Како да се засади кактус во тенџере и во земја

За да засадите кактуси ви требаат ракавици

Дали сакате да знаете како да садите кактуси во тенџере или во земја без да бидете оштетени? Особено ако имаат трње, и тие се многу долги, а уште повеќе кога растението е големо, мора да се преземат сите можни мерки на претпазливост. Човечката кожа е многу тенка и чувствителна, затоа мораме да ги користиме вистинските алатки за да се заштитиме, а во исто време кактусите да останат цели и да не претрпат повреди.

За оваа причина, подолу Stepе ви објаснам чекор по чекор кога и како да садите кактуси, и што ви е потребно за да ја извршите оваа задача што, верувајте ми, може да биде безопасна.

Кога да се засадат кактуси?

Кактусите се засадени со грижа

Кактусите не треба да се садат во секое време од годината. Тие се растенија кои растат во суви и полусуви региони (со неколку исклучоци, кои живеат во тропски шуми). Од оваа причина, ако ги засадиме на пример во зима и падне град, растението ќе се оштети. И не би било добра идеја да го сторите тоа ако цветаат, бидејќи вадењето од садот за да го поставите на друго место може да предизвика предвремено затворање на цвеќето.

Но, има уште повеќе: ако станува збор за кактус кој веќе долго време го нема во контејнерот, сигурно сè уште не е вкоренет добро, па ако го отстраниме, мелениот леб, односно топчето од коренот, ќе се распадне , и кога тоа ќе се распадне, тие можат да ги оштетат корените. Па тоа, ќе бидат засадени во пролет, и доколку е потребно (На пример, тоа има подлога што не ја исцедува водата добро, или е многу излитена или поради сомневање за проблеми како што се прекумерно наводнување или штетници) може да биде и во лето или есен.

Значи сумирање. Willе засадиме кактус само ако:

 • Температурите се топли, но без екстреми (30 ° C или повеќе).
 • Неговите корени излегуваат низ дупките во тенџерето, и / или гледаме дека неговото тело го зазема целиот простор во него.
 • Во случај да сте добиле повеќе вода отколку што е потребно, или се сомневаме дека имате штетници.
 • Ако подлогата што ја имате е со слаб квалитет.

Штом ова е познато, да преминеме кон садење.

Како да се засади кактус?

Прво, да видиме што ни треба за да го засадиме:

 • Ракавици за заштита. Тоа ќе зависи од кактусот: ако се мали и имаат малку трње или се безопасни, ќе бидат доволни неколку градинарски работи; но ако се големи и / или имаат остри трње, тогаш ќе биде подобро да се бараат оние што добро ги штитат рацете, но во исто време ни овозможуваат удобна работа.
 • Вода. Или во конзерва за наводнување, црево или кој било друг систем за наводнување, што ќе зависи од тоа колку е голем кактусот, и каде ќе се сади, бидејќи ако е мал и ќе биде во поголем сад, со конзерва за наводнување добро би го напоиле.
 • Сајт каде да се засади:
  • Ако е тенџере, мора да биде неколку сантиметри (повеќе или помалку околу 5) поширок и повисок од претходниот и исто така мора да има дупки во основата. Willе го наполниме со соодветна подлога за кактуси, како што е тресет измешан со перлит во еднакви делови.
  • Ако е на земја, запомнете дека земјата треба добро да ја исцеди водата. Но, тоа исто така мора да биде лесно.
 • Otros: ако кактусот е голем, за да го заштитите и да се заштитите, ќе ви треба и картон за да го завиткате и отпорен јаже, како што е рафија. Можеби ќе ви треба помош од друго лице за да го подигнете и преместите.

Откако ќе имате сè, можете да преминете на садење.

Како да се засади кактус?

Бидејќи не е засадено на ист начин во нов сад како во земјата, ќе ги објаснам чекорите што мора да ги следите во секој случај. На овој начин, ќе можете да знаете како да постапите во зависност од ситуацијата:

Садење кактус во саксија

Кактусите се садат во саксии кога ќе се искорени

Ако она што треба да го направите е да го засадите во тенџере, важно е да побарате голем што е голем; односно дека има големина од 5 до 7 сантиметри во дијаметар и дека има дупки во основата (подобро е да има неколку мали, а не големи, бидејќи на тој начин водата што не се апсорбира, ќе излезе подеднакво. спречува земјата да се изгуби толку брзо).

Сега, со цел токму растението да остане без почва, многу е препорачливо да ставите парчиња пластична мрежа што многу се користат за бонсаи (за продажба овде) над дупките. Потоа, треба да ставите слој од 1-2 сантиметри на некоја подлога како што е вулканска глина (на продажба) овде) или ла арлита (на продажба) овде).

Следниот чекор е ставете подлога за кактуси, или подготвен, или мешавина со која сте направиле, на пример тресет и перлит (се продава овде) во еднакви делови. Земете ја предвид висината на „стариот“ сад за да знаете повеќе или помалку колку почва да додадете. Доколку е потребно и ако е можно, воведете го кактусот - без да го отстраните уште од неговиот „стар“ сад - во новиот. На овој начин ќе видите дали е многу висока, во тој случај ќе мора да отстраните нечистотија или многу ниска.

Ariocarpus hintonii во тенџере
Поврзана статија:
Како да се избере почвата за кактуси?

Потоа, треба да го извадите кактусот од неговиот „стар“ сад. Ако е мал, можете да го направите едноставно со земање на стариот сад со едната рака, а растението од основата со другата; но ако е голем и / или тежок, подобро е да го покриете со картон - еден или два слоја, што е потребно - и да го врзете со јаже и да го положите на земја внимателно, на картон.

Конечно, ставете го во новиот сад, и додадете нечистотија за да го завршите полнењето. Можете да наводнете сега или да почекате неколку дена.

Ехинофосулокактус пред трансплантација
Поврзана статија:
Како да трансплантирате мал кактус?

Засади кактус во земјата

Ако ви се засади вашиот кактус во земја, првото нешто што треба да направите е најдете го вистинското место за вас. Неопходно е ако е од вид на кој му треба сонце, да се стави на сончево место под услов претходно да е навикнат директно да ги прима сончевите зраци, во спротивно би изгорел; и ако е полусенка или сенка, ставете го на заштитени подрачја. Покрај тоа, треба да ја земете предвид големината на возрасните (висина и ширина) што ќе ги има, за да ја засадите во правилната област.

дензиспин пуфин
Поврзана статија:
Дали е вистина дека сите кактуси се сончеви?

Сега мора да бидете сигурни дека почвата во вашата градина е точна, дека добро исцедува вода и е лесна. За да го направите ова, треба да направите дупка од околу 50 x 50 сантиметри повеќе или помалку, на местото каде што сакате да го ставите и да го наполните до половина со вода. Оваа вода треба да започне да се апсорбира веднаш штом ќе дојде во контакт со земјата. Во случај да видите дека е потребно половина час или повеќе за да се апсорбира, тогаш ќе мора да ја подобрите дренажата правејќи ја дупката двојно поголема и пополнете ја со слој од околу 40 сантиметри глина, вулканска глина, или градежен чакал.

Потоа, Мора да додадете соодветна почва за кактуси, како што се тресет измешан со 50% перлит, високо квалитетна почва од кактус или слично. Не го исполнувајте целосно, земете ја предвид висината на садот за да знаете колку земја треба да додадете.

После внимателно извадете го од тенџерето. Ако е голем и / или тежок, покријте го со картон и врзете го со јаже, а потоа приближете го до дупката и извлечете го така што кога ќе излезе треба само да го вметнете и подигнете.

Откако влегов, завршете го полнењето со подлогата. Не напојувајте неколку дена.

Кактусите кои цветаат не треба да се пресадуваат

Се надевам дека ви беше лесно да го засадите вашиот кактус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.