Водич за купување садови за кактус

Садовите за кактус мора да имаат дренажни дупки

Кои се најдобрите садови за кактуси? Кога ги гледаме во расадник или кога ги примаме откако ги купивме преку Интернет, можеме да мислиме дека идеалите се она што го имаат. Со таа мисла ги ставивме на нивно место, и често ги оставаме таму со години. И ова е многу сериозен проблем, бидејќи предизвикува нивното тело да се издолжи и затоа е „тенок“ како резултат на недостаток на простор.

Затоа, една од првите работи што треба да ги направите кога купувате растение е да изберете тенџере за тоа. Можно е - иако ретко - да не ви е потребен во тој прецизен момент, но нормалното е дека кога ќе отидат од производителот во градинките, кактусите се добро вкоренети. Оттука и потребата наскоро да се трансплантираат. Па тоа, ајде да видиме какви видови садови за кактус постојат.

Топ 1. Најдобар тенџере за кактус

Пакетот саксии што го препорачуваме е оној што ќе го видите подолу:

ОУНОНА 10 ЕЕЗ 5.5 × 5см

Не се пронајдени производи

Садовите од теракота се идеални за кактуси, и навистина за скоро сите видови растенија (освен оние што се месојади). Причината е дека, бидејќи се порозни, корените имаат подобар стисок, и тоа завршува кога се гледа во коренчето или лебот од земја, како и во самото растение. Расте добро, силно, и тоа придонесува за подобрување на неговото здравје. Покрај тоа, со висина од 5,5 сантиметри, Овој пакет ќе ви помогне да сеете, да засадите мали сечи и да гледате како кактусите растат додека се млади.

Избор на саксии за кактуси

Пластични садови DOITOOL 100 Парчиња 9 см

Пластиката е многу лесен и ефтин материјал, затоа пластичните садови често се најпопуларниот избор при започнување или одржување на сочна колекција. Имаат овие што ви ги претставуваметен со бројни дренажни дупки, и измерете 9 сантиметри во дијаметар. 

LQKYWNA 20 пластични садови со квадратни 7 см

Многу се препорачуваат квадратни садови, особено кога имате многу кактуси на иста маса. Просторот е искористен многу подобро, што не знам дали е добар или лош, бидејќи тоа е повеќе од доволна причина за купување повеќе растенија. Како и да е, овие саксии имаат дупки во основатаТие се со дијаметар од 7 сантиметри и се изработени од црна отпорна пластика.

24PCS 6,5см Октагонален пластичен сад за цвеќиња

Октагоналните садови се особено погодни за кактуси кои имаат тенденција да произведуваат многу пука, како и многумина Мамиларија, Лобивија или Ребутија на пример. Оние што ви ги прикажуваме Тие се тврда пластика и ја прикажуваат вашата чинија. Тие исто така имаат дупки во основата, со дијаметар од 6,5 см и висина од 7,5 см.

Сад за садење квадратни wallидови

За висечки кактуси, ваков керамички сад ќе изгледа одлично на вашиот балкон, двор или тераса. Изработена е од керамика, и има димензии 14,99 x 8,31 x 12.5 см, а тежи 235,87 грама. Со пријатна естетика, тоа е сад во кој можете да садите мали кактуси и направете го местото да изгледа уште поубаво.

Tosnail - 24 мали пластични садови со 8 различни бои

Уморни сте од типичните кафени садови? Овие се во разновидни бои (розова, светло сина, зелена, жолтеникава, бела, розова, јоргована и крем), а за секоја е вклучена и чинија. Тие се најинтересни бидејќи нивниот систем за одводнување е формиран од повеќе дупки во основата на секој сад., идеална големина, така што водата може да истече брзо, но во исто време за да спречи брзо губење на почвата, што е случај со саксии кои имаат големи дупки.

Lewondr 6 Оригинