Како правилно да наводнувате кактус?

Tephrocactus articulatus var. папиркантус

Tephrocactus articulatus var. папиркантус

Наводнувањето е многу важно за кактусите, но… дали го правите тоа правилно? Има многу луѓе кои, од страв да не ги загубат, она што го прават е едноставно да истураат вода од мала чаша на секои многу денови; има и други, од друга страна, кои се обидуваат да ја одржуваат земјата влажна во секое време. Така е? Вистината е дека крајности никогаш не се. 🙂

За да немате проблеми ќе ви објаснам како правилно да се напојува кактусот, односно да се избегнат оние спротивни столбови кои се исто толку штетни за овие бодликави и скапоцени растенија.

Мора да користите сад за наводнување со »цвет»

Пластична конзерва за наводнување со цвет

Конзервата за наводнување со својот цвет е најефективната и практична алатка за наводнување. Ако имаме малку кактуси, еден мал од 1 или 2 литри ќе ни помогне, но ако имаме колекција или наскоро ќе ја имаме, пожелно е да земеме по 5 литри. Има и поголеми, но откако ќе се наполнат тие се премногу тешки и можат да го претворат пријатното искуство во голема непријатност, покрај ризикот што го претставуваат за оние кои обично чувствуваат болка во грбот.

Водата треба да излезе од дренажните дупки

Ова е од суштинско значење. Ако наводнуваме малку, или ако ја испрскаме површината на почвата, корените нема да се хидрираат. Поради оваа причина, секогаш е подобро да се прелива вода додека водата што не се апсорбира излегува од дренажните дупки. Но, пазете се мора да забележиме дека скапоцената течност се намалува, односно продира во подлогата.

Во случај брзо да оди до рабовите, ќе имаме проблем што лесно може да се реши. Всушност, ние само треба да го земеме тенџерето и да го ставиме во слив со вода. На овој начин, подлогата ќе престане да биде компактна и ќе може, повторно, повторно да ја апсорбира течноста што му е потребна на кактусот за да живее.

Не мора да ставате чинија под нив

До кактусите тие не сакаат да имаат вода локва во нивните корени; Уште повеќе, ако поминат долго време вака, нормално е да скапуваат и да умрат. Од оваа причина, целосно е несоветливо да се стави еден на нив, освен ако немаме добро сеќавање и секогаш се сеќаваме - повторувам секогаш - да ја отстраниме водата што останала повеќе од десет минути по наводнувањето.

Дождовната вода е најдобра за наводнување

Вода

Без оглед на видот на растение што го имаме, дождовницата е најдобра. Најчистото и најчистото што можеме да го најдеме. Но се разбира, не секој од нас може да напои со оваа вода, па ... што правиме? Бидејќи кактусите не се ниту растенија кои бараат многу, ќе биде доволно да го направите следново:

 • Fillе наполниме кофа со вода од чешма.
 • Willе го оставиме да одмори преку ноќ (или 12 часа).
 • Потоа, наполнуваме сад за наводнување со вода што е повеќе кон горната половина.
 • И конечно ќе напоиме со него.

Така, потешки остатоци нема да им наштетат на растенијата ќе остане на дното на контејнерот.

Ако треба да знаете кога да наводнувате, овде ги имаш сите информации.

Веќе знаете дека ако имате какви било прашања, можете да се консултирате со нив. 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Patricia dijo

  Здраво, само што го проверив кактусот и на дното има некои кафени дамки како да ќе почне да скапува.
  Ја проверив земјата и беше многу сува и ја напоив, кога ја апсорбира земјата звучеше како шумлива или како меурчиња. Нормално е?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Патриша.
   Звучната работа, да, тоа е нормално, но за секој случај кога би препорачал да го третирате вашиот кактус со фунгицид, за да спречите габи.
   Честитка.