Како да знам дали мојот кактус скапува?

Eriosyce_aspillagae

Ние сакаме кактуси, но наводнување ... за жал! наводнување. Многу е тешко да се контролира, дури и ако долго време се грижевте за растенијата. Без разлика дали наводнуваме премногу малку или премногу, на крајот сиромашните сукуленти не можат да растат како што треба.

Едно од прашањата што најмногу си го поставуваме, особено кога започнуваме, е следново: Како да знам дали мојот кактус скапува? Бидејќи, се разбира, ако скапува, веќе можеме да претпоставиме дека ќе го изгубиме, или можеби не?

Како знаете дали кактус скапува?

Па, вистината е дека тоа зависи како во сè во овој живот. Од што зависи тоа? Од самиот кактус, од сезоната на годината во која се наоѓаме, од количината на вода што ја истураме врз неа и од фреквенцијата со која го полеваме. А) Да, здрав и негуван кактус кога ќе го допрете, да, ќе го забележиме тешко, освен ако не направиме мал притисок, во кој случај е нормално месестиот организам да даде малку.

Но ... што се случува ако не ја добиете потребната количина на светлина или не наводнувате правилно? Во овие случаи, кактусот омекнува. Ако е во област што не е доволно осветлена, она што ќе се случи со неа е дека ќе се етилира, односно ќе расте што е можно повеќе кон извор на светлина. Како последица на тоа, новите стебла што се појавуваат се многу слаби, толку многу што честопати паѓаат под сопствената тежина.

Копиапоа хипогеја

Копиапоа хипогеја

Ако, пак, имате проблем што не наводнувате толку често колку што треба, кактусот може да се разболи. Симптомите се:

 • Вишок наводнување: корените умираат задушено и месестиот орган на растението брзо скапува.
 • Недостаток на наводнувањеКога кактус не примал вода подолго време, за да преживее, тој усвојува драстична мерка за преживување: конзумирајте ја водата што ја има складирано во својот резерват, односно во самото месесто тело. Ако ситуацијата продолжи предолго, растението „се брчки“ бидејќи истекува од скапоцената течност.

Што да направите за да го избегнете тоа?

Во основа, постојат три работи што можеме да ги направиме:

 1. Користете подлога што има многу добра дренажа, или пемза, црн тресет измешани со бисер во еднакви делови, или слично.
 2. Проверете ја влажноста на почвата пред наводнување, вметнувајќи тенок дрвен стап и видете колку му се прилепило. Ако излезе практично чисто, тоа значи дека е суво.
  Друга опција е да го земете садот пред наводнување и повторно по неколку дена. Бидејќи сувата подлога не тежи исто како и кога е влажна, може да послужи како ориентација. И на крај, можете купете дигитален мерач на влага во почвата, многу корисно за овие случаи и ги олеснува мерењата.
 3. Ставете го кактусот во област каде што прима многу сончева светлина, ако е можно директно во текот на денот. Овие растенија не живеат добро во полу-сенка, а уште помалку во сенка. Се разбира, за ова треба да се навикнете малку по малку. Имате повеќе информации на оваа тема овде.

Ако се сомневате, не оставајте ги во мастило. Прашање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

104 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рожелио Ништо повеќе dijo

  Вашите препораки имаат фатална грешка. Да, кактусите го сакаат сонцето, сепак, за млад кактус, директното сонце ќе го изгори, а овие рани ќе предизвикаат габи, бактерии и лоши формации кои можат да го убијат за многу кратко време. Во природата, многу кактуси се заштитени со медицински сестри, кои обезбедуваат сенка на младиот кактус. Без таа сенка, претстојат изгореници и повреди. Пред сè, ако купиме кактус во расадник, тие се навикнати на многу осветлување, но не толку многу, да го насочуваат сонцето. Значи, прво треба да се навикнеш на нив.

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Рожелио.
   Вие сте апсолутно во право: кактусите што не се навикнати на сонцето брзо изгоруваат. Зборувам за оваа тема во ова друга ставка.
   Честитка.

  2.    Валерија јорга dijo

   Здраво, сакав да поставам прашање
   Имам мини кактус со подлоги до крај, потоа го ставам слојот земја и веќе одозгора има природни камења за украсување

   Она што сакав да го знам е дека ако ги ставам на директно сонце, не знам дали камењата ќе се загреат и дали кактусот може да умре.

   Сега за сега ги ставам во прозорец, но светлината ги погодува, но не и директно, не знам дали е добро или лошо
   Помогнете ми, ви благодарам

 2.   Quаклин Гонзалес dijo

  Имам голем кактус, но тој станува кафеав од горе надолу, што ќе биде тоа?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво quаклин.
   Дали сте биле во иста област подолго време (години)? Ако е така, можеби сте страдале од претерано напојување. Во секој случај, препорачувам да се третира со фунгицид.
   Честитка.

