Дрво од жад (Crassula ovata)

Лисјата на Crassula ovata се месести

Слика - Викимедија / Титусот

La Красула овата Тоа е широко култивирано растение и има многу причини: не расте многу, лесно се размножува, обично нема проблеми со штетници или болести, а кога цвета дава мали цветови, но со голема украсна вредност.

Како тоа да не е доволно, може да издржи суша, екстремна топлина и мраз, с they додека се слаби. Но, Како се грижите за себе?

Потекло и карактеристики

Цветовите на Crassula ovata се мали

Слика - Викимедија / Аниол

Прво, да видиме како е прво, бидејќи иако е прилично вообичаена фабрика, секогаш можете да научите нешто ново. Така, во случајот на нашиот протагонист, мора да се каже дека тоа е зимзелена грмушка, сочно, родно во Јужна Африка што достигнува максимална височина два метри, иако вообичаено е дека останува на околу 50-60см.

Нејзиното стебло е дебело, околу 10 см, со мазна, кафеава кора. Листовите се месести, жад -зелени, со црвеникав раб ако се изложени на високо ниво на инсолација. Цвета од есен до зима, произведувајќи бели или розови цвеќиња составени од пет ливчиња.

Култури

Постојат различни:

 • Crassula ovata cv Голум: многу е компактен, со тубуларни сечила со врв што потсетува на вшмукување.
 • Crassula ovata cv Хобит: Сличен е на претходниот, но листовите се искривуваат наназад.
 • Crassula ovata cv. Обликва вариегата: Сличен е на видот од типот, но неговите лисја имаат жолто-белузлави, зелени и розови ленти.

Кои се грижите?

Лисјата на Crassula ovata се зелени

Доколку сакате да имате копија, ве советуваме да ја обезбедите следната грижа:

Локација

Dependе зависи од тоа каде сакате да го имате:

 • Внатрешни работи: мора да биде во светла просторија, близу, но не точно пред прозорецот, инаку лисјата ќе изгорат. Исто така, важно е да биде подалеку од нацрти, и ладно и топло.
 • Надвор: претпочита директно сонце, иако толерира и делумна сенка.

Земјата

 • Саксија за цвеќе- Можете да користите универзален медиум за одгледување, но подобро е да го измешате со 10-20% перлит (во зависност од тоа дали веќе бил вклучен во составот или не). На овој начин, ризикот од гниење ќе биде помал.
 • Градина: расте во добро исцедена почва. Бидејќи станува збор за мала фабрика, ако вашата не е таква, направете дупка од околу 50 см х 50 см, покријте ја со решетка за сенка и потоа наполнете ја со подлогата спомената погоре.

Риего

La Красула овата Тоа е растение кое добро се спротивставува на сушата, но вие не мора да одите до крајност и никогаш да не го наводнувате. Ова може да се направи само ако го садите во градината и врнеше дожд во вашата област најмалку 300мм годишно; инаку, мора да му давате вода секој пат кога ќе видите дека земјата е сува, нешто што ќе се случува често во текот на летото.

Но, колку често треба да се напојува? Многу зависи од климата и карактеристиките на почвата или подлогата. За да ви дадам идеја, во мојата област (медитеранска крајбрежна клима, максимална температура од 38 ° C и минимум -1,5 ° C, и годишни врнежи од 350 mm распоредени помеѓу пролет и есен) обично се напои околу 3 пати неделно во текот на сезоната. повеќе топлина, а на секои 10 дена остатокот. Ако местото каде што живеете е постудено или врне повеќе, фреквенцијата на наводнување ќе биде помала.

Не ги навлажнувајте лисјата или гранките бидејќи би можеле да изгорат и / или да изгниет. Исто така, не е добра идеја да ставите чинија под неа, освен ако не се сетите да отстраните вишок вода во рок од 30 минути од наводнувањето.

Претплатник

Поглед на Crassula ovata

Од рана пролет до крајот на летото Препорачливо е да се оплоди со специфични ѓубрива за кактуси и други сукуленти, без разлика дали се течни или гранулирани, следејќи ги упатствата наведени на пакувањето на производот.

