Како да се избере почвата за кактуси?

Ariocarpus hintonii во тенџере

Слика - Фликр / дунејка

Дали знаете како да изберете земја за кактуси? Овие растенија се многу чувствителни на напојување со вода, толку многу што честопати е доволно еднаш или двапати да надминеме вода за нивните корени да претрпат неповратно оштетување. И, се разбира, во многу расадници тие секогаш се на продажба со тресет, подлога што ја одржува влажноста подолго време, што не е најсоодветно за овие сукуленти.

Затоа, ако се сомневате, не грижете се. Потоа Toе разговараме за различните типови на почва од кактус и која треба да ја изберете или каква смеса треба да направите за вашите растенија да бидат добро згрижени.

Каде живеат кактусите?

Кактусите живеат во пустински области

Огромното мнозинство на кактуси е растение кое потекнува од пустинските области на Америка, и во Северна, и во Централна и во Јужна, иако е точно дека многу видови се концентрирани во јужна Северна Америка, со Мексико е една од најсреќните земји во оваа област. , со околу 518 ендемични (од 1400 прифатени дека има вкупно).

Кога пребаруваме на Интернет, за фотографии од кактуси во нивните живеалишта, Брзо сфаќаме дека практично сите обично се совпаѓаат:

 • Песочен терен, со мала вегетација
 • Топла и сува клима
 • Кактусите растат изложени на сонце

Поаѓајќи од ова, можеме да добиеме идеја за тоа кој е најсоодветен супстрат или подлога за овие растителни суштества.

Кои се карактеристиките на добра подлога за кактуси?

Кактус во саксии

За да нема проблеми или барем никакви поврзани со подлогата, идеалот е да ги исполнува овие карактеристики:

Сенди

Но, бидете внимателни, а не песок на плажа, бидејќи тоа има голема концентрација на соли што би ги изгорело корените на кактусот. Не. Кога зборуваме за песок и кактуси, се однесуваме на вулкански песок, формирана по ладењето на стопената маса што излегува при ерупција на вулкани.

Постојат многу видови, како што сега ќе видиме, но сите се продаваат во повеќе или помалку мали парчиња или гранули, кои се многу, многу тврди.

Одлична дренажа

Акадама

Да се ​​биде песочен, ја исцедува водата многу брзо. Во зависност од видот на песок, може да се чува влажно за интересно време, така што корените ја апсорбираат потребната вода пред да се вратат на сувата подлога.

Како знаете дали има добра дренажа? Само наводнување. Во случај на кактуси, се препорачува, штом започнеме да наводнуваме, водата почнува да излегува низ дупките во садот.

Дали треба да биде богата со органска материја?

Помкс

Растенијата, генерално, имаат корени чија функција е јасна: да ја апсорбираат водата и хранливите материи растворени во неа, колку што им требаат. Но, кога зборуваме за кактуси, работите се менуваат. Причината е следна: на местата каде што растат природно, тешко дека постои живот (животно и растение) кој секогаш останува на истото место.

И, се разбира, бидејќи тешко дека постои живот, тешко дека може да се распаѓа органска материја. Па, каде ја добиваат „храната“ што ја бараат кактусите? Од монсунски дождови, наречени сезонски дождови. Тие се поројни дождови, натоварени со минерали растворени во нив и кои се депонираат на пустинскиот под, достапни за кактусите. Остатокот од годината живеат со она што го добиваат од фотосинтезата (процес со кој сончевата светлина и јаглерод диоксидот се трансформираат во јаглехидрати и шеќери).

За сето ова, кактус почвата мора да биде сиромашна со хранливи материи, бидејќи со редовното ѓубриво во сезоната на растење што ви го даваме, ќе имате повеќе од доволно.

Видови почва за кактуси

Забелешка: ако сакате други растенија, како што се бонсаи, ќе видите дека многу подлоги кои обично се користат за нив се исто така добра опција за кактуси.

Акадама

Акадамата Тоа е глина пронајдена во Јапонија, која има грануларен облик и светло-кафеава боја.освен кога ќе се навлажни, станува темно кафеава. Задржува многу влага, па се покажува дека е совршен за кактуси кои живеат во многу, многу суви области и сакаме да заштедиме малку вода.

Единствениот недостаток е тоа што, како што минуваат годините станува прашина, затоа, во секоја трансплантација се препорачува да се провлече подлогата низ вода, да се измие и да се остави без таа гриз.

Во зависност од големината на зрното, постојат неколку видови:

 • Стандарден екстра квалитет: зрно дебело од 1 до 6 мм.
 • Шохин: дебели помеѓу 1 и 4мм. Најдобро одговара за кактуси.
 • Крупнозрнесто: дебели помеѓу 4 и 11мм.

Дали го сакате тоа? Купи го овде.

Перлита

Перлит Тоа е многу лесен и порозен кристал од вулканско потекло, и со посебноста што се шири на високи температури. Има бела боја, па затоа ја рефлектира сончевата светлина во вселената.

Во градинарството има многу намени, но за кактусите е одлично измешано со конвенционални подлоги базирани на тресет, бидејќи ја подобрува дренажата на водата.

Можете да го купите од овде.

Помкс

Тоа е вулканска маглива карпа, формирана кога магмата се лади од течност во цврста. Густината е многу мала и многу порозна, а нејзината боја е сива или бела. 

За разлика од акадамата, при наводнување едвај се менува бојата и се задржува малку влага; всушност, брзо се суши.

Исто така, во зависност од големината на зрното, постојат неколку видови:

 • Средно жито: дебели помеѓу 3 и 6мм. Најсоодветен е за кактуси.
 • Големо жито: од 6 до 14мм.

Ти го сакаш тоа? Можете да го купите од овде.

Универзална подлога

Универзална подлога за растенија тоа е стандардна мешавина од тресет, перлит, малку компост, а понекогаш додаваат и кокосови влакна, да одгледува широк спектар на растенија. Тие имаат особеност дека добро ја задржуваат водата, а во зависност од количината на перлит што ја носат, тие се добри и за кактусите.

Постојат многу брендови, Flower, Fertiberia, Compo, Battle, итн. Според мое искуство, најпосакувани за нашите омилени растенија се Цветот и Фертиберијата, бидејќи дури и ако целосно се исушат, тие не стануваат „блокови“ на земјата кои тешко се повторни навлажнуваат како другите. Сепак, додавањето на 10-20% повеќе перлит никогаш не боли.

Можете да го купите овде.

Како да направите домашна почва од кактус?

Ако сакате да направите повеќе или помалку домашна, само треба да измешате, во еднакви делови, тресет, градинарска почва и песок (може да биде река). Така, тие ќе растат добро.

Се надеваме дека сега знаете како да изберете подлога за кактуси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.