Екеверија

Поглед на Echeveria Perle von Nurnberg

Слика - Викимедија / Карл Томас Мур // Екеверија „Перле фон Нирнберг“

Сукуленти од родот Екеверија тие се скапоцени, толку многу што може да се помисли дека и самите се цвеќиња, иако и тие ги произведуваат. Нејзините лисја се многу шарени, а со оглед на тоа што имаат и многу елегантни форми, па... секој може да се заљуби во нив ;).

Лесно е да се купи една или две и наскоро да има уште неколку. Но Дали знаете како да се грижите за нив? Вистината е дека тие не се тешки, но треба да бидете многу внимателни за да не ги претерате ризиците, бидејќи нивните корени не би го поддржале.

Потекло и карактеристики на Ехеверија

Поглед на Echeveria runyonii Topsy turvy

Слика - Викимедија / Карл Томас Мур // Echeveria runyonii 'Topsy Turvy'

Ехеверија се тревни, повеќегодишни растенија, обично без стебло / стебло и сукуленти роден во југозападниот дел на САД, Мексико, Централна Америка и северна Јужна Америка. Тие живеат во суви и полусушни региони, но има и такви што се наоѓаат во умерена клима.

Тие се карактеризираат со формираат розети од лисја кои можат или не можат да никнат од стебло со малку или без разгранување. Овие лисја се месести, срамнети со земја, со мазни маргини и бои кои се движат од зелена до розова, до синкаста или двобојна (на пример, зелена со розови маргини). Цветовите се групирани во inflorescences, и се во форма на цевки до конусна, розова, црвена, бела, зелена или портокалова боја.

Видови на ехеверија

Родот е составен од околу 393 видови, а најпопуларно е следново:

Echeveria agavoides

Echeveria agavoides е многу популарен

слика - Фликр / Стивен Боисверт

Тоа е родно растение на Мексико, поточно на Сан Луис Потоси, Идалго, Гуанахуато и Дуранго. Мерки со дијаметар од 7 до 15 сантиметри и висина од околу 8 до 12 сантиметри. Нема стебло. Лисјата се триаголни, зелени, со многу остар врв, црвена боја повеќе од останатите видови. Произведува розови, портокалови или црвени цвеќиња кои никнуваат од стебло до 50 сантиметри.

Поврзана статија:
Датотека Echeveria agavoides

Екеверија елеганс

Echeveria elegans е сочен

Слика - Викимедија / Стивен Боисверт

Познат како роза од алабастер, мексиканска снежна топка или мексиканска бела роза, тоа е растение кое потекнува од Мексико расте до 50 сантиметри широк од 5 до 10 сантиметри висок, без стебло. Нејзините лисја се синкаво -зелени и дава розови цветови.

Поврзана статија:
Екеверија елеганс

Ехеверија глаука

Поглед на глауката Екеверија

Слика - Викимедија / Карл Томас Мур

Денес нејзиното научно име е echeveria secunda. Ендемично е за Мексико, и расте до дијаметар од 20 сантиметри и висина до 10 сантиметри. Лисјата се глазурни, а цветовите се групирани во inflorescences високи околу 30 сантиметри и црвеникава или портокалова боја.

ечеверија јоргованот

Поглед на јоргованот Ечеверија

Познат како ехеверија на духови, тоа е родно растение во Нуево Леон, во Мексико. Расте помеѓу 12 и 25 сантиметри во дијаметар и околу 15 сантиметри во висина. Лисјата се бледо сини и произведува бледо розови или корални цвеќиња кои извираат од стебла од 15 инчи.

Echeveria setosa

Echeveria setosa е сочен

Слика - Викимедија / Коди Хаг

Тоа е родно растение од планинските области Пуебла, во Мексико. Расте до дијаметар од околу 12 сантиметри и висина од 7 до 15 сантиметри. Лисјата се зеленикави, заштитени со многу кратки бели „влакна“. Цветовите се црвени, и никнуваат на стебла до 20 сантиметри.

Која е грижата за Ехеверија?