Множење

La Красула овата се множи со исечоци на стеблото во пролет-лето. За да го направите ова, она што е направено е да исечете гранче што ви се допаѓа, да ја оставите раната да се исуши една недела на место заштитено од сончева светлина и, конечно, да го засадите во тенџере со универзална подлога за одгледување измешана со перлит во еднакви делови.

Ако се одржува влажно, но не е натопено со вода, ќе испушти свои корени по околу две недели.

Време на садење или пресадување

Во пролетКога температурата останува над 10 Целзиусови степени, ќе дојде време да го засадите во градината или да го преместите во поголем сад со дупки.

Чини и болести

Обично нема, но ако околината е сува и топла, можете да видите некои памучни кохинели што можете да ги отстраните со четка натопена во аптека алкохол или со дијатомејска земја.

Сечење

Може да се исече во пролет, отстранувајќи ги сувите, заболените, слабите или скршените гранки и искористувајќи ја предноста за да му даде покомпактна форма.

Рустикалност

La Красула овата се спротивставува на слабите мразови до -2ºC ако е заштитено (под тремот на пример), но може да го загуби листот ако се спушти пониско.

Кои употреби се даваат?

Поглед на Crassula ovata во саксија

Слика - Викимедија / Арх. Атилио Милет

Декоративни

Дрвото жад е многу декоративно растение, толку многу што Изгледа одлично и во тенџере и во градината. Некои дури го работат како бонсаи, бидејќи расте многу лесно за контрола.

Медицински

Се користи како лапа за лекување на изгореници и лекување на симптоми на артритис и остеоартритис. Ова е направено со сок од 10 до 15 лисја.

Што мислеше за ова растение?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ели dijo

  Здраво, со почит, од државата Фиксна точка Фалкон Венецуела, овде во оваа држава живееме опкружени со плажи и живееме со константна температура од 30-36 ° C секогаш преку ден и навечер околу 24-26 ° OSEA попладне на сонце и топлина се силни, но секогаш има суров ветер што се лади, топло е и сончево, но ветре, а ноќе ладен ветер, би сакал да знам дали би можел да го одгледам овде во државата Пунто Фиџо Фалкон, бидејќи јас купив еден во расадник Каде носат растенија од студени земји? куќата и тоа ги напнува, portulacaria afra ако имам и дава одлично, но на crassula ovata немав среќа, но ги имав само во мојата куќа и лисјата паѓаат од друга страна ја имам портулакаријата надвор примајќи сонце и ветре

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ели.
   Ова растение во услови што ги имате има потреба од вулкански песок од типот почва, како што е помксот или речниот песок, и околу 2-3 неделни наводнувања. Така, можам да се повлечам напред
   Поздрав.

 2.   Eli dijo

  Здраво госпоѓо Моника, ви благодарам што одговорите на друго прашање. Дали на crassula ovata ajuro и треба зимски распуст? Дека читам и пишувам статии и тој вели дека му треба зимска пауза, но во мојот град зимата не се случува затоа што живееме само во лето со секогаш постојана топлина и силен ветер и понекогаш врне дожд таму околу пет пати годишно, не однапред раце благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ели.
   Поради своето потекло, навистина треба температурите во зима да се намалат малку, но не премногу. Сè уште е тропско растение, од регион недалеку од пустината.
   Сигурно добро ќе напредува во вашата област
   Поздрав.

 3.   Ali dijo

  Здраво, со мразовите од овие денови во Мадрид (-12 °), ја најдов мојата красула со паднати гранки, лисјата се замрзнаа, а некои од помалку масните гранки се донекаде меки. Го имав надвор, покриен со картон, но не го издржа студот. Сега го ставив внатре, но не знам што да правам за да го оживеам, дали ги отстранувам замрзнатите лисја и ги режем гранките што се меки или го оставам да се излечи? Благодарам многу

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Али.

   Да, најдобро е да се намали сè што е погрешно, и ... почекајте.

   Можете да го наводнете со малку биостимуланс (ќе го најдете за продажба во расадници, или во амазон), следејќи ги упатствата за употреба.

   Честитки!

   1.    Ali dijo

    Здраво Моника,
    I'mе го исечам, сите лисја се меки од замрзнување и скоро сите гранки му се спуштени, поради тежината на листовите. Се надевам дека ќе оживее. Ви благодарам многу за вашиот совет.


   2.    Моника санчез dijo

    Се надеваме дека да. Среќа!