Ехиноцереусите се мали кактуси

Ехиноцереус

Ехиноцереусите се многу, многу убави кактуси. Дали сакате да знаете како се грижат за нив? Потоа, не чекајте повеќе и влезете за да научите с everything за нив.

Епифилумот е ефифичен кактус

Епифилум

Epiphyllum се кактуси кои произведуваат некои од најубавите цвеќиња во светот. Влезете и ќе знаете с about за нив.

Opuntia dilleni е вид на бодлив кактус

Opuntia dillenii

Opuntia dillenii е многу убав, но инвазивен бодлив кактус. Внесете ги и познајте ги неговите карактеристики за да можете лесно да го препознаете.

Echinopsis eyriesii е чест вид

Echinopsis eyriesii

Дали сакате да знаете сè за Echinopsis eyriesii? Ако сакате да научите сè за овој вид убави цвеќиња, влезете!

Гимнакалициумот е род на топчести кактуси

Гимнакалициум

Гимнакалициумите се мали, топчести кактуси кои произведуваат цвеќиња со висока украсна вредност. Откријте ги.

Hylocereus undatus е висечки кактус

Водно Конче (Hylocereus undatus)

Питахаја или Hylocereus undatus е брзорастечки епифитски кактус кој дава вкусно овошје. Влезете и откријте како да го одгледувате.

Epiphyllum oxypetalum е епифитичен кактус

Epiphyllum oxypetalum

Epiphyllum oxypetalum е епифитичен кактус кој произведува многу големи, бели цветови, над 20 сантиметри. Научете да се грижите за тоа. Влегува.

Opuntia humifusa е голем кактус

opuntia humifusa

Opuntia humifusa е бавнорастечки вид со убави цвеќиња отпорен на мраз. Запознајте се.

Echinopsis chamaecereus произведува црвени цветови

Echinopsis chamacereus

Echinopsis chamaecereus е фантастичен висечки или притаен кактус кој произведува прекрасни цвеќиња. Дали сакате да знаете како да го одгледувате? Влегува!

Echinopsis subdenudata е еден од најчестите кактуси

Подденудата на ехинопсис

Субденудата Echinopsis е фантастичен кактус: произведува големи цвеќиња, мал е, лесен за грижа ... Што чекате да го сретнете?

Selenicereus grandiflorus е епифитичен кактус

Selenicereus grandiflorus

Дали сакате да знаете каква е грижата за Selenicereus grandiflorus? Ако размислувате да имате епифитичен кактус, не двоумете се да влезете.

Мелокактусот е кактус со бавен раст

Мелокактус

Дали го познавате Мелокактус? Ако не, влезете и ќе ги откриете неговите карактеристики, главните видови и како се грижат за нив.

Ариокарпусот дава прекрасни цвеќиња

Ариокарпус

Само што добивте Ариокарпус и сакате да знаете како да се грижите за него? Ако е така, влезете и ние ќе ви кажеме како можете да направите да трае со години.

Matucana madisoniorum е топчест кактус

Matucana madisonorum

Matucana madisoniorum е бавно растечки кактус кој произведува убави цвеќиња. Влезете и дознајте.

Хатиора гатернер е епифитичен кактус

Хатиора гартнери

Каков е гатериерот Хатиора? Ако сакате да го знаете овој прекрасен епифитски кактус, влезете и ќе научите с everything за тоа.

Поглед на цутот на булбокаликс Erriosyce

Ериозија

Ериосице се интересни кактуси за градини и тераси: многу од нив се мали и сите даваат прекрасни цвеќиња. Запознајте ги.

Цветовите на Echinopsis spachiana се бели и големи

Echinopsis spachiana

Echinopsis spachiana е низок колонозен кактус кој произведува големи цветови секоја пролет. Осмелете се да го знаете.

Gymnocalycium saglionis е кактус со средна големина

Gymnocalycium saglionis

Gymnocalycium saglionis е топчест кактус кој произведува прекрасни белузлави цветови. Влезете и откријте како се грижи за себе.

Поглед на Copiapoa cinerea

Копијапоа

Копиапоа се бавно растечки, но исклучително убав род на кактуси. Влезете и запознајте ги за да знаете како да се грижите за нив.

Ferocactus stainesii има црвени боцки

Буре Бузнага (Ferocactus stainesii)

Ferocactus stainesii е кактус со прекрасни црвени боцки со кои можете да имате спектакуларна рокерка. Влезете и запознајте го.

Ferocactus latispinus е кактус кој има многу долги боцки

Ferocactus latispinus

Ferocactus latispinus е кактус отпорен на суша за кој не е потребна голема грижа за да биде добро и да процвета. Запознајте го.

Rhipsalis cereuscula е висечки кактус

Корален кактус (Rhipsalis cereuscula)

Дали сакате да висат кактуси? Внесете и откријте Rhipsalis cereuscula, многу лесен за одгледување вид што произведува убави цвеќиња.

Rhipsalis baccifera е виси кактус

Rhipsalis baccifera

Rhipsalis baccifera е висечки кактус кој е многу лесен за одгледување. Влезете и ќе ви кажеме с about за да можете да уживате во вашиот двор или балкон.

Рипсалисот е епифитичен кактус

Рипсалис

Ако сакате да научите како да се грижите за Рипсалис, тропски кактуси во кои можете да уживате и дома и на балкон, влезете.

Цереус се колонообразни или грмушки кактуси

Cereus

Цереус се многу популарни кактуси кај почетници и колекционери. Влезете и откријте како правилно да се грижите за нив за да можете да уживате во нив.

Поглед на Mammillaria spinosissima cv А клун

Mammillaria spinosissima

Ако сакате цветни кактуси, но немате многу простор, влезете и запознајте ја Mammillaria spinosissima. Сигурно ќе ви донесе многу радости! ;)

Поглед на Pachycereus pringlei во живеалиште

Џин кардон (Pachycereus pringlei)

Pachycereus pringlei е брзорастечки кактус совршен за градини со мало одржување што може да надмине десет метри. Запознајте се.

Gymnocalycium mihanovichii во тенџере

Gymnocalycium mihanovichii

Како се грижите за кактусот Gymnocalycium mihanovichii? И вашиот мито? Ние ги решаваме овие сомнежи за да можете да го имате вашето растение здраво многу години. Влегува.

Поглед на Opuntia phaecantha var. дискати

Нопал (опунтија)

Опунцијата е еден од најобемните родови на кактуси што постојат. Откријте кои се главните видови и како се грижат за да бидат здрави.

Поглед на Echinopsis schickendantzii

Датотека ехинопсис

Внесете и научете сè за Echinopsis, кактуси со прекрасни цвеќиња што можете да ги одгледувате во саксија или во градината. Не го пропуштај.

Поглед на бомбичката Мамиларија

Мамиларија

Што се тоа Мамиларија? Како треба да се грижите за нив за да бидат совршени? Allе зборуваме за сето ова и многу повеќе овде. Влегува! ;)

Лофофора вилијамси, многу убав кактус без 'рбет

Пејоте (Lophophora williamsii)

Пејоте е еден од најпопуларните кактуси. Дали сакате да научите сè за тоа и да уживате во тоа многу, многу години? Па, не двоумете се: внесете.

Цветовите на астрофитумот се жолти

Starвезден кактус (Astrophytum)

Дали знаевте дека постојат кактуси во форма на starвезда? Тие се Астрофитум, растенија што се декоративни и лесни за грижа. Влезете и запознајте ги;)

Поглед на Gymnocalycium baldianum, многу декоративен кактус

Gymnocalycium baldianum

Gymnocalycium baldianum е кактус со прекрасни цвеќиња во кои можете да уживате во вашиот двор или градина. Не двоумете се да влезете и да го сретнете.

Поглед на Myrtillocactus schenkii

Какви видови кактуси постојат?

