Кои се симптомите на недостаток на вода во кактусите?

Пластична конзерва за наводнување со цвет

Звучи малку чудно да се каже дека кактусот страда од недостаток на вода, нели? Дел од одговорноста за ова се големите градинарски центри, како и популарните верувања, кои постојано ни кажуваа дека овие растенија одлично се спротивставуваат на сушата.

Реалноста е многу поинаква: ако растението не прима вода редовно, умира. Всушност, многу е важно да знаете кои се симптомите на недостаток на вода во кактусите за да се избегне нивното губење.

Кои се симптомите?

Кога растението со лисја ќе ожедни, тоа го забележуваме веднаш: врвовите брзо стануваат кафеави, изгледот станува тажен, растот запира ... Но, што е со кактусите? Како да знам дали мојот кактус страда од недостаток на вода?

За тоа, треба да зборуваме малку за „анатомија на кактуси“ и како успеваат да преживеат. Овие растителни суштества немаат лисја, но ако погледнете внимателно, скоро на сите им е зелено телото. Оваа пигментација се должи на хлорофил, супстанција благодарение на која можат да се фотосинтезизираат и растат.

Но, исто така, тоа тело или стебло се месести: внатре има голема количина течност ... вода. Во време на суша, тие преживуваат благодарение на овие резерви на вода. Проблемот е што ако не врне долго време (или без наводнување) овие резерви ќе бидат исцрпени.

Ако се случи ова, ќе видиме дека кактусите стануваат речиси „скелетни“, многу збрчкани, како некој или нешто да ја „впил“ целата вода што ја имале внатре.

Како да ги вратите?

Кондензирана опунција

За да се повратат исушените кактуси, мора да се преземат драстични мерки: земете ги садовите и ставете ги во сад со вода половина час. Ова ќе послужи за рехидрирање на подлогата, што ќе им помогне на растенијата да се опорават. Но, ова не е с there што има во него.

Ако не сакаме да се повтори, мора да ги контролираме ризиците, или со други зборови: појдете ги секогаш кога им е потребно. Ние мора да ставиме крај на митот дека овие растенија се спротивставуваат на сушата, тоа не е вистина. Сагуаро од 7 метри ќе има илјадници литри вода внатре, но таа вода мора да е апсорбирана од некаде, инаку не може да живее.

Во текот на летото ќе треба често да се наводнува: 2-3 пати неделно, додека остатокот од годината ќе биде доволно да се напои на секои 7 или 10 дена (или на секои 20, во зависност од видот и неговите потреби). На овој начин ќе избегнеме да им правиме проблеми.

За да завршам, би сакал да останете со ова: колку е поголем кактусот, толку повеќе вода ќе има внатре и подобро ќе може да издржи недостаток на дожд; колку е помал, толку е поголема веројатноста да умре суво ако не се напои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мојсес бонила dijo

  Здраво, моите кактуси изгледаат збрчкано, но не знам дали се должи на вишок или недостаток на вода, дали ми треба помош?

  1.    Моника Санчез dijo

   Здраво Мојсее.
   Проверете ја влажноста на почвата. За ова можете да вметнете тенок дрвен стап: ако излезе практично чист, тоа е затоа што е многу суво и, според тоа, мора да наводнувате.

   Ако немате стап, можете да го направите со прстите. Ако ви е тешко да ја скршите земјата, тоа е затоа што е многу сува. Ако е така, земете го растението и ставете го во чинија со вода до следниот ден.

   Од друга страна, ако она што се случува е дека почвата е многу влажна, отстранете го растението и завиткајте го почвениот леб со апсорбирачка хартија до следниот ден. Потоа засадете го и не се ослободувајте од него неколку дена.

   Честитка.

 2.   Ана Карина dijo

  Здраво! Сметам дека е прекрасно што ја најдов оваа страница, многу ми помогна во моите сомнежи. Во декември купив мал кактус во расадник и од она што го истражував ми се чини дека се работи за Mammillaria backebergiana. За неколку дена откако го имав дома, почнав да забележувам дека се претвора во жолта боја и се суши во една област. Мислев дека е поради недостаток на вода, па решив да го наводнувам на секои 4 дена (живеам во крајбрежна област и климата е доста жешка). Сепак, жолтите и сувите области с continue уште продолжуваат, па дури и се шират малку. Која би била причината за ова? Штета што не можам да прикачам фотографија од моето бебе. ): Се надевам дека можеш да ми помогнеш.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ана.
   Дали го имате во област каде што директно го погодува сонцето или до прозорецот? Ако е така, препорачувам да го ставите во полу-сенка бидејќи може да гори.

   И ако го нема, пишете ни повторно и ние ќе ви кажеме

 3.   Јулиета dijo

  Здраво, мојот кактус стана жолт и збрчкан во „венчелистче“, да речеме, а потоа падна другиот што е зелен и како гранка! Што да правам????