 3.   Лора Julулијана БЕНИТЕС СУАРЕЗ dijo

  Здраво добро попладне, ми дадоа кактус, немам многу познавање за нив, го имав на прозорец каде даваше добро светло, но потоа го поминав на место каде што даваше светлина, но не многу, започна кактусот да се оцрни, но стебленцата продолжуваат да растат на врвовите и се светло зелени. Би сакал да знам дали умира или што има и дали можам да направам нешто за да го направам повторно зелен. Повторно го ставив на прозорецот за да се опоравам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лора.
   Од она што го сметате, изгледа како да гори. Ставањето покрај прозорецот го ризикува тој ризик, бидејќи произведува ефект на лупа. Сончевите зраци влегуваат низ стаклото, а кога ќе го погодат кактусот го горат.

   Препорачувам да го ставите во светла област, но покрај (и не пред или до) прозорецот.

   За жал, нема да ја врати својата зелена боја, но може да расте.

   Честитка.

 4.   Daniela dijo

  Здраво, имам кактус што драматично се намали. Имаше дури и цвеќиња, сега едвај peирка од земјата. Што може да биде? Постојано е на сонце. Имам и неколку сукуленти кои стануваат кафеави во основата на листовите и растението е лабаво.
  Го чекам твојот совет. Благодарам многу.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Даниела.
   Вашиот прв кат од она што го велите се чини дека страда од премногу сонце. Затоа препорачувам да го ставите во полу-сенка.

   Што се однесува до останатите, колку често наводнувате? Симптомот што го спомнувате е обично индикатор за вишок наводнување.

   Патем, кактусите и сукулентите се сукуленти, бидејќи и двајцата задржуваат -многу вода во некој дел од своето тело

   Се надевам дека помогнав. Се најдобро.

 5.   Луз dijo

  Имам каптус и е кафеав и супер лабав до тој степен што сè што можам да направам за да го вратам е собрано.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво, Луз.
   Кога е веќе вака, тешко е да се поврати

   Единственото нешто што може да се направи е да не се напои воопшто, да се третира со фунгицид (за габи) и да се чека.

 6.   Аријана dijo

  Здраво, имам мал кактус и го има во својата основа до земјата како сив прав што се формираше, дали некој знае што може да биде? Благодарам многу.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Аријана.
   Можеби се печурки. Третирајте го со спреј за фунгициди и намалете ги ризиците.
   Така ќе се подобри

 7.   Еми dijo

  Здраво, јас сум нова работа со кактусот. Денес наутро го поминав мојот кактус покрај прозорецот (обично тој е секогаш на биро на околу 5 метри од прозорецот). Јас го напоив и излегов, попладнето се вратив и забележав дека му се откина едната рака. Тотално, падна, но малата рака што падна е добро хидрирана и без изгореници и местото каде што се гледа дека излета е нормално (зелено, нема изгореници, нема знаци на габа) Загрижен сум, какви било препораки за тоа што се случува?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Еми.
   Од она што го сметате, се чини дека некој му должел удар или нешто друго, бидејќи не е нормално добра рака да падне исто како ништо.

   Можете да го третирате со фунгицид само во случај да е габа, и да го наводнувате помалку ако сте го напојувале често. Но, леле, мислам дека не е ништо 🙂

   Честитка.

 8.   Iaулија dijo

  Здраво! Тие ми дадоа кактус во ноември што прави околу 60 см, се чини дека се брчки малку и трњето поблиску до коренот станува бело. Малку е потемна во боја, но кога ќе го допрам тешко е. Може некој да ми каже што не е во ред? Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво iaулија.
   Дали го имате на директно сонце или покрај прозорец? Ако е така, може да страдате од изгореници.

   Доколку сакате, испратете ни фотографија на нашиот Фејсбук и ние ќе ви кажеме. Најдете нè од @cibercactusblog

   Честитка.

 9.   Агла dijo

  Здраво!
  Имаме голем нопал кој во заедницата помеѓу нопал и нопал станува кафеав со црно и со дождот се чини дека тие плачат црно, каде што имало посекотини, се чини дека изгореа од црното што го ставија, помогни ми што ќе биде тоа? Може ли да испратам фотографии до каде, како да го направам тоа?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Агла.
   Третирајте ги со фунгицид и исчистете ги со ножици претходно дезинфицирани со алкохол од аптека.

   Ако не се подобрат, пишете ни повторно. 🙂

   Честитка.

 10.   Ксимена dijo

  Здраво, имам мал кактус, кога го купив ми рекоа дека не треба да биде на сонце бидејќи секогаш биле засенчени и дека ќе го полевам на секои 15 дена е мала топка, но почна да станува кафеава и малку е водено што веќе го направив Тестот на дрвениот стап и земјата се залепи, го имав на место со многу сенка, но сакам да знам дали може нешто да се направи, и покрај тоа што малку вода, Би сакал да се замени, но не знам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво, ксимена.
   Ca ctus се сончеви растенија, но ако ги имате заштитено, мора да се навикнете на тоа малку по малку и постепено, избегнувајќи ги централните часови на денот.

   Дали имате чинија под неа? Ако е така, може да страдаше од претерано напојување. Во овој случај, би ви препорачал да го отстраните од садот и да го чувате неколку дена на светло и суво место. Потоа, засадете го повторно во тенџере со земја од типот на речен песок или слично.

