Како да трансплантирате мал кактус?

Ехинофосулокактус пред трансплантација

Echinofossulocactus multicostatus

Многу е важно да го смениме садот за кактуси за да можат да го продолжат својот раст. Фреквенцијата ќе варира во зависност од видот, но генерално на сите ќе им треба повеќе простор во рок од две години од последната трансплантација. Како правилно да ја извршите оваа задача?

Ако не знаете како да трансплантирате мал кактус, не грижете се. Потребно ви е само малку трпение ... и следете ги овие совети.

Што ми е потребно за трансплантација на мал кактус?

Кактус тенџере

За успешно да го смените садот во фабрика, најважно што треба да направите е да го подготвите она што ќе ви треба, а тоа е:

 • Саксија за цвеќе: од суштинско значење е да има дупки за одводнување и да биде помеѓу 2 и 3 сантиметри поширок од претходниот. Може да биде од два вида:
  • Пластика: таа е многу лесна и ефтина, но се крши со текот на времето. Сепак, најпрепорачливо е ако планирате да имате колекција кактус.
  • Теракота: тоа е малку поскапо, но е многу декоративно и исто така им овозможува на корените добро да се вкорени.
 • Подлога составен од 50% груб песок (помкс, перлит, акадама или измиен речен песок) и 50% црн тресет.
 • Наводнување со вода
 • Ракавици градинарство

Како да го трансплантирате чекор по чекор?

Чекор 1 - Отстранете го кактусот од тенџерето

Извлекување на кактус од тенџерето

Како да извадите кактус полн со трње од тенџере без да бидете оштетени? Најпрво мора да ги облечете ракавиците; така вашите прсти ќе бидат донекаде заштитени, што е веќе многу 😉. После, земете го тенџерето во едната рака, навалете го малку и допрете ги страните така што коренот или земјениот леб се одвојуваат од него. Ако има навистина долги, остри боцки, ставете го рамно на земја; на овој начин ќе ви биде многу полесно.

Потоа, ставете една рака врз основата на кактусот и една врз основата на тенџерето. Сега, го повлекува растението нагоре и садот надолу. Ако не излезе лесно, допрете го работ на тенџерето и обидете се повторно. Ако имате многу корени што излегуваат од дренажните дупки, најдобрата опција е да земете ножици за шиење и да го скршите садот.

Чекор 2 - Отстранете ги сите билки што може да ги има

Отстранување на билки од кактусот

Откако кактусот ќе излезе, ќе дојде време да ги отстраните сите билки што никнале, бидејќи ги отстранувате хранливите материи од подлогата. Бидете сигурни да ги искорените за да се спречи нејзиното повторно појавување.

Кактус без билки

Вака е ова Echinofossulocactus multicostatus 🙂.

Чекор 4 - Наполнете го тенџерето со подлогата за кактус што сте ја направиле

Низок сад со црн тресет

Сега, треба да го наполните новиот сад со подлога. Како што гледате, за Echinofossulocactus се одлучив за широка и ниска висина. Зошто? Бидејќи ова растение има тенденција да се згусне, а не толку да расте во висина. Ако треба да трансплантирате вакви кактуси, со глобуларна форма, овој тип садови се најпожелни; Од друга страна, ако се колонообразни, препорачувам да се одлучите за саксии што се повеќе или помалку високи колку што се широки, или малку повисоки.

Во секој случај, мора да го наполните оставајќи простор за коренот. Ако станува збор за многу мал кактус кој е во саксија со дијаметар од 5,5 см или 6,5 см, можете да го наполните сето тоа, а потоа да направите дупка во центарот со два прста.

Кактус во саксии

Ставете го кактусот добро во центарот (Знам, на фотографијата изгледа надвор од центарот, но ветувам дека добро ја центрирав 😉). Осигурајте се дека основата на кактусот е рамна со работ на садот или малку подолу. Доколку е потребно, извадете го и отстранете го или додадете повеќе подлога.

Чекор 5 - Завршете го полнењето и не напојувајте една недела

Ехинофосулокактус во тенџере

Откако постигна дека кактусот е добро центриран во својот нов сад, завршете го пополнувањето со повеќе подлога. За да го направите поубаво, можете да ставите мали украсни камења на неговата површина, па дури и средно или груб песок.

Која е последната работа што треба да се направи? На вода? Не. Ако станува збор за било кој друг вид растенија, да, треба да го наводнувате, но бидејќи е кактус, подобро е да почекате една недела пред да продолжите со наводнување. Ви треба тоа време за да се навикнете на вашиот „нов дом“. Може да го наводнете по трансплантацијата и сигурно ништо не би се случило, но постои ризик да ослабне или дури и да изгние, па мора да имате малку трпение.

Во меѓувреме, можете да продолжите да уживате и да го покажете вашето растение.

Како да знам дали на мојот кактус му е потребна трансплантација?

Мамиларија марсијана

Мамиларија марсијана

Трансплантацијата, задача што мора да се направи во пролет и што можете да ја направите и на есен ако живеете во една без мразови или тие се многу слаби и точни, е многу неопходна за кактусите што ги имаме во саксии. Со текот на времето, неговите корени го заземаат целиот расположлив простор, исто така, снема хранливи материи. Од оваа причина, тие мора да се трансплантираат од време на време, особено ако:

 • Никогаш не сте го пресадиле, или поминаа повеќе од две години од последниот трансплантација.
 • Корени растат од дренажните дупки во тенџерето.
 • Не забележавте раст во последната година.
 • Ако станува збор за глобуларен кактус, тој почна буквално да излегува од садот, усвојувајќи речиси колонообразен облик.

Во која било од овие ситуации, итно е потребна трансплантација, затоа не двоумете се да ги следите чекорите погоре, така што вашиот кактус ќе ја врати својата виталност.

Дали се сомневате? Оди напред и остави го тоа во Коментарите. Ќе ти одговорам наскоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ната dijo

  Здраво! Благодарам за споделувањето 🙂 Имам кактус што никогаш не сум го пресадил, околу една година го имам, и престана да расте, па разбирам дека му треба трансплантација. Но, ние сме во февруари ... дали ќе трае ако не го пресадам сега до пролет? : C Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Нат.
   Ако температурите во вашата област почнуваат да надминуваат минимум 15 степени, можете да го трансплантирате сега без проблем; ако не, подобро е да почекате малку.
   Честитки!

 2.   Магалир dijo

  Јола, мојот мал кактус беше во чаша, нема дренажа. Јас само го пресадив во тенџере со дренажа, но подлогата го направи градинарска почва и компост. Не е соодветен, но немам подлога што ја спомнувате.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Магалир.

   Тоа не е проблем. Но, вода само кога ќе видите дека почвата е сува, така што ќе расте добро.

   Поздрав.

 3.   амарето dijo

  Здраво. Имам мал кактус од октомври минатата година. ништо не порасна и фрлив
  малку вода (двапати неделно) и бев добар во сенка. Денес случајно го испуштив тенџерето и морав да го пресадам на поголем. Не знаев, ми рекоа дека ми треба многу вода за да го направам тоа. Гледам дека тоа е грешка. Го ставив на сонце за да не изгние. ќе биде добро?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Амарето.
   Ако претходно не се сончаше, најверојатно ќе изгори.
   Мора да се навикнувате малку по малку, да го ставате на сонце еден час и да го зголемувате времето на изложеност недела по недела.
   Честитки!