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Џулиета.
   Колку често го наводнувате? Дали се сонце?

   Ако се напои прекумерно и / или ако се чува во затворен простор или при слаба осветленост, тие стануваат многу слаби. Ви препорачувам вода со тоа што ќе дозволите почвата да се исуши помеѓу наводнувањата, и ставете ја ако ја немате надвор, во светла област.

   Честитка.

 4.   Луис dijo

  Ми служеше добро, но не знам што да правам со растението за бебиња. Не знам и ми треба помош. Ви благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Луис, што не е во ред со твојот кактус?

   Можеби овој линк Ти помогнав

   Поздрав.

 5.   Јудитвана Бариос dijo

  Не знам што ми е. Мамиларија се намали и стана кафеава, исто така, во основата станува белузлава ... Како бојата исчезнува ... обично ја наводнувам еднаш неделно

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Јудитвана.

   Кога се намалува мамиларијата, тоа е лош знак. Нормално, тоа е затоа што се напои премногу, и / или се чува во земја што останува влажна долго време; иако може да биде и спротивното: дека имате во земја што се суши многу брзо и дека затоа жедни.

   Значи, моето прашање е: како го наводнувате? Тоа е, дали истурате вода додека не излезе од дупките во тенџерето, или само ја навлажнувате површината? Ако е ова второто, можно е да нема вода, бидејќи секогаш треба да наводнувате додека целата почва не е добро навлажнета.

   Поздрав.

 6.   Никола Пулидо dijo

  Добро вечер, имам opuntia monacantha, но изгледа досадно, генерализирано белузлаво, што може да биде? Јас го прскам на секои 10 дена, е на директна светлина на прозорецот Благодарам за одговорот

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Никола.

   Можно е да гори, бидејќи кога сончевите зраци минуваат низ стаклото се создава ефект на лупа.
   Ви препорачувам да го тргнете малку подалеку од прозорецот.

   Од друга страна, наместо да го прскате, подобро е да го наводнувате; односно навлажнете ја земјата. Ова го минимизира ризикот од гниење.

   Поздрав.

 7.   Ангелика dijo

  Здраво .. мојот кактус е пародичен хризакантиом, или нешто слично, има жолто цветање. Факт е дека почна да ја менува бојата од едната страна, малку е жолта и кога ќе го притиснам на тој дел се чувствува донекаде меко. Тоа е на полно сонце. Што му се случува? Можете ли да ми помогнете?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ангелика.

   Дали неодамна бевте на сонце? Ако е така, можно е да гори.
   Сега, исто така, би било препорачливо да се напои само кога почвата ќе се исуши целосно.

   Поздрав.

 8.   Маргарита dijo

  Здраво, мојот кактус е многу голем и кружен, но стана жолт.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Марги или Здраво Маргарит.

   Како следи вашиот кактус? Ако почнало со жолта боја, можно е да е поради претерано наводнување. Важно е да се остави почвата да се исуши помеѓу едното наводнување и следното и тие да се садат во саксии со дупки во основата.

   Поздрав.

 9.   Evelyn dijo

  Здраво, имам кактус отприлика 10см „свекрво седиште“ прво го полевав на две недели но поради студената сезона почнав да го полевам еднаш месечно и после тоа некои врвови почнаа да се вртат. жолта и збрчкана и на други одредени жолти дамки.. Што да правам? ??

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Евелин.

   Кактусите треба малку да се наводнуваат во зима, но само во случај кога влажноста е висока (односно, ако прозорците се замаглени, а растенијата влажни), и ако врне дожд од време на време. На пример, наесен престанувам да ги полевам, бидејќи со влажноста и „малкуте“ дождови од зимата се одржуваат хидрирани; и напролет пак полевам.

   Но, ако се претпостави дека температурите се високи, над 18ºC и не врне, на земјата и треба малку време да се исуши. Затоа, пред наводнување треба да ја проверите влажноста на почвата.

   Во секој случај, ако е првата година што ја поминува со вас, можно е тие симптоми што ги има да се настинати.

   Поздрав.

 10.   Ванеса dijo

  Здраво на сите, јас имам кактус 2 години и наеднаш станува мек и како кај габите на багажникот не е проблем со вишок наводнување бидејќи е сув и многу малку го полевам. Што може да му се случи? Имам фотографии, но не знам како да ги ставам овде. Поздрав и благодарам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ванеса.

   Дали кактусот е во саксија со чинија одоздола? Или се стави во тенџере без дупки? Тоа е дека кога тие стануваат меки, тоа е речиси секогаш поради вишокот на вода и/или влажноста во земјата.

   Каква земја има? Ако е во тресет, може да не ја исцеди водата доволно добро и може да остане влажна долго време. Затоа е препорачливо да се засадат кактуси во специфични подлоги за нив (овде имате повеќе информации).

   Поздрав.