   Честитка.

 11.   Корина dijo

  Здраво!
  Ми го дадоа мојот прв мини кактус пред една година, не знам многу за нив, мојот е еден од оние кружните и буцкасти (извини што не знам скоро ништо хахаха). Во принцип, освен што го напоив, не сум направил ништо друго за тоа. Но, еден ден одеднаш му се појавија како другите кактуси за бебиња, но тие не се на земја, мислам, се појавија на врвот од него, дури може да се видат и мини корени како висат или_или тоа е нормално ???? Дали се тие бебиња или се раце?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Корина.
   Без да ја видам фотографијата, не можам да ви кажам. Дали го имате на светло место? Ако е така, тие најверојатно се пијавки.
   Честитка.

 12.   Милу dijo

  Здраво, имам пустински камен камен (тоа е името според продавницата каде што го купив) очигледно го напоив повеќе од нормално, имав само 2 недели со него, секој ден во текот на денот го ставав на сонце некое време, бидејќи го имам во канцеларија, но денес кога го проверив сфатив дека е водено и неколку од неговите делови паднаа.

  Тој с still уште има спас, што можам да направам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Милу.
   Ви препорачувам да го извадите од тенџерето и да го завиткате земјениот леб со абсорбента хартија. Оставете го така неколку дена, а потоа засадете го во тенџере. Не наводнувајте повеќе од двапати неделно.
   Со почит

 13.   Марија Селесте dijo

  Здраво, добар ден, се надевам дека можете да ми помогнете, јас сум од Аргентина, имам два кактуса, едниот мислам дека е Стетсонија корин, а другиот мислам дека е оној познат како хартиени трње.
  Стенесонија корине се збрчка, а зелената боја се расчисти, има три мали деца, лето го напоив само еднаш неделно. Го извадив од тенџерето и коренот е кафеав малку збрчкан и сув. Ја сменив земјата што ја имав и ставив оплодена почва за кактуси.
  Другиот има збрчкана подлога, јас исто така го напоив еднаш неделно во топлите месеци, коренот е ист како оној на другиот кактус, а јас исто така ставив оплодена почва на неа.
  Ниту еден од нив не е изложен на директно сонце. Не знам што да правам за да ги спасам, имам многу кактуси, но вистината започна неодамна и не знам многу за тоа, иако се обидувам да дознаам за ризиците и другите, но овој пат сум загрижен дека нема да можам да ги спасам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Марија Селест.
   Од она што го сметате, може да бидат две работи:
   -дека сте напоиле премалку
   -или земјиштето што го имаат не ја испушта добро водата

   Кога наводнувате кактус, водата мора да излезе што е можно побрзо, но не и од страните, мора да се спушти надолу. Исто така, важно е никогаш да не ставате чинија под нив, бидејќи стоечката вода ги расипува корените.
   да, тоа е многу
   Како и да е, мојата препорака е да погледнете како е почвата на нив и да поите почесто (2 пати неделно) ако е целосно суво, или да го измешате со перлит во случај да не се исцеди добро.

   Поздрав.

 14.   Мартин dijo

  Здраво, имам кактус што го купив пред еден месец, бидејќи дојде во пластично тенџере и решив да го сменам во глинен сад, но кога го извадив од земјата забележав дека основата е целосно жолта, сепак остатокот од кактусот е зелен; Би сакал да знам што може да биде и што можам да ви помогнам, дали може да дојде во несоодветна подлога (веќе го сменив) или е нешто друго, го водам на секои три недели и сум загрижени дека може да умре, Ви благодарам за вниманието и го чекам вашиот одговор.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Мартин.
   Какво време имате во вашата област? Прашувам затоа што еднаш на секои три недели може да биде премалку за топла клима (Медитеранска на пример), но добро е ако живеете во област каде што има редовен мраз.

   Во случај на живеење во топла област, ви препорачувам да го наводнувате еднаш неделно сега во зима, и двапати во лето ако е многу топло (30ºC или повеќе). Во спротивно, не треба да правите ништо 🙂, туку зголемете ја фреквенцијата на наводнување со подобрување на времето.

   Поздрав.

 15.   Ана Мартинез dijo

  Здраво, имам мал кактус неколку дена и малку се плашам бидејќи падна, брзо го вратив во тенџере, страв ми е дека можеби е повреден или не е добро сместен во тенџерето. Ништо како тоа му се случило. I'llе го чекам твојот одговор.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ана.
   Опуштете се, тој ќе закрепне. Тие се посилни отколку што изгледаат

 16.   Mara dijo

  Здраво! Имам мини кактус повеќе од една година, го наводнувам приближно на секои 2 недели и секогаш го оставам на место каде што добива директна сончева светлина. Тој е здрав, но пред околу 3 месеци почна да расте како што изгледа како нов кактус горе. Дали е нормално? Дали е исечено или дозволено да расте?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Мара.
   Нормално е, не грижи се. Како и да е, ако сеуште не сте го смениле тенџерето, препорачувам да го направите тоа во пролет.
   Честитки!

 17.   Luciana dijo

  Добро попладне, имам 3 кактуси, мали се и трите се кафеави на дното, ги имам на парче мебел, под прозорец што им дава сонце, но не толку, бидејќи има дрво што ја блокира светлината а малку Ги полевам еднаш неделно со многу малку вода и ги носам надвор 2 до 3 часа за да добијат директна сончева светлина. Не знам дали го правам тоа правилно и дали таа просечно кафеава боја е нормална.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лусијана.
   Јас би препорачал да го оставите надвор преку целата година, освен во зима ако има мраз.
   Овие растенија не се навикнати да живеат во затворени простории. Стануваат многу слаби.

   Кога наводнувате, проверете дали водата излегува од дренажните дупки. Односно, треба добро да ја натопите целата земја. Но, да, ако имате чинија под нив, отстранете ја вишокот вода 30 минути по наводнувањето.

   Поздрав.

 18.   Монсерат dijo

  Добро попладне, пред околу еден месец ми дадоа мал кактус, тој е во глинен сад и го полевав секоја сабота, тоа е околу метар и половина од прозорецот, денес забележав дека стана кафеаво и паѓа, што можам да направам за да се вратам во форма? Благодарам! Го чекам твојот одговор

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Монсерат.
   Ви препорачувам да го ставите надвор, на место со светлина, но без директно сонце. Од она што го сметате, се чини дека гори, поради ефектот на лупата.
   Честитка.

 19.   Сусу dijo

  Здраво, имам прекрасна колекција кактуси и еден од нив направи бел прав на неговата кожа, но тоа е само боја, не е прашина и се збрчка. И тоа не е поради пристапот за наводнување бидејќи многу сувата почва Јас го наводнувам на секои 15 дена. И тие имаат многу добра подлога за кактуси, а другите прават прекрасни цвеќиња ?? . Погледнете дали некој знае што се случува со овој кактус и како да се излечи. И, исто така, сакам да знам како да излечам кактус што стана мек затоа што не доби доволно сончева светлина и ви благодарам многу?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Сусу.
   Од каде си? Ве прашувам затоа што ако времето е благо или топло, а врне малку, двонеделното наводнување е премалку.
   Јас би ви препорачал да ја зголемите фреквенцијата и водата со тоа што добро ќе ја натопите целата почва.
   Честитка.

 20.   Мариел dijo

  Здраво, добро утро! Имам мини кактус кој навистина изгледа зелено и здраво, но неговите шила се виткаат на крајот и не знам што може да го предизвика или како да го поправам! Се надевам дека некој знае како да ме води! Благодарам однапред

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Мариел.
   Можеби има недостаток на светлина. Овие растенија треба да бидат надвор, и постепено да се навикнуваат на сонцето.

   Во случај да веќе го имате на тој начин, ми текнува дека можеби примате повеќе вода отколку што ви треба. Колку често го наводнувате?

   Патем, дали некогаш сте го смениле тенџерето? Важно е да го направите тоа за да продолжите да растете силни и здрави.

   Честитка.

 21.   ПАОЛА dijo

  Здраво, добро утро, сакам кактуси, имам некои што ги купувам на битпазар, оставив еден во нејзината саксија
  Со она што го купив, порасна мал син до него и тој исто така порасна, ми дадоа многу убави саксии и јас отидов да купам земја за да сменам места, имам уште половина буцкасто но мало и ја препорачувам девојката која Ставив перлит, она што го направив беше да ги извадам кактусите од нивните саксии и почвата што ја купив се промеша со перлит и истата почва ги ставив во новите садови, она што не ми се допадна е дека потоа подоцна се претвори буцкастиот кактус црно по неколку страни, другите не, не разбирам зошто и ставив малку вода, на другите растенија што ги имам како савила, имам стапало на слон, палемера, им ставам само бела подлога како покажа девојката, но тие изгледаат нормално.

  Дали перлитот е лош за растенијата, бидејќи ми беше препорачан ??? ВЕ МОЛАМ ПОМОШ

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво паола.
   Не, бисер не е лош. Но, треба да го измешате со земја, бидејќи практично не ја задржува влагата.

   Што се однесува до наводнување, треба да наводнувате додека не ја видите водата што излегува од дренажните дупки.

   Патем, не ставајте ги под директно сонце или до прозорецот ако се заштитени, бидејќи ќе изгорат со сонце.

   Поздрав.

 22.   Quаклин dijo

  Здраво, јас сум од Аргентина, пред неколку недели забележав дека кактусите што ги имам скапуваат, тие почнуваат да се наведнуваат и стануваат меки и внатре имаат црвена боја, што може да биде? За жал, јас веќе изгубив неколку вакви за многу денови ... Ги имам на дрвото во дел што не добива директно сонце, но тие имаат многу светлина. Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво quаклин.
   Колку често ги наводнувате? Ако се наведнуваат, тоа е обично симптом на вишок наводнување.
   Поздрав.

