку промени во тенџере во текот на својот живот: само кога е купено, и повторно два или три пати повеќе. Садот мора да има дупки во основата, бидејќи на овој начин при наводнување на водата ќе може да излезе. На овој начин, се спречува гниење.

Рустикалност

Осетлива е на студНа Не треба да се чува надвор ако падне под 15 ° С.

Euphorbia suzannae е месесто растение

Слика - Фликр / Зруда

Дали знаевте Euphorbia suzannae?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)