Како да се отстранат лисна вошка од сукуленти?

Лисна вошка

Сочните растенија со лисја, односно сукуленти, каудисиформи и повремени кактуси, можат да бидат погодени од разни штетници, а едно од најлошите се aphids. Овие инсекти се мали, но кога ќе се соберат во голем број тие се способни во голема мера да ги ослабнат до тој степен што, доколку не го избегнеме, тие на крајот ќе го доведат во опасност животот на нивните жртви.

Но, не треба да се грижите за ништо: во оваа статија ќе објаснам како да се отстранат лисјата од сукуленти со домашни лекови и хемикалии.

Што се тие?

Aphids, исто така познати како aphids или aphids, Тие се многу мали инсекти, со должина од околу 0,5 см, зелена, жолта или црна.. Нивното тело е во облик на јајце, и тешко е да се направи разлика каде започнува главата, каде градниот кош и каде започнува стомакот. Може и немаат крилја; ако го сторат тоа, ќе имаат два релативно мали парови.

Имаат 4 до 6 сегментирани антени. Кон крајот на стомакот тие прикажуваат два сифони или корникули, кои се мали исправени додатоци кои се насочени наназад или нагоре преку кои испуштаат супстанции што ги одбиваат нивните предатори. Преку анусот тие произведуваат слатка секреција како резултат на нивното варење.

Како куриозитет, мора да се каже дека воспоставиле симбиотска врска со мравките. Тие се хранат со секрети од лисна вошка во замена да ги заштитат.

Како да знам дали има мојот сок?

Најлесен начин е добро да го проверите целото растение. Aphids се хранат со клетките на лисјата, особено најнежниот, како и цветни пупки, па таму треба да ги барате.

Други симптоми што ќе ги забележиме ќе бидат следниве:

 • Цветни пупки кои не се отвораат
 • Деформирани сечила
 • Апсење на растот
 • Присуство на мравки

Што да направите за да ги елиминирате?

Домашни лекови за борба против aphids

Лук

Постојат неколку, кои се:

 • Лук или кромид: кој било од двата ќе ви помогне да се борите со нив. Исечете два-три лук или кромид и ставете ги во тенџере со вода додека не зоврие. Потоа, оставете да се излади и истурете ја целата содржина во распрскувач / атомизатор за конечно да ја користите.
 • Коњски опашки: ставете 100 гр свежо растение во 1 литар вода 24 часа. Следниот ден, оставете да зоврие и потоа оставете да се излади. Потоа разредете го во 1/5 вода и наполнете распрскувач / атомизатор за употреба.
 • Коприва: мора да маринирате 100 гр свежо растение во 1 литар вода 15 дена. Мешајте ја смесата секој ден. После тоа време, процедете го и разредете 100 ml раствор во 500 ml вода.
 • Сапун: мора да разредете 1 лажица неутрален сапун во 1л вода.
 • Танзи: направете инфузија со 300 гр листови Tanacetum vulgare или Tanacetum cinerafolium и 10 литри вода. Потоа оставете го да се излади 10 минути, процедете го и нанесете го на сукулентите.
 • Четка и аптека алкохол: Ако растението е мало и / или има малку лисја, можете да земете мала четка и да ја натопите четката со аптека алкохол. Со малку трпение, ќе треба само да ги исчистите чаршафите еден по еден.
 • Yellowолти лепливи стапици: тие се специјално дизајнирани стапици за привлекување на aphids, кои остануваат заглавени штом ќе дојдат во контакт со нив. Themе ги најдете во која било градинка и исто така со кликнување на овој линк.

Хемиски лекови

Кога чумата е многу напредна, најдобро е да се справите хемиски инсектициди против aphids. Се разбира, треба да ги следите индикациите наведени на дното на буквата, инаку лекот може да заврши полош од болеста.

Можете да ги набавите и во која било градинка, или овде.

Со овие совети, вашите сукуленти повеќе нема да мора да се грижат за лисна вошка. Но, знаете дека ако се сомневате, не ми се допаѓа што ги оставате во мастило. 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.