 23.   Маријана лизбет dijo

  Здраво, добро попладне. Купив мал кактус пред околу 5 дена. Тоа е мојот прв кактус, се случува од светло зелена да стане потемно зелена и да омекне. Не знам што можам да направам. Му дадов многу малку вода, бидејќи само што ја купив и не знаев дали продавницата веќе го сторила тоа, во случај сомнежите да ставив само околу четири капки вода. Го ставив на светлина (не директно). Не знам што правам погрешно, ако можете да ми помогнете би ви била многу благодарна.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Маријана.
   Кога наводнувате, наводнувајте така што водата истекува од дренажните дупки во тенџерето.

   Како и да е, од она што го броиш изгледа дека се напои премногу често. Препорачувам да го третирате со фунгицид (за да спречите појава на габи), и да не го наводнувате една недела или така.

   Честитка.

 24.   Laura dijo

  Здраво!!! помош !!! Ми дадоа нопален кактус, поентата е дека имав несреќа со него, случајно го здробив но не толку. После тоа со сонце и наводнување еднаш неделно мислев дека се подобрувам. Го ставив во мало тенџере со подлогата што ја донесов кога ми беше дадена, но забележав дека се претвора во жолтеникава боја на сенф со кафеава боја од основата надолу и се навалува. Чудното е што дури и цвеќињата се влечат. Не знам што да правам, многу сум загрижен, не сакам да умре. ПОМОШ !!!! Theолтеникавата едвај се забележува! С still уште има некои брчки што беа од дробење. помош !!! ве молам !!!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лора.
   Нормално е да се навали, бидејќи по здроби мора да изгуби сила во тој дел. Може да ставиш стап и да го држиш, но момче, многу е веројатно дека ќе се опорави самостојно, малку по малку.
   Поздрав.

 25.   Приси dijo

  Здраво, мојот кактус има мали лисја и тие стануваат многу суви и кафеави. Навистина не знам каква големина се намалува.
  Како можам да го подобрам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Приши.
   Дали го имате на директно сонце? Колку често го наводнувате?
   Ако го имале заштитено од директна светлина, најверојатно гори. А што се однесува до наводнувањето, треба да наводнувате со тоа што ќе дозволите почвата да се исуши помеѓу наводнувањата за да спречите гниење на корените.

   Ако се сомневате, консултирајте се

   Честитка.

 26.   Ангела dijo

  Здраво ! Извинете што имам кактус, но не го ставам многу на сонце, го водам на секои 15 дена и сега го гледам буцкасто во средината, но потенок на врвовите, а дното од едната страна има кафеави линии. Помогнете! Што можам да направам? Не сакам да умре

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ангела.
   Од она што го сметате, на вашиот кактус му треба светлина. Тој потенок раст што го има е затоа што бара поинтензивен извор на светлина.
   Кактусите обично не живеат добро во затворени простории од таа причина, бидејќи осветлувањето таму не е доволно светло. И, исто така, не е во полу-сенка однадвор.

   Ви препорачувам да го извадите на посветла област, но без директна сончева светлина инаку ќе изгори, и наводнувајте ја секогаш кога ќе видите дека почвата е целосно сува.

   Честитка.

 27.   Карла М.Х dijo

  Здраво!
  Ми дадоа кактус, има цилиндрична форма, но ми го дадоа без тенџере, само растението и очигледно беше во овие услови некое време. Највисокиот дел е с green уште зелен, надолу е кафеав, има мали корени и треба да измери приближно 15 см. Некој препорача да го оживеам го ставив во вода покривајќи го целосно, дали е ова вистина? Дали постои начин да се врати?
  Ви благодариме!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карла.
   Не, не треба да го потопувате во вода бидејќи може да изгние.
   Подобро е да се засади со земја што е во состојба брзо да ја филтрира водата, и да ја напои еднаш до двапати неделно максимум.
   Поздрав.

 28.   магали dijo

  Еј.
  Извинете штом мојот кактус стана бледо жолт
  С still уште е мало. Обично истурам малку вода за да не ја надминувам и е на сончево место (малку)
  Не знам што да правам ... навистина сакам да го спасам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Магали.
   Дали имате чинија под неа или во тенџере без дупки? Ако е така, препорачувам да го отстраните, бидејќи стоечката вода брзо ги расипува корените на кактусот.

   Ако сте на северната хемисфера, сменете го во нешто поголем сад.

   Поздрав.

 29.   Маурициус dijo

  Здраво, ја имам мојата biznaga de chilitos и почнаа сезоните на дождови и се поплавија, го видов и веќе бара корен, има ли нешто што можам да направам за да го подобрам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Маурисио.
   Ако корените веќе гниеат, исечете чисто (на дното на телото на кактусот), оставете да се исуши една недела или десет дена, а потоа повторно засадете го во тенџере, заштитено од дождови.

   Со среќа!