Доколку сакате да имате копија, препорачуваме да ја обезбедите со следната грижа:

Локација

Тие се растенија кои тие треба да бидат во странство. Ве советувам да им дадете директна сончева светлина с little додека малку по малку се навикнувате на нив, но ако се во многу светла област, тие исто така ќе растат луксузно.

Земјата

 • Саксија за цвеќе: за да се избегнат проблеми со вишок влага, се претпочита да се користат песочни подлоги како што е пемза на пример. Друга опција е да се меша универзална подлога (за продажба) овде) со перлит (на продажба) овде) во еднакви делови, но ќе треба повеќе да ги контролирате ризиците.
 • Градина: земајќи предвид дека се мали растенија, доволно ќе биде да направите дупка од околу 50см х 50см, да ја наполните со некоја горенаведена подлога и да ги засадите.

Риего

Скудни. Треба да ја оставите земјата да се исуши помеѓу наводнување. Општо земено, во текот на летото, ако е топло и многу суво, ќе се напои еднаш или можеби двапати неделно; остатокот од годината на секои 10 дена или слично. Во текот на зимата, месечно наводнување може да биде доволно.

Ако го имате во тенџере со чинија одоздола, отстранете ја вишокот вода 30 минути по наводнувањето.

Претплатник

Поглед на Echeveria pulvinata

Слика - Викимедија / Диего Делсо // Echeveria pulvinata

Во текот на пролетта и летото Препорачливо е да го платите со специфично ѓубриво за кактуси и други сукуленти (за продажба овде) следејќи ги упатствата до буква.

Множење

Ехеверија се размножува со семиња или, почесто, со сечи на лисја или стебла во пролет или лето.

Семиња

Тие се многу мали и многу брзо губат одржливост, па штом ќе ги примите Мора да ги посеете во саксии или садови за расад со универзална подлога измешана со 50% перлит, покријте ги со тенок слој речен песок претходно измиен, наводнете ги и потоа ставете ги во близина на извор на топлина, во полу-сенка.

На овој начин тие ќе 'ртат за околу 10 дена.

Сечи

 • Лист: ќе биде доволно да се отстранат некои здрави и повеќе или помалку млади лисја (не смеат да бидат ниту најнови, но не и најстари) и да се стават во саксии со универзална подлога измешана со перлит. Областа каде што корените ќе растат малку можете да ја покриете со малку земја, но тоа не е строго потребно.
  Ставете ги во полу-сенка и одржувајте ја подлогата влажна. Seeе видите дека за само неколку дена тие ќе се вкорени.
 • Матични: некои Ечеверија можат да се размножуваат со раздвојување на стеблата, како што е Екеверија мандала. Исечете го, оставете ја раната да се исуши во полу-сенка една недела, а потоа засадете ја во тенџере. Чувајте ја почвата влажна, и за околу две недели, најмногу три, ќе почне да испушта свои корени.

Чини и болести

Тие обично немаат, но гледаат на полжави и голтки: тие можат да ве изнесат од растение за неколку дена! Можете да го избегнете ова со ставање дијатомејска земја (на продажба) овде) околу нив. Тоа е природно и Echeveria нема да ви наштети воопшто.

Исто така, треба да бидете свесни дали некои меурчиња или тли се напаѓаат, ако е така, можете да ги отстраните со четка натопена во аптека алкохол.

Време на садење или пресадување

En пролет, кога ризикот од мраз ќе помине.

Ако го имате во тенџере, трансплантирајте го кога ќе видите дека корените излегуваат низ дренажните дупки и / или кога ќе видите дека подлогата е многу истрошена (ја изгуби бојата, или коренот е од сите корени).

Рустикалност

Тие се растенија на кои не го сакаат многу студот. Минималната температура не треба да биде пониска од 0 степени, иако има и такви кои се спротивставуваат на слабите и повремени мразови до -2ºC, како на пр. Елегантите, Е. мандала, E. pulvinata, или на Е.пулидонис.

Ако не сакате да ризикувате, чувајте ги во стаклена градина или во затворен простор во светла просторија и подалеку од нацрти додека не се врати пролетта.

Поглед на Echeveria laui

Слика - Викимедија / Салицина // Екеверија лауи

Што мислите за овие растенија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)