Pachypodium lamerei

Pachypodium lamerei во цвет

El Pachypodium lamerei, попозната како палмата Мадагаскар, таа е една од најобработените каудиформни растенија во светот; веројатно оној што најмногу го надминува дури и оној Адениум обем. Нема недостаток на причини: тој е во состојба да издржи температури малку под 0º без да претрпи тешко каква било штета, а исто така е и многу отпорен на суша.

Сепак, лесно го наоѓаме на продажба во расадници и градинарски продавници, но малку знаеме за тоа. За да го решите овој проблем, ќе ви кажам кои се карактеристиките на ова прекрасно сочно растение.

Стебло на Pachypodium lamerei

Наш протагонист, чие научно име е Pachypodium lamerei, е растение кое припаѓа на ботаничкото семејство Apocynaceae со потекло од Мадагаскар, кое е опишано од Емануел Дрејк дел Кастио и објавено во Билтен du Muséum d'Histoire Naturelle, во 1899 година. Има сочен трупец со дијаметар од околу 90 сантиметри, покриен со триаголно распоредени трње со должина од околу 3 сантиметри. Достигнува висина до 8 метри, но при одгледување ретко надминува 2м. Неговата круна е многу малку разгранета, толку многу што нормално нема повеќе од 3-4 гранки крунисани со полу-зимзелени лисја (скоро сите или сите може да паднат во зима ако температурата падне под 10 belowC), темно зелена во боја и околу 10-13cm во должина.

Цветовите, со димензии 8 см, се појавуваат само кај возрасните примероци, во текот на летото. Тие никнуваат на врвот на секое стебло и се бели. Откако ќе се опрашат, овошјето, во форма на мала банана, почнува да зрее.

Pachypodium lamerei var. рамозум

Pachypodium lamerei var. рамозум

Тоа е многу отпорна билка на штетници и болести, но е многу, многу чувствителна на вишок вода. За да се избегне гниење, се препорачува да се засади во тенџере со подлоги како што се помкс, па дури и акадама и малку да се полева: еднаш неделно во лето, и на секои 15 дена во остатокот од годината. Во случај да сакате да го имате во градината, ќе биде многу важно претходно да бидете сигурни дека почвата има одлична дренажа.

За остатокот, тоа е растение што може да ни донесе многу задоволства оттогаш се спротивставува на добро температури до -2ºС (се додека е за кратко време и почвата или подлогата се сушат многу).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Esther dijo

  Здраво, добро попладне, имам дланка од Мадагаскар, но поради вишок вода мислам дека веќе и падна габа, бидејќи врвовите на гранките веќе стануваат кафеави и со мали точки слични на јајцата и на лисјата исто така се полни со точки бели јајца. Те молам, дали можеш да ми кажеш како можам да ја лекувам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Естер.
   Прво, третирајте го со фунгицид со спреј. Ова ќе помогне во борбата против габата. Потоа извадете го од садот и отстранете што повеќе почва. Оставете го на место заштитено од сонцето околу три дена и потоа засадете го повторно во тенџере со нова подлога што добро се исцеди. Можете да користите црн тресет измешан со перлит во еднакви делови.

   Вода по два или три дена.

   И да чекам.

   Поздрав и со среќа.