Кога да се напојат сочни растенија?

Echeveria derenbergii

Echeveria derenbergii

Сукулентите се еден од најубавите накит што можеме да ги најдеме во расадници. Многу од нив имаат толку елегантни и curубопитни форми што изгледа дека се работи направени од раката на голем уметник. Да ги имаш секогаш е гордост, но ... ниту едно уметничко дело не би изгледало убаво доколку не се грижи за него.

Кога ги стекнуваме, мора да знаеме кога да се напојат сочни растенија па изгледаат како првиот ден: здрави однадвор, но и одвнатре.

Кога да се напојат сочни растенија?

Познато е како »трева» за тој тип на не-кактусни растенија што ги претвори лисјата и / или стеблата во резервоар за вода. Притоа, овие делови станаа месести поради акумулацијата на скапоцената течност. Така, можеби мислиме дека тие се многу отпорни на суша, но вистината е дека не се.

На сите растенија им треба вода, инаку не би можеле да преживеат, дури ни сукуленти. Всушност, тие се нарекуваат сукуленти токму поради таа причина, затоа што тие имаат големи резерви на вода што нивните лисја или нивните месести тела ги апсорбираат преку порите на нивната површина. Но, оваа храна мора да дојде од некаде.

Во живеалиште, тоа е од росата и дождовите што ги носат сезонските монсуни. Во нашиот дом мора да биде наводнување. Меѓутоа, Кога треба да ги наводнувате? 

Семпервивум „Темна убавина“

Семпервивум „Темна убавина“

Многу ќе зависи од сезоната во годината во која се наоѓаме и климата во нашата област, но има нешто што може многу да ја олесни задачата, а тоа е почекајте почвата целосно да се исуши пред повторно наводнување. Така, во текот на летото може да напоиме три пати неделно, а во зима на секои седум до десет дена, но ако обрнеме внимание на влажноста на земјата, можеме да бидеме сигурни дека сукулентите нема да изгние.

За да ја провериме влажноста на подлогата, можеме да направиме неколку работи:

  • Вметнете тенок дрвен стап на дното: ако излезе со малку залепена почва, тоа ќе значи дека подлогата е практично сува и, според тоа, можеме да напоиме.
  • Користење на дигитален мерач на влага: при влегување во него, ќе го покаже степенот на влажност на земјата. Многу е препорачливо да се воведе во различни области (поблиску до растението, поблиску до работ на садот, итн.) За да биде посигурен.
  • Измерете го садот еднаш наводнет и повторно по неколку дена: влажната почва тежи повеќе од сува почва, така што можеме да ја задржиме таа разлика во тежина, што ќе биде многу корисно да се знае кога треба повторно да ги напоиме растенијата.

Пазете се од наводнување во зима

Graptopetalum macdougallii

Graptopetalum macdougallii

Сукулентите обично не растат во зима, освен ако температурите не се одржуваат високи. Ако живееме во област каде што обично се појавуваат мразови, мора да ги оддалечуваме наводнувањата уште повеќе, бидејќи ако не го сториме тоа, корените може да се замрзнат. За да го избегнете, многу, многу е важно малку да ги напоиме, на секои 15 или 20 дена.

Ако живееме во место каде што се појавуваат многу интензивни мразови, повеќе од -5ºС, во тие денови ќе имаме земја целосно исушена, и ќе додадеме неколку капки штом ќе закрепнат температурите.

Исто така, мора да го имаме предвид тоа не е добро да се сушат со месеци, освен ако влажноста не е висока. Растенијата ќе станат толку слаби што брзо ќе се разболат и можат да умрат за неколку дена.

Ако имате сомнежи, не ги оставајте настрана. Прашање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.