Како да се избере подлогата за сукуленти?

Turbinicarpus klinkerianus

Turbinicarpus klinkerianus

Сукулентите се растенија кои растат на места каде што врнежите се толку слаби, а сонцето толку интензивно почвата едвај може да ја задржи влагата тие треба да останат хидрирани. Всушност, да не беа капките роса што им ги цицаат порите секое утро, мислам дека не можеа да преживеат.

Кога се одгледуваат, ова мора да се земе предвид, бидејќи иако многу ги разгалуваме со редовно ѓубрење и наводнување, нивниот корен систем еволуирал за да може најдобро да се користат песочни почви со малку органска материја. Затоа, Ако се сомневате како да изберете подлога за сукуленти, сигурно овој напис ќе биде многу корисен 🙂.

Која е најдобрата подлога за кактуси и сукуленти?

Lithops comptonii

Lithops comptonii

Кактусите и сукулентите ги красат нашите дворови, тераси и градини со зголемена фреквенција. Нивното лесно одгледување и одржување, покрај ниската цена, ги направија нешто како бонбоните што го засладуваат нашиот ден за ден. Но за да ги имате совршено здрави, исклучително е важно да ги засадите со подлоги кои имаат многу добра дренажа.

Што е дренажа? Тоа е способноста на почвата или подлогата да филтрира вода. За нашите омилени растенија, водата што не се апсорбира треба да избега што е можно побрзо низ дупките во тенџерето., инаку неговиот корен систем би имал сериозен ризик од гниење. За среќа, може да се избегне со правење на која било од овие мешавини:

  • 50% црн тресет + 50% перлит
  • 50% црн тресет + 50% измиен речен песок

Друга опција е да се купат вреќи со подлоги за кактуси кои се веќе подготвени, а особено се препорачува брендот Battle.

Како да се избере подлогата за растенија со каудекс?

Pachypodium brevicaule

Pachypodium brevicaule

Ако кактусот и сукулентите се многу чувствителни на наводнување, растенијата со каудекс или каудисиформи се уште повеќе. На Адениум, арбореален тип Алое (како што е A. дихотома или A. plicatilis), Пахиподиум ... на сите им треба, да или да, подлога што не се исцеди добро, но совршено.

За овие сукуленти, Јас советувам да ги садите само во која било од овие подлоги: пемза, акадама, ситно-грануларна вулканска глина (чакал тип) или измиен речен песок. Ако не можете да набавите ништо од овие, можете да користите перлит што ќе го најдете на продажба во која било продавница за расадници и градини.

Овие подлоги немаат никаква органска материја, но не е важна. Како што еднаш ми рече пријател, подлогата треба да служи само за одржување на растенијата; претплатникот ќе биде она што ги одржува силни и здрави.

Ако имате какви било прашања, не оставајте ги во мастило.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.