Кога да се трансплантираат кактуси?

Мамиларијата се размножува

Мамиларијата се размножува

Секојпат кога одиме во расадник, лесно е за нашето несвесно - или можеби и свесно 😉 - да не однесе до делот од некои убави растенија што нормално ги гледаме со трње што се одгледуваат во мини саксии со дијаметар од само 5,5 см. Продавајќи ги вака, медицинските сестри можат да им стават ниски цени, добивајќи повеќе од една и повеќе од две за да земат повеќе растенија отколку што имавме на ум.

Но, што правиме откако ќе се вратиме дома? Ги оставаме во тие саксии со години и години размислувајќи, можеби, дека можат да преживеат вака засекогаш, што не е точно. Значи, Кога да се трансплантираат кактуси?

Ново купените кактуси треба да се сменат во тенџере. Оваа прва трансплантација е многу важна, бидејќи најверојатно е дека е во истата мини тенџере 3, 4 или 5 години, можеби повеќе во зависност од стапката на раст што ја има. И покрај тоа што редовно го плаќаа, корените обично го заземаа целиот простор што го имаа на располагање а растенијата едноставно не можат да продолжат да растат.

Понекогаш се случува, немајќи повеќе простор, да растат на начини што не треба. На пример, здравиот Ферокактус може да започне да расте колонообразен, кога неговиот природен облик е оној на светот; колонообразен, како Pachycereus pringleiТие можат да бидат многу тенки и мали, а оние кои имаат тенденција да имаат многу пијавки или „мали раце“, како Rebutia, може да останат со единствено месесто тело.

Лобивија арахнаканта

Лобивија арахнаканта

Но, исто така, ќе биде многу важно повторно да се трансплантираат секогаш кога ќе видиме дека корените излегуваат низ дренажните дупки или кога кактусот пораснал толку широк што го окупирал целиот сад. Прашањето е, во кое време треба да го смените контејнерот?

Во пролет, веднаш откако ќе помине ризикот од мраз (може да биде март, април или мај во зависност од времето во нашата област). Можеме да го направиме тоа и во текот на летото, ако сме отишле на шопинг во таа сезона, но само ако не цвета, бидејќи во спротивно, цвеќињата може да абортираат и да овенат пред нивното време.

Ако се сомневате, не оставајте ги во мастило. Прашање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Каролина dijo

  Почвата за кактусот мора да биде компост и песок или бисери? Дали треба добро да измешате и да го ставите кактусот во новиот сад? Моите саксии со кактуси имаат една дупка со дијаметар под 1 см, треба ли да направам повеќе од тоа? Садовите се со глина број 12. Фала !!!

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Каролина.
   Можете да користите еднакви делови прекривка измешана со перлит или речен песок. И перлитот и речниот песок ќе им овозможат на корените да се развиваат добро. Можете дури и да употребите само мраз, што е еден вид вулкански песок сличен на чакал.
   Што се однесува до садовите, за уште подобро одводнување може да се стави првиот слој на експандирана глина. Ова исто така ќе спречи нечистотија да излезе од дупката.
   Ви благодарам многу за вашиот коментар, првиот на блогот
   Честитка.