Каралума

Каралума е сочно растение

Слика - Фликр / Сколник Ко

La Каралума Тоа е род на сочни растенија што би можеле да ги одгледуваме во тенџере. Кога ќе завршат со растењето, тие се високи само три метри. Покрај тоа, нејзините цвеќиња, иако се мали, имаат многу висока украсна вредност.

Одржувањето што мора да се изврши е едноставно; Уште повеќе, тоа е толку многу што можете да го имате во затворени простории, нешто што патем се препорачува ако зимата во вашата област е студена.

Што е Каралума?

Тоа е вид на сочно растение кое не е кактус или раси, кое расте особено во Африка, иако го има и во Европа, Азија и Арабија. Тие имаат месести, тенки стебла кои обично имаат зелена или сино-зелена боја и достигнуваат минимална висина од 10 сантиметри и максимум 90 сантиметри.. Можеби имаат лисја, но се многу мали, помеѓу 0,1 и 0,5 сантиметри, па не е изненадувачки што остануваат незабележани бидејќи не се ништо повеќе од лушпи.

Што се однесува до цвеќето, тие имаат едноставна, виолетова или темна јоргована боја и се групирани во inflorescences кои никнуваат на горниот дел од стеблата. Оние од некои видови имаат лош мирис.

Кои се најкултурните видови?

Родот опфаќа околу 120 видови, но вистината е дека од нив, само пет се популарни:

Caralluma burchardii

Каралумата е мала трошка

Слика - Викимедија / Хуанило1976

Познато е како chumberilla de lobo и е ендемично за Канарските Острови. Достигнува висина од околу 50-60 сантиметри, и има виолетово-кафеави цветови покриени со бели влакна.

Caralluma europaea

Caralluma europaea има мали цветови

Слика - Фликр / Сколник Ко

Познат како penquilla de monte или chumberillo de lobo, тоа е крас роден во Шпанија (Мурсија и Алмерија), северно од Африка и јужно од Сицилија. Има месести зелени стебла, високи околу 30 сантиметри, како и црвени цветови чија арома привлекува муви.

Каралума фимбриата

Caralluma fimbriata е сочно растение

Слика - Викимедија / Лалитамба

Тоа е растение кое потекнува од Индија и достигнува приближна висина од 60 сантиметри. Неговите цвеќиња се црвени со жолти линии. Покрај тоа, тоа е растение за јадење. Се користи за губење на тежината, бидејќи се верува дека го „измамила“ мозокот да мисли дека е заситен, но не постои научна студија што ќе го докаже второто.

Caralluma хесперидиум

Carallumas се сукуленти чувствителни на студ

Слика - Викимедија / yakovlev.alexey

Каралумата е растение кое потекнува од Мароко и достигнува висина од 20 сантиметри. Произведува зелени стебла со црвеникави / кафени дамки и кадифено темно кафеави цвеќиња со жолтеникав центар.

Каралума специоза

Caralluma speciosa има црвени и жолти цветови

Слика - Фликр / Рафаел Медина

Тоа е растение кое расте во Африка, формирајќи групи кои можат да надминат еден метар во ширина. Достигнува висина од 90 сантиметри, и има виолетови цветови со жолто-портокалова средина кои формираат inflorescence со дијаметар од околу 8 сантиметри.

Како се грижите за себе?

Каралумите се мали сукуленти, кои можат да бидат во саксии, сами или со други мали сукуленти. Па зошто да немате некои копии? Следно, ќе објасниме како да се грижиме за нив:

Локација

Тие се растенија на кои им треба светлина, така ќе треба да ги ставите или надвор, или во просторија каде што има многу светлина. Во случај да ги имате внатре во куќата, треба да избегнете да ги ставите до прозорецот, бидејќи тоа ќе предизвика ефект на лупа и, според тоа, ќе изгори.

Почва или подлога

Каралума формира групи

Слика - Викимедија / Нинарас // Каралума сокотрана

  • Саксија за цвеќе: важно е подлогата што ја ставаме на каралумите да биде лесна, порозна и квалитетна. Тие се растенија чии корени брзо гниеат кога почвата е компактна и тешка. Поради оваа причина, за да го избегнеме ова, советуваме да направиме, на пример, оваа мешавина: црн тресет со перлит во еднакви делови. Друга опција би била да се стави почва за кактуси и сукуленти (на продажба овде).
  • Земјата: на ист начин, ако ги засадиме во градинарската почва, важно е земјата да не се поплави кога напоиме, или барем таа брзо да ја апсорбира водата. Сега, бидејќи нашите протагонисти се мали растенија, дури и ако имаме неквалитетна почва, можеме да направиме дупка од 50 х 50 см, да ги покриеме неговите страни освен основата со мрежа за засенчување или антиризомска ткаенина, а потоа прво да ја наполниме околу 20 сантиметри вулканска глина или глинен камен (на продажба) овде), а потоа со мешавина од црн тресет со 50% перлит.

Риего

Наводнување да се направи кога земјата е сува. Во принцип, ќе се напои околу двапати неделно ако е лето и нема дожд, и еднаш неделно во остатокот од годината. Но, да, кога ги наводнуваме, треба да избегнеме мокрење на нивните стебла; всушност, ова може да се направи само кога тие не се на директна сончева светлина, и само ако влажноста е ниска.

Секогаш кога е можно, најдобро е да се користи чиста дождовница, иако како што не секој од нас може да ја добие, она што е соодветно за човечка исхрана ќе го направи.

Претплатник

Во пролет и лето може да се плати со специјално ѓубриво за сукуленти (на продажба) овде), секогаш следејќи ги упатствата за употреба што ќе ги најдеме на пакувањето на производот.

Множење

Каралума множете се со сечи на стебло во текот на пролетта и летото. За да го направите ова, треба да исечеме парче од основата и да го засадиме во тенџере со земја за сукуленти. Конечно, ќе се стави во полу-сенка, и ќе се напои секогаш кога изгледа суво. На овој начин, во текот на околу две недели ќе произведе свои корени.

Друга опција е сее семе во пролет, на пример во тенџере со земја за садници. Треба да ги ставите на површината на подлогата, која претходно ќе ја напоивме, а потоа ќе ги покриеме со тенок слој почва. Ако с goes оди добро, тие ќе 'ртат за околу 5-10 дена.

Штетници

Тие се ранливи на напади од страна на полжави и голтки. Бидејќи се месести растенија, овие животни ги сакаат, затоа мора да користите средства за репеленти (како на пр оваа) за време на сезоната на дождови. Исто така, во лето тие можат да ги нападнат mealybugs, но лесно се отстрануваат со дијатомејска земја (на продажба) Не се пронајдени производи) или дури и чистење на растението со сапун и вода.

Рустикалност

Тие се чувствителни на мраз. C. europaea може да издржи до -1 ° C, но тие не треба да се чуваат надвор ако зимата е студена, бидејќи тие не би ја поднеле.

Каралума е мало растение

Слика - Колекција Викимедија / Сколник

Што мислевте за Каралума?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)