Водич за купување ѓубрива за кактус

Кактусите мора редовно да се оплодуваат

Кактусите мора редовно да се оплодуваат. Честопати кога купуваме една или повеќе мали, во тие ситни саксии, многу се грижиме за наводнување за да не им недостасува вода, но малку забораваме да им дадеме „храна“. За некое време, една, можеби две години, ништо нема да се случи, бидејќи тие ќе ги земат хранливите материи што ги наоѓаат во подлогата.

Сепак, подоцна, ќе забележиме дека тие растат побавно, дека престануваат да цветаат и / или дека стануваат поранливи на штетници и / или микроорганизми кои предизвикуваат болести, како што се габи или вируси. Од оваа причина, важно е да знаете како да изберете ѓубриво за кактус за да немаат недостатоци во исхраната.

Кои се најдобрите ѓубрива за кактуси?

Ако имате неколку кактуси и сакате да не пропуштаат ништо, не двоумете се да погледнете во нашиот избор на најдобри ѓубрива за овие многу посебни растенија:

Подзелени Loveубовни хранливи материи за кактуси, сочни и сочни растенија, био-течно ѓубриво, 250 мл

Ако барате ефтино и лесно применливо течно ѓубриво, Undergreen треба да биде на вашата листа за купување. Содржи сè што им е потребно на кактусите, но зборуваме и за производ кој има многу едноставна примена: потребни се само 5 дози разредени во еден литар вода за тие да растат правилно.

Цветно 10722 10722-Кактус и сочни растенија течно ѓубриво, 300мл

Тоа е течно ѓубриво кое ги содржи сите хранливи материи кои им се потребни на нашите омилени растенија, како и природни аминокиселини кои придонесуваат за нивно добро растење. Многу е лесен за употреба, бидејќи треба да ставите само мала количина во вода и потоа да ја нанесете.

Fубрива - Шише со ѓубриво од кактус 400мл - Batlle

Battleубриво за биткоидно кактус е производ што корените на кактусот брзо ќе го апсорбираат. Покрај тоа, ќе видите дека растенијата брзо реагираат, растат со соодветна брзина. Ова ќе ги направи посилни од габични инфекции и штетници.

ASOCOA - ѓубриво за кактус и сочни 300 ml

Течното ѓубриво што ви го презентираме сега е од ASOCOA, и е формулирано за сите видови кактуси и сукуленти. Содржи хранливи материи што им се потребни, како што се макроелементи и витамини, чија брза апсорпција обезбедува добро здравје на растенијата. Како да не е доволно, 300 мл производ дава 80 литри вода, па можете да го користите за да ги оплодите кактусите неколку пати во текот на годината.

Fубрива - Плик со ѓубриво за кактус за 1L - Batlle

Ова е идеално микро-гранулирано ѓубриво за кога имате многу малку кактуси. Пликот се разредува во 1 литар вода, што е доволно за да се напојат неколку мали. Има состав NPK 13-13-13, покрај неопходните микроелементи за правилна стапка на развој.

ТОП 1 - КУЛТИВЕРИ ECO10F00175 Специјални ѓубрива какус сукуленти и сукуленти од 1,5 кг

Добрите

 • Тоа е природно, гранулирано ѓубриво, чиј состав е NPK 8-1-5 + 74% материја од органско потекло и хумински киселини.
 • Ослободувањето е бавно; Ова значи дека се ослободува како што поминуваат недели, бидејќи на растението му треба.
 • Не е токсичен за животните и ја почитува животната средина.

Contras

 • Ако треба да видиме резултати за кратко време, повеќе сме заинтересирани за ѓубриво, или компост, кое брзо се апсорбира.
 • Цената е висока ако ја споредиме со други слични производи.

Кој компост е добар за кактусите?

Theубриво што се користи мора да биде богата со хранливи материи, но се препорачува да има малку азот бидејќи вишокот од ова ќе го стимулира растот на растенијата и лесно е да се ослабне телото на кактусот. Покрај тоа, важно е да се разликуваат течните ѓубрива или ѓубрива од гранулираните или прашкастите.

Така, течностите се многу брзи ефективни, бидејќи хранливите материи се достапни за корените, а со тоа и за растенијата скоро во времето на апликација. Покрај тоа, тие не се мешаат во апсорпцијата или филтрацијата на водата, така што капацитетот за дренажа на подлогата или почвата останува недопрен.

Ariocarpus hintonii во тенџере
Поврзана статија:
Како да се избере почвата за кактуси?

Гранулирани или ѓубрива во прав може да бидат брзи и за работа, но тоа ретко е случај. Овие обично се ослободуваат полека и подолго време, така што кактусите можат малку по малку да ги апсорбираат. Но, тие имаат проблем, а тоа е дека за разлика од течностите, тие можат да го влошат капацитетот за дренажа на земјата. Од оваа причина, треба да се применува само на растенија што се наоѓаат во земјата, и не во саксии.

Како да направите домашен компост за кактуси?

Можете да користите многу природни работи за оплодување на вашите кактуси. На пример:

 • сецкани лушпи од јајца
 • течноста што произлегува од варењето на неколку лушпи од банана (во 1л вода)
 • течноста што произлегува од вриење грст ориз во 1 литар вода
 • пепел од дрво
 • кесички чај (во градината, бидејќи кондензираното може да биде контрапродуктивно)
 • Талог од кафе
 • компост

Каде да купите ѓубрива за кактуси?

Cубрива за кактус можат да бидат течни или прав

Компости и ѓубрива за кактуси може да се најдат на:

Амазон

Во Амазон ќе најдете широк спектар на ѓубрива за вашите кактуси, течни, гранулирани или во прав. Можете да ги изберете врз основа на нивната цена, проценка на клиентите и секако според видот на претплатата. По плаќањето, за неколку дена ќе го добиете дома.

Лерој Мерлин

Во Лерој Мерлин ќе најдеме и многу производи за да се грижиме за нашите кактуси, вклучително и ѓубрива. Тие можат да се добијат или од онлајн продавницата, или од физичка продавница. 

Се надевам дека ти беше корисно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.