Ребутија

Ребутијата се мали кактуси

Слика - Викимедија / Дорненволф 

Кактусите од родот Rebutia се мали, па затоа може да се одгледуваат во саксии во текот на целиот живот, каде што исто така ќе произведат толку многу цвеќиња што дури и нивните тела би можеле да бидат скриени зад ливчињата.

И тоа е тоа Иако сите кактусови цвеќиња се прекрасни, оние од Ребутија обично се меѓу омилените, заедно со оние на Ехинопсис и оние на Лобивија на пример. Дали сакате да знаете како изгледаат овие кактуси и каква е нивната грижа? Ајде да започнеме.

Потекло и карактеристики на Ребутија

Тоа е род на кактуси со потекло од Јужна Америка, каде што живеат во Аргентина, Перу и Боливија. Постојат околу 40 различни видови, и сите тие се мали растенија, со топчести тела од кои никнуваат пијавки. За разлика од другите кактуси, во нив е малку тешко да се разликуваат ребрата, иако различните клубени се ценети.

Цветовите никнуваат кон средината на секое стебло, така што кога цветаат изгледа дека имаат круна. Овие се со дијаметар од околу 2-5 сантиметри и обично се жолти, црвени или портокалови, но во некои сорти можат да бидат бели.

Главни видови

Како прво, важно е да знаете дека многу видови кои порано биле во родот Rebutia сега се во родот Sulcorebutia. И покрај тоа, бидејќи постојат некои Сулкорбутија кои с still уште се познати по нивното старо име, ние исто така ги вклучивме. Запознајте ги:

Rebutia arenacea

Rebutia arenacea има портокалови цветови

Слика - Фликр / Стефано

La Rebutia arenacea е ендемски кактус во Боливија, кој сега е познат како Сулкорбутија аренацеа. Обично расте осамено, но понекогаш од неговото тело никнуваат пијавки. Мери 5 сантиметри во дијаметар висок 10 сантиметри, и нејзините цветови се жолти достигнувајќи 5 сантиметри.

heliosa rebutia

Rebutia heliosa е мал кактус

Слика - Викимедија / Кареj

La heliosa rebutia исто така е ендемична за Боливија. Расте во групи, кои можат да надминат 20 сантиметри во дијаметар. Неговата висина е 10-15 сантиметри, и произведува портокалови, жолти, па дури и виолетови цветови.

Rebutia krainziana

Rebutia krainziana е кактус со бели трње

Слика - Викимедија / Дон Манфредо

Неговото сегашно име е Ребутија марсонери. Тој е ендемичен за Аргентина и претставува кактус кој формира групи со висина од околу 7 сантиметри со дијаметар од околу 20 сантиметри. Цветовите што ги има може да бидат жолти или портокалови.

Помалку освета

Rebutia minuscula носи црвени цвеќиња

Слика - Викимедија /? ? Штабот

La Помалку освета тоа е, како што покажува неговото презиме, мала фабрика. Всушност, ретко надминува 5 сантиметри во висина. Ендемично е за Аргентина и расте во ретки групи. Неговите цвеќиња имаат дијаметар од околу 2-3 сантиметри и се розови, црвени или жолти.

Rebutia perplexa

Rebutia perplexa има розови цветови

Слика - Викимедија / Resenter1

La Rebutia perplexa Тоа е природен кактус од Боливија. Формира многу тесни групи, така што на прв поглед изгледаат како сфера, висока околу 15-20 сантиметри и дијаметар до 30 сантиметри. Нејзините цвеќиња се розеви.

Rebutia pymaea

Rebutia pygmaea е многу мал кактус

Слика - Викимедија / Питер А. Мансфелд

La Rebutia pygmaea тоа е вид што расте во Аргентина и Боливија. Мора да расте во групи, достигнувајќи висина од околу 5 сантиметри со дебелина од околу 3 сантиметри. Цветовите се црвени, жолти или портокалови.

Која е грижата за Rebutia?

Тоа се кактуси на кои, при одгледување, им е потребна основна грижа за да преживеат, особено кога се чуваат во саксии. Поради оваа причина, сега ќе разговараме за с everything што треба да направиме за да ги направиме добро:

Локација

Тие мора да се чуваат во област каде што има многу светлина. Не мора нужно да биде директно сонце цел ден, но препорачливо е. Сепак, тие можат да се одгледуваат во полу-сенка ако им дадете само неколку часа директно.

Но, ако во расадникот ги имаа заштитени од сончевите зраци, важно е, еднаш дома, тие исто така да бидат поставени во заштитено подрачје, но со голема јасност.

Земјата

  • Саксија за цвеќе: црниот тресет мора да се меша со перлит (за продажба) овде) во еднакви делови. Во случај да не го добиете, ќе направи квалитетна подлога за кактус, како на пр оваа.
  • Градина: земјата мора да биде песочна, со одлична дренажа. Бидејќи зборуваме за мали кактуси, ако оној што го имаме е многу компактен, можете да направите дупка од околу 50 x 50 и да ја наполните со пемза, или почва од кактус.

Риего

Наводнувањето ќе биде ретко. Мора да се наводнува еднаш или двапати неделно во топло време, и приближно на секои 15 дена во зима. Ако во вашата област има мразови или обично врне од време на време, не ги наводнувајте освен ако не видите дека земјата е многу сува.

Во случај да ги имате во саксии, не ставајте чинија под вашата Ребутија затоа што во спротивно корените може да изгниет, освен ако споменатиот сад не се исцеди секој пат кога се полева.

Претплатник

Rebutia muscula е вид на глобуларен кактус

И во пролет и во лето, многу е препорачливо да ги платите со специфично ѓубриво за кактуси. Мора да се следат упатствата што можат да се прочитаат на етикетата на производот, бидејќи ако не, ништо не би се постигнало (всушност, би постоел ризик да се земе доза поголема од препорачаната, и затоа растенијата би имале многу проблеми, дури и умирање).

Множење

Ребутиите се множат со семиња и со поделба (одвојување на цицачите) во пролет или лето.

  • Семиња: мора да се сеат во мали саксии, ако е можно пошироки од високи, со претходно наводнувана почва за кактуси. Покријте ги со тенок слој почва и ставете ги во полу-сенка.
  • Поделбата: ако вашата ребутија има пијавки, можете да ги одделите со претходно дезинфициран и сув нож, кога се со големина од околу 2-3 сантиметри. Потоа, внесете ја основата со хормони за искоренување (во продажба овде) и засади ги во саксии со кактусна почва или вермикулит (на продажба) овде).

Чини и болести

Тој е чувствителен на вишок наводнување и влажност, што ги расипува. Поради оваа причина, важно е да се остави почвата да се исуши помеѓу наводнување. Покрај тоа, ако живеете во област каде што влажноста е висока, идеално е да ги имате во тенџере со пемза, подлога што ќе им овозможи на корените да го примат воздухот што им е потребен за да останат живи.

Слично на тоа, во лето тие исто така можат да имаат бубачки, но како мали растенија, тие брзо се отстрануваат со вода и мала четка, на пример.

Рустикалност

Тие го издржуваат студот и слабите мразови (до -2 ° С), но само ако се точни. Сепак, најдоброто нешто е дека ако падне под 0 степени, тие се заштитат во стаклена градина.

Ребутиите се кактуси кои растат во групи

Што мислевте за Ребутија?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.