 30.   Miranda dijo

  Здраво, извинете, купив кактус пред една недела, го напоив истиот ден кога го купив затоа што, како што стои во статијата, ставив дрвено стапче за да видам дали с still уште има вода, но излезе чисто, па Го напоив. Веќе оваа недела (недела) тој мораше да напои и јас ја направив истата постапка на стапот и повторно излезе чисто, во понеделникот изгледаше нормално, но веќе осамна денес (вторник) почна малку да се навалува и се обидов да видам ако не Беше слаб и на мое изненадување беше како водено само од дното и беше нормално во остатокот од кактусот. Кога го купив ми рекоа да го напојувам само еднаш неделно, но не знам што се случи бидејќи стапот излезе без трага од нечистотија. Дали треба да се грижам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Миранда.
   Кога го напоивте, дали истуравте вода додека не излезе од дренажните дупки? Дали имате чинија под неа?

   Ве прашувам затоа што ако тенџерето нема дупки, или ако има чинија одоздола, водата останува стагнација таму, на дното. Не знам дали сте го турнале стапот до крај, но се сомневам дека тоа е она што се случи, дека можеби корените што се поблиску до дренажните дупки на садот почнаа да се оштетуваат од вишокот вода.

   Се третира со завиткување на земјениот леб со абсорбента хартија (може да биде кујна) еден ден, а следниот ден пренесување во тенџере со дупки со нова земја.

   Ако не, пишете ни повторно.

   Честитки!

 31.   Леви Васкез Аренас dijo

  Добро попладне Моника! Пред еден ден купив орган кактус. Поточно, Pilosocereus pachycladus. Тоа е со големина на испружена рака. И јас веќе го знам расадникот од каде го купувам. Тоа беше речиси надвор на отворено. Само повеќе или помалку покриви. И тие денови пред да го купам врнеше често. Верувам 2 дена по ред. Кога го добив, почвата беше многу влажна. Па, очигледно дождот го допре. И сега ми е тешко. Како што велат, мора да биде. Но, коренскиот врат токму таму каде што започнува земјата. Гледам мали делови со малку темно кафеава боја. Се плашам дека може да изгние. Или не знам што треба да правам. Исто така, има многу камења. Целосно ја покрива земјата. Тие се повеќе или помалку големи. Околу просечната големина на шајка за возрасни. Малку помалку. И сакав да знам дали треба да ги отстранам камењата за сега, така што сонцето директно ќе ја погоди земјата. Мислам дека можеби камењата ја спречуваат земјата да се исуши. Што ми препорачуваш?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Леви.
   Најпрво, честитки за таа аквизиција

   Во врска со вашето прашање, да, идеален е да ги отстраните тие камења за да дише кактусот и полесно да се исуши земјата.

   Честитки!

 32.   Ari dijo

  Добра моника

  Купив камиум мамиларија и неодамна ги пресадив, не знам дали го направив тоа правилно, отстранив малку земја од корените, не се плашев целосно да го оштетам, потоа направив дупка во почвата на новиот сад и го постави.
  Не знам дали корените би биле оштетени или кој е правилниот начин да се постават

  Благодарам и почит

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ари.
   Не се грижи. Кактусите се растенија кои имаат тенденција добро да издржат трансплантација, дури и ако малку манипулирате со нивните корени.
   Честитки!

 33.   Vivian dijo

  Здраво! Статијата ми изгледаше многу интересно, но се сомневав дека имам неколку кактуси, и има две што станаа донекаде чудни, едниот стана црн од еден ден до друг, но не е ниту лабав ниту воден, нормално е ме загрижува тоа што овој црнец и јас не знаеме што да правиме, а другиот, кој го видов како во основата, добива нешто жолто и збрчкано, но над него е многу зелено и убаво, и тоа едното е вака долго време, па не знам што може да биде, би бил многу благодарен ако ми помогнете да знам што е тоа, дека сум многу загрижен за овие двајца? Ви благодарам!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Вивијан.

   Колку често ги наводнувате? И на каква основа тие поставуваат?

   Препорачливо е подлогата да е минерална (пемза, ситен чакал, ...) и да се напои околу двапати неделно во лето и на секои седум дена во остатокот од годината. Покрај тоа, важно е да не ставате чинија под неа, за да спречите гниење на корените.

   Ако имате прашања, контактирајте не.

   Честитки!

 34.   Бегоња Кордоба dijo

  Здраво, еј, извинете, што значи ако мојот кактус излезе бели капки од 'рбетот?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Бегоша.

   Без да го видам, не можев да ви кажам. Можеби не е ништо, но ако се наводнувате премногу, тоа може да биде знак на гниење.

   Испратете ни фотографија на нашата Facebook и кажете ни колку често го наводнувате ако сакате.

   Поздрав.

 35.   Ејми Црна Гора dijo

  Добар ден! Јас сум загрижен
  Ми дадоа кактус од графичка топка, јас сум со него 15 дена и еднаш го напоив со многу малку вода бидејќи го видов сувото, само додека не се навлажни. Сепак, видов дека на корените, кожата беше тенка и жолтеникава, па ја допрев и се скрши многу лесно. Можете да ја видите внатрешноста на кактусот (зелена цевка во центарот), а остатокот празен, и влажноста….

  На едната страна од овој жолтеникав дел имаше некои бели дамки што ме загрижуваа, затоа доаѓам да прашам за совет
  Не знам дали да го отстранам тој слој или да го оставам како што е, што ме советувате? дали мојот кактус е болен?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ејми.
   Како следи кактусот?

