Каде ги ставате кактусите?

Примерок од Rebutia heliosa

Кактусите се растенија кои, секогаш кога ќе им паднат на ум, ги замислуваме дека живеат најдобро што можат во пустината под врел сонце што се чини дека ги одбива дождовите. Под овие услови, тие треба да направат се што е потребно за да соберат количина на вода што им е потребна и на тој начин да можат да останат живи и да растат. Но, сепак, оние што ги купуваме во расадници обично се расипуваат, што е важно за нив да изгледаат убаво и за луѓето да ги купуваат.

Температурата се контролира, наводнување, ѓубриво, и ако тие исто така се наоѓаат во објектот или стаклена градина, се разбира дека тие се заштитени и од директно сонце. Овие состојби се многу различни од оние во нивното место на потекло. Земајќи го ова предвид, Каде ги ставаш кактусите?

Ова е многу често прашање, особено ако никогаш порано не сме имале кактус под своја грижа. Од една страна, би можеле да се увериме дека тие сакаат директно сонце, и колку повеќе часови им дава, толку подобро; за други не можеме да заборавиме дека сè уште е растение кое никогаш не недостасувало за ништо, и затоа никогаш не бил жеден, гладен, врел или ладен. Дали тоа значи дека тие треба да бидат во затворени простории?

Не. Тие можат да бидат ако бидат поставени во област каде што добиваат многу светлина однадвор, можат дури и да цветаат, но идеално се надвор. Прашањето е, каде?

Детална фотографија на Мамиilарија

Расадник кактуси, како и сите растенија што доаѓаат од таму, тие треба да поминат период на адаптација во странство што има променливо времетраење кое во основа зависи од секое растение. Се состои во редовно редовно навикнување на директното сонце, најдобро време за започнување на крајот на зимата, кога температурите почнуваат да растат, но сонцето сè уште не е многу интензивно.

»Календарот» што ви препорачувам да го следите е следниот:

 • Првиот месец: ставете ги во област каде што директното сонце ќе им даде максимум неколку часа, рано наутро или попладне. Ако видите дека стануваат малку црвени, односно дека горат, намалете го времето на еден час.
 • Втор месец: деновиве треба да им дадете уште еден или два часа светло.
 • Трет месец: од овие денови можете да им дадете цело утро или цело попладне.
 • Четврти месец: сега можете да им давате цел ден. Но, пазете се, има некои кактуси кои треба да бидат заштитени од сонцето во текот на централните часови на денот, како што се Копијапоа или Пародија.

Што да направите во случај на мраз? Заштитете ги дома. Кактусите не издржуваат град или врнежи од снег, па ако живееме во област каде што обично се појавуваат овие метеоролошки појави, потребно е да ги ставиме или во домот, или во стаклена градина.

Ако имате сомнежи, не ги оставајте настрана. Прашање.


9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ксимена dijo

  Здраво, имам кактус што во областа што е најблиску до земјата се чини дека се врти помеѓу жолта и светло-кафеава боја, каде што живеам е многу влажно и го полевам еднаш неделно, но не знам што да се направи, тоа е opuntia ficus indica, благодарам однапред

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво, ксимена.
   Каква почва носи? Во влажна клима, идеално е да се засадат кактуси и други сукуленти во вулкански песок, како што се помкс или акадама, па дури и речен песок.

   Тоа, рече, препорачувам да наводнувате помалку, на секои 10 дена или слично.

   Поздрав.

 2.   laura dijo

  добро,
  Се вратив од 10 дена одмор и го најдов мојот кактус мек и малку настрана веќе (јули во град во Толедо), го напоив ден пред да заминам и претходно не го напоив 15 дена ( поради претходните загуби открив што ми се случува порано).
  По читањето, мислам дека може да биде поради мрачните услови што ја напуштаат просторијата, кога станува жешко дома.
  можев ли да го вратам? Што можам да направам?

  Ви благодарам многу за помошта

 3.   Роса dijo

  Добар ден. Имав кактус дома, кој го чував близу прозорецот каде што грееше сонцето, подоцна го сменив на друго место, направив промена на земјиштето, но почна да станува меко и да се наведнува, заклучив дека има недостаток на сонце, Го донесов дома и го ставив на сонце, но сега станува црвено, или другите делови ја губат зелената боја ... дали можев да го користам? Ве молиме, помогнете: '(

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Росио.

   Фактот дека станува црвено е од сонцето, навистина. Мој совет е да се навикнете малку постепено и постепено.

   Што се однесува до тоа дека станува меко, колку често го наводнувате? Треба да ја оставите почвата целосно да се исуши пред повторно наводнување и да ја ставите во тенџере со дупки за да може да излезе водата.

   Доколку имате сомнежи, контактирајте не.

   Честитки!

 4.   Pamela dijo

  Здраво! Имам кактуси и секогаш ги оставав во рамката на прозорецот однадвор, помеѓу ткаенината и прозорецот. Тие се чуваат многу добро на тоа место, добиваат сончева светлина наутро и сенка попладне. Јас ги водам еднаш неделно.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Памела.
   Во принцип, да, но ако видите дека тие почнуваат да извртуваат, тоа е затоа што им треба повеќе светлина.
   Поздрав.

 5.   Лорена dijo

  Здраво . мојот кактус се збрчка и не ми е прв пат да ми се случи .. тој е »мек» зошто? а друг наместо тоа е целиот кафеав и се суши

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лорена.

   Колку често ги наводнувате? И какво земјиште имате на нив? Во принцип, важно е да се напои само кога почвата е целосно сува. Од оваа причина, доколку се сомневате, проверете ја влажноста, на пример, вметнувајќи тенок дрвен стап и измерете го садот откако ќе се напои и повторно по неколку дена.

   Што се однесува до почвата, таа треба да може брзо да апсорбира и филтрира вода, па затоа се препорачува да се користат минерални подлоги, како што е пемзата, бидејќи тресет обично предизвикува проблеми.

   Честитки!