Барел со африканско млеко (Euphorbia horrida)

Слика - Фликер / лоран хумо

La ужасна еуфорбија тоа е една од најлесните сочни растенија што може да се најде во расадници, физички и на Интернет. Иако е многу чувствителен на претерано напојување, тој е сок погоден за почетници и за оние кои немаат многу време да се посветат на своите саксии.

Неговата големина исто така го прави тоа еден вид најинтересен за алпинеумите, бидејќи новите пука обично никнуваат од неговото главно стебло, предизвикувајќи со текот на времето да формира многу убава група.

Кое е потеклото и карактеристиките на ужасна еуфорбија?

Euphorbia horrida е сочен

Слика - Викимедија / Стен Шебс

Познато како африканско млечно буре, тоа е ендемичен вид на провинцијата Кејп, во Јужна Африка. Изгледа многу како кактуси, поради што се вели дека е растение од кактус. Достигнува висина до 30 сантиметри, со дебели стебла до 5-6 сантиметри, вооружени со остри, кафеави боцки.. Во текот на летото произведува мали цвеќиња на горниот дел од стеблото, и тие се зелени и жолти.

Како и сите еуфорбии, тој содржи бел латекс кој, кога е во контакт со кожата, предизвикува чешање и убод. Од оваа причина, при ракување со него, се препорачува употреба на ракавици, доколку е можно водоотпорни.

Кои се нивните грижи?

Ако се осмелите да имате своја копија на ужасна еуфорбија, препорачуваме да ја обезбедите следната грижа:

Локација

Тоа е некактус сочен што треба многу светлина, дури и директно сонце. Но, многу е важно, пред да го изложите на кралот на starвездите, малку по малку и постепено да се навикнете на тоа. Ова ќе спречи да гори.

Во случај да сакате да го чувате во затворен простор, пронајдете просторија каде има прозорци низ кои влегува многу природна светлина и ставете ја близу нив (но не пред нив). Завртете го садот околу 180 about дневно, така што сите делови на еуфорбијата добиваат иста количина на светлина.

Земјата

Детално поглед на Euphorbia horrida

Слика - Фликер / лоран хумо

  • Саксија за цвеќе: да се биде многу чувствителен на прекумерно наводнување и запушување вода, препорачливо е едноставно да се користи пемза (за продажба) овде), или ситен чакал (дебел 1-3мм) измешан со 40% тресет.
  • Градина: расте на песочни почви, со одлична дренажа. Доколку не е ваше, направете голема, плитка дупка, околу 50 x 50 см, засадете ја вашата Euphorbia horrida во голема саксија и ставете ја во дупката. Конечно, завршете го полнењето со ситен чакал или глинен камен (на продажба) овде).

Риего

Скудни, но кога се напои, потребно е совесно да се напои, добро впивајќи ја целата почва или подлогата, во зависност од тоа каде се наоѓа. Фреквенцијата на наводнување многу зависи од климата и од условите за одгледување, но генерално треба да се напои околу 2 пати неделно во текот на летната сезона, еднаш неделно во пролет и есен и на секои 15 до 20 дена во зима.

Користете вода од дожд секогаш кога можете; во спротивно, оној што е погоден за човечка исхрана ќе го стори, па дури и славината ако ја оставите да седи преку ноќ.

Претплатник

Од рана пролет до крајот на летото може да се оплоди со специфично ѓубриво за кактуси и сукуленти (на продажба) овде) следејќи ги индикациите наведени на пакувањето.

Множење

Поглед на еурорбија хоридата во цвет

Слика - Викимедија / КТ Јохансон

La ужасна еуфорбија се множи со семиња (тешко) и со исечоци во пролет-лето. Како да се постапи во секој случај?

Семиња

Семето се сеат во саксии со еднакви делови тресет измешан со перлит, закопајќи ги само малку. Потоа, се напои и семенското корито се става надвор, во полу-сенка.

Одржување на подлогата влажна, но не и преплавена, ако сè оди добро, тие ќе 'ртат за околу три недели.

Сечи

Тоа е методот што се користи најмногу, бидејќи е лесен, брз и ефикасен. За ова, она што е направено е исечете сечење, оставете го да се исуши од 7 до 10 дена на суво место заштитено од сонцето, и на крај основата е импрегнирана со хормони за искоренување и потоа засадете (не заковајте го) во тенџере со тресет измешан со перлит во еднакви делови.

За околу две недели ќе се вкорени.

Чини и болести

Општо е доста здрав, но ако се напојат паразитските габи ќе ги нападнат вашите корени, а потоа и стеблата. За да се избегне ова, наводнувањето мора многу да се контролира и да се користат подлоги кои добро ја исцедуваат водата.

Ако се чувствува малку кашаво, но сепак е очигледно здраво, извадете го од садот / почвата, завиткајте ги корените во абсорбента хартија за еден ден, а потоа засадете го повторно во саксија со нова почва.

Во случај да е многу, многу меко, скоро како расипано, исечете го чисто со претходно дезинфициран нож, оставете раната да се исуши една недела и потоа засадете ја во тенџере со јаготка.

Рустикалност

La ужасна еуфорбија е, од искуство, нешто повеќе неверојатни од другите од ваков вид, како што се Дебела еуфорбија. Идеално, никогаш не треба да падне под 5 степени, и ако се случи, почвата мора да остане целосно сува. Како и да е, многу е важно да се знае дека на -2 степени почнува да претрпува сериозни штети.

Euphorbia horrida изгледа одлично во градина

Слика - Фликр / Памла Ј.Ајзенберг

Се надевам дека ти беше корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.