Внесете ги и откријте ги различните типови кактуси што постојат и научете да ги разликувате во зависност од нивната форма или дали имаат или не трње. Не го пропуштај.

Ферокактус хистикс

Ferocactus histrix профил

Дали сакате да имате во вашата колекција лесен за грижа и високо декоративен кактус? Внесете и знаете с everything за Ferocactus histrix. Сигурно ќе го сакате.

Еден начин да се спречи 'рѓа е садење на растенијата во саксии со соодветен дијаметар.

Профил на Mammillaria perbella

Mammillaria perbella е толку убав кактус што дури и неговото презиме го кажува тоа. Влезете и запознајте ја оваа извонредна убавина на кактус, ендемична во Мексико.

Mammillaria gracilis

Лист Mammillaria vetula

Дали сакате мали кактуси? Влезете и откријте ја Mammillaria vetula, растение што можете да го одгледувате во тенџере цел живот.

Ореоцереус тролии

Формулар за факти за Oreocereus trollii

Oreocereus trollii е величествен колоноозен кактус со низок раст што можете да го одгледувате во тенџере или во градината. Влезете и запознајте го длабоко.

Ferocactus rectispinus

Датотека Ferocactus emoryi

Ferocactus emoryi е кактус кој има прекрасни трње. Внесете и откријте каква грижа ви е потребна за да бидете совршени.

Echinocactus platyacanthus

Датотека Echinocactus platyacanthus

Echinocactus platyacanthus е прекрасно кактусно растение кое ќе ги маѓепса сите оние кои сакаат долги боцки. Осмелете се да го знаете.

Cleistocactus strausii

Датотека Cleistocactus strausii

Запознајте го Cleistocactus strausii, колонообразен кактус со лесна грижа, кој може да издржи мраз до минус 10 степени.

Mammillaria пердувести

Лист мамиларија плумоза

Дали ви се допаѓаат кактуси кои изгледаат како „полнети животни“? Ако е така, ќе ја обожавате Mammillaria plumosa. Влезете и ќе ви кажам не само како е, туку и како се грижи за да можете да уживате секојдневно.

Tephrocactus articulatus v. папиракантус

Датотека Tephrocactus articulatus

Tephrocactus articulatus е многу curубопитен кактус на кој нема да можете да престанете да му се восхитувате: произведува многу убави цвеќиња и, покрај тоа, неговата нега е многу едноставна. Дали се осмелувате да го запознаете?

Ariocarpus retusus

Датотека Ariocarpus retusus

Ariocarpus retusus е еден од оние кактуси кои не можат да изостанат во ниту една колекција. Внесете и откријте зошто е толку посебен.

Copiapoa humilis

Профил на копиапоа хумилис

Copiapoa humilis е толку убава и лесна фабрика за кактус што сигурно нема да можете да престанете да ја барате. Влезете и запознајте го овој прекрасен кактус.

Opuntia microdasys, кактус со кладоди

Информативен лист Opuntia microdasys

Opuntia microdasys е многу лесен за одгледување кактус кој произведува прекрасни жолти цвеќиња. Запишете ги овие совети и земете го здраво.

Mammillaria backebergiana

Зошто мојот кактус нема да расте?

Зошто мојот кактус нема да расте? Ако вашето скапоцено растение е исто долго време, дознајте кои се причините и што да направите за да ги решите.

Echinocactus grusonii, кактус со топчеста форма

Echinocactus grusonii или седиште на свекрвата

Echinocactus grusonii е добро познат кактус, но дали знаете како да се грижите за него? Ако сте исто така заинтересирани да го знаете потеклото и другите тајни, внесете.

Mammillaria carmenae var. руббриспина

Mammillaria carmenae

Mammillaria carmenae е мал кактус со тотално безопасни трње што може да ги одгледувате во саксија во текот на целиот живот. Ние ви кажуваме сè за неа тука.

Mammillaria longimamma

Mammillaria longimamma е многу iousубопитно кактусно растение: да не беа долгите трње, лесно можеше да не потсети на ...