   Ви препорачувам да го засадите во тенџере со минерална подлога и малку да го наводнувате, еднаш неделно, додека не излезе низ дупките во тенџерето.

   Честитки!

 36.   Gisela dijo

  Добро попладне, имам кактус пред 2 години на истото место, многу порасна, но сега од зелена мутира во виолетова. Што може да е проблемот?
  Ви благодариме!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво iseизела.

   Од она што го кажувате, може да е дека сега дава светлина директно и дека гори.

   Испратете ни фотографија ако сакате наша Фејсбук, и така можеме да ви помогнеме подобро.

   Поздрав.

 37.   Горена dijo

  Здраво! Имам проблем со еден од моите кактуси, и во овој момент не знам што да правам и не можам да го идентификувам проблемот.

  Пред еден месец морав да го исечам бидејќи премногу порасна и врвот беше поцрнет, па направив пресек каде што најдов дека нема повеќе гниење и го оставив да заздрави со цимет во прав, подалеку од директна светлина и без вода. Лекуваше без проблеми и 8-9 дена не го напоив; но од време на овој дел почна да покажува бели дамки, да се збрчка и да покажува темни врвови со некои црни дамки како да има инсект, но нема чума што можев да ја идентификувам.

  Не знам дали направив добро, но користев вода од конска опашка мислејќи дека можеби е некоја габа и сакав да видам дали се подобри. Не гледам никакво подобрување и не знам што друго можам да направам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Горена.

   Пред с all, препорачувам да го засадите во тенџере со дупки и песок со ситно-грануларен чакал, дебел 1-3мм (во која било продавница каде што продаваат градежни производи ќе најдете кеси од околу 25 килограми за 1 евро или помалку). Пемза или акадама исто така ќе работат. Ако не можете да го добиете, измешајте еднакви делови тресет (или универзална подлога) со перлит.

   Се сомневам дека има лоши корени, па затоа е важно тие да се исушат малку. Не ставајте чинија под неа.

   И потоа почекајте. Се надевам дека ќе биде подобро. Среќа!

 38.   Жозе dijo

  Имам прашање, мојот кактус има малку меки шила, но стеблото е силно и нема дамки. Што значи тоа?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Хозе.

   Можеби нивните боцки се вакви, но за подобро да ви помогнам ќе треба да видам слика од растението. Доколку сакате, контактирајте не преку нашата Фејсбук.

   Поздрав.

 39.   Нереа dijo

  Здраво, јас сум со мојот кактус 2 години и е многу млад, тоа е околу 7 см. Сега дното станува малку жолто и збрчкано, а горниот дел (поголемиот дел) се чини дека е малку помек од вообичаеното. Подлогата е добра и светлината е она што го дозволува небото, кое беше облачно цел месец.Дали мислите дека ако не го напојам во добро време може да се спаси?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Нереа.

   Да, можно е, но прво е важно да знаете колку често се напои. Тоа е, ако наводнувате секој пат кога почвата е сува, тогаш ако растението престане да прима вода, ќе се исуши. Но, ако често истурате вода врз него, а сега привремено го прекинете наводнувањето, тоа може да биде добро за кактусот.

   Од друга страна, ако тенџерето никогаш не е сменето, многу е препорачливо да го засадите во друг, со дијаметар од околу 3-4 сантиметри поширок и подлабок.

   Поздрав.

 40.   Cristina dijo

  Мојот кактус стана мек и темно и сега исфрла малку течност како жолтеникава вода. Проблемот е што не знам дали е поради недостаток на наводнување или прекумерно наводнување. Како можам да знам дека се обидувам да го зачувам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Кристина.

   Од она што го сметате, се чини дека е премногу напоено, или дека има добиено премногу вода.

   Ви препорачуваме да го третирате со фунгицид и да ја смените почвата за пемза, акадама или слично.

   Поздрав.

 41.   Хулио dijo

  Неодамна ми падна микрокодиза на опунтија, го видов стеблото и беше расипано, мислам дека го претерав со наводнување

 42.   Ферни Артуро Кадавид Лондоно dijo

  супер совети како да се грижите за катусот илјада благодарам среќен ден

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ферни.

   Ви благодарам многу што ни го оставивте вашето мислење. Поздрав!

 43.   Dan dijo

  Здраво, имам кактус? што го сакам во последно време, на секоја негова мала рака излегуваат црни точки и не знам што да правам! Многу се плашам дека ќе умрам.
  Што можам да направам за да го излечам?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво дан.

   Колку често го наводнувате? Ве прашувам затоа што може да биде прекумерно наводнување, па дури и да изгори.

   Секогаш треба да чекате почвата да се исуши пред повторно да наводнете, и ако е во затворен простор, избегнувајте да ја ставате точно пред прозорецот за да не изгори.

   Поздрав.

 44.   Ирма Миранда dijo

  Здраво !! Мојот кактус се претвори во црвена и кафеава боја. Што можам да направам за повторно да зазеленува и цветаат нејзините цвеќиња? (Тоа е еден од кактусите што растат цвеќиња) ????

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ирма.

   Ако ја смени бојата, таа област повеќе нема да биде зелена.

   Дали сонцето сјае директно врз вас или преку прозорец? Ако е така, подобро е да е заштитено, бидејќи од она што го броиш изгледа дека гори.

   Честитки!

 45.   Американска миранда dijo

  Здраво, имам кактус на мозокот, мал е но гледам дека изгледа помалку зелено, повеќе кафеаво во целост, и не знам дали е нормално поради густината на трње или дали се суши или умира. Го имав во мојата соба неколку месеци, а потоа го ставив на место со малку повеќе сонце.
  Може ли уште да го зачувам? Што да правам? 🙁

  1.    Моника санчез dijo

   Еј.
   Сигурно гори од сонце. Подобро е да се стави во област со многу светлина и да се навикне на директно сонце, но многу малку по малку, изложувајќи го на сончевите зраци рано наутро или доцна попладне, максимум еден час. Со текот на неделите, времето на изложеност треба да се зголеми за 30-60 минути.
   Поздрав.

 46.   Делфи dijo

  Здраво!! Имам проблем со еден од моите кактуси, ги имам во тенџере долго време, тоа се неколку кактуси со различни форми, сите тие растат добро и никогаш порано немав проблеми, но неодамна забележав дека еден од нив се збрчка дел од него во коренот, тоа е Единствено што му се случило, другите се добро .. прво забележав дека пораснал имал две епидемии, по некое време епидемијата станала многу мала, а другата расте, па оттука и истата големина, сега последен пат гледам дека еден дел од коренот се збрчка .. зошто е тоа така? И дали ќе закрепне или не? Благодарам и поздрав

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Делфи.

   Иако композициите се многу убави, подобро е секое растение да е во својот сад. Тоа е дека ако болен човек или фати чума, многу е лесно другите да се заразат.

   Затоа, мојот совет е да ги разделите, или барем да го отстраните лошиот кактус и да го засадите во тенџере за секој случај. Од она што можете да го кажете, се чини дека сте страдале од вишок вода, и ако е така, габите нема да потрае долго за да ви наштетат.

   Поздрав.

 47.   Даниел dijo

  Здраво добар ден.
  Мојата бодликава биснага има средно кафеава боја на врвовите, а другата половина е истрошена. Не знам зошто е. Го нема во целото растение како такво, само во некои делови.
  Ако можете да ми кажете зошто го имате ова и како да го поправите.
  Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Хола Даниел.

   Дали забележавте дали кактусот е мек? Ако е така, тогаш се наводнува премногу.

   Дали сонцето ви дава повеќе од една страна? Ако е така, ви препорачувам да го ставите во област каде што може да се погоди директно од с.

   Ако сакате, испратете ни фотографија од вашето растение до нашата Фејсбук и ние ќе ви помогнеме подобро.

   Поздрав.

 48.   laura dijo

  Здраво, мојот кактус почнува да се збрчка, што да правам? Многу би сакал да преживее.
  Ви благодариме.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лора.

   Кога кактусот се збрчка, може да биде затоа што се напои премногу, или напротив, премалку.
   Ако го допрете, се чувствува меко, или е тешко? Во првиот случај, тоа е дека има многу вода; во втората епоха.

   За да му помогнете, можеби ќе сакате да престанете да наводнувате и да ставате нова почва ако се дави, или почесто да напоите ако е жеден.

   Поздрав.

 49.   Клаудија dijo

  Здраво, имам кактус, многу врнеше и го оставив многу влажно, врвовите се суви, кафеави како многу суви, ми велат да ги исечам, го правам, тоа е погодно

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво, Клаудија.

   Да, можете да ги исечете, но покријте ги раните ако можете со пепел (дрво), или со лековита паста.

   Поздрав.

 50.   Диего dijo

  Здраво, се сомневам, мојот капус е кикирики од 5см, но е полутемно од едната страна, а не од другата и вистината е, повеќе не знам дали гние или што, што може да има.

  Постскрипт: темно е само од страната на која сонцето сјае

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Диего.

   Ако е темно само од страната свртена кон сонцето, тоа е затоа што гори.
   Мој совет е да го заштитите малку од директна светлина за да спречите да се влоши. На Оваа статија Имате информации за тоа како да ги навикнете кактусите на сонце.

   Поздрав.

 51.   Бренда Мартинез dijo

  Здраво добро утро, имам мал кактус и се збрчка и потемнува во основата и исто така паѓа, но одозгора уште расте, знаете ли што може да има? (Јас го полевам на секои 15 дена со шише со распрскувач)

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Бренда.
   Мој совет е да престанете да го прскате бидејќи може да не ја добие потребната количина на вода.
   Мора да наводнувате со влажнење на земјата, секогаш, и истурање вода додека не биде добро натопена.
   Поздрав.

 52.   јоселин кортез dijo

  мојот кактус има свиткани кичми.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јоселин.

   Можеби е премногу напоен. Дали се чувствувате меко на допир?