10 кактус со цвеќиња

Лобивија е една од најубавите цветни кактуси

Слика - Flickr / cskk // Лобивија арахнаканта

Ако кактусите се истакнуваат во нешто, покрај трњето, тоа е за нивните цвеќиња. Тие траат многу малку, вистина е, но нивната форма, боја и големина се само совршени за нашата колекција на растенија да изгледа уште подобро. Но Ако сакаме да имаме кактуси со цвеќиња, важно е прво да разјасниме дека сите видови ги произведуваат.

На некои им требаат многу години, понекогаш и со децении, како на пример колонообразните, додека има други за кои е потребно многу помалку време, како што е случајот со Мамиmарија. Па сега Треба да ги избереме само растенијата што најмногу ги сакаме.

Астрофитум мириостигма

Astrophytum myriostigma е кактус со жолти цветови

Слика - Фликр / Серлин Нг

El Астрофитум мириостигма тоа е еден вид на Астрофитум ендемичен во Мексико познато како plantвездено растение. Има 3-7 многу добро диференцирани ребра и достигнува околу 40 сантиметри во висина за околу 20 сантиметри во дијаметар. Неговото тело е темно зелено со бројни бели точки или реси. Цвета пролет-лето, а тоа го прави со производство на жолти цвеќиња со дијаметар од 5 сантиметри. Поддржува до 4ºC и е ставен на сонце.

Cleistocactus winteri

Cleistocactus winteri е висечки кактус

Слика - Flickr / edgeplot

El Cleistocactus winteri е кактус за качување, ендемичен во Уругвај и Аргентина, понекогаш наречен опашка на стаорец. Развива цилиндрични стебла кои можат да измерат должина до еден метар, заштитени со жолти боцки долги до 1 сантиметар. Во пролет-лето произведува розови цвеќиња со дијаметар од 5 сантиметри. Потребно е сонце или полу-сенка за да расте, и поддржува до -3ºС.

Disocactus flagelliformis

Disocactus е епифитичен цветни кактус

Слика - Викимедија / odeоделет / Лепинеј

Познат како кактус од трска, Disocactus flagelliformis тоа е епифитски вид ендемичен во Мексико. Има цилиндрични стебла, долги до 1 метар и заштитени со боцки долги 5-7 милиметри. Цветовите се розови или црвени, со дијаметар до 7 сантиметри. Не може да го издржи студот, па ако температурите во вашата област паднат под 10ºC, ќе ви треба заштита. Исто така, за разлика од повеќето кактуси, на D. flagelliformis му треба сенка или полу-сенка, а не сонце.

Echinopsis chamacereus

Echinopsis chamaecereus е висечки кактус

Слика - Викимедија / Хуан Карлос Фонсека Мата

El Echinopsis chamacereus Тоа е ендемичен кактус од Аргентина, со зелени стебла иако потемнуваат кога се изложени на сончева светлина. Тие се заштитени со кратки бели боцки, долги околу 1,5 милиметри, па затоа се прилично безопасни. Од средината на пролетта до почетокот на летото, произведува црвени цвеќиња со дијаметар од околу 4 сантиметри.. Поддржува благи мразови, до -2 ° C и живее и на сонце и во полу-сенка.

Epiphyllum oxypetalum

Дамата на ноќта е кактус со бели цвеќиња

Слика - Фликр / Норберт Конер

El Epiphyllum oxypetalum, наречена дама на ноќта, е епифитичен кактус роден во Тропска Америка. Развијте рамни стебла долги 2 до 3 метри колку што имате влог или друга поддршка за да се искачите. Цветовите се бели, ноќни и имаат дијаметар од 25 сантиметри.. Може да биде и на сонце и во полу-сенка, и го поддржува студот, но не и мразот.

Ferocactus hamatacanthus

Ferocactus hamatacanthus има жолти цветови

Слика - Викимедија / Питер А. Мансфелд

El Ferocactus hamatacanthus е топчест кактус кој потекнува од Мексико и припаѓа на родот Ферокактус. Достигнува 60 сантиметри во висина, и има остри боцки долги до 7 сантиметри. Неговите цвеќиња никнуваат на врвот на растението, се жолти и имаат дијаметар од 5-7 сантиметри.. За да процвета важно е да се стави во сончево подрачје, бидејќи во сенка или полусенка нема да може да го стори тоа. Издржува мразови до -4ºС.

Хатиора гартнери

Hatiora gaertneri е кактус со црвеникави цвеќиња

Слика - Викимедија / Питер А. Мансфелд

La Хатиора гартнери, познат како велигденски кактус, е епифитски вид ендемичен во Бразил кој развива срамнети со земја и високо разгранети зелени стебла. Може да измери должина до 1 метар, и неговите цвеќиња се црвени, со дијаметар од 4 до 7 сантиметри. Потребна е сенка или полу-сенка, и заштита од мраз.

Mammillaria baumii

Mammillaria baumii е кактус со жолти цветови

Слика - Викимедија / Вилијам Ејвори

Кактуси од родот Мамиларија тие произведуваат многу убави цвеќиња, но тие обично имаат розова боја. La Mammillaria baumii Од друга страна, тие се жолти, со дијаметар од околу 3 сантиметри и ароматични. Тоа е ендемско растение во Мексико и расте во групи овални примероци со димензии 7 сантиметри во висина со 6 сантиметри во дијаметар. 'Рбетниците се кратки, долги до 1,8 сантиметри и светло жолта боја. Поддржува до -2ºС, но за да биде добро потребно е да биде на сончево место, или барем на едно каде има многу светлина.

Rebutia narvaecensis

Rebutia narvaecensis е бодлив кактус

Слика - Викимедија / Сида

La Rebutia narvaecensis е вид на кактус од родот Ребутија ендемичен во Боливија. Формира мали групи составени од стебла високи 2-4 сантиметри покриени со бели трње. Цветовите се розови, и со дијаметар од околу 3,5 сантиметри, па кога ќе изникнат стеблата тие практично се кријат зад нивните ливчиња. Поддржува до -4 ° C, а мора да го ставите на сонце за да може да се развива здраво.

Schlumbergera truncata

Божиќниот кактус е епифитично растение

Слика - Фликр / Алехандро Баер

La Schlumbergera truncata или Божиќен кактус е епифитично растение, ендемично во Бразил, кое се користи како приврзок, и во затворени простории и на отворено. Развива рамни, зелени, без 'рбетни стебла со должина до 60-70 сантиметри. Во текот на зимата произведува бели, црвени, виолетови или розови цвеќиња, но за ова ви треба заштита од мраз и заштитено изложување од сонцето.

Кои од овие цветни кактуси ви се допаднаа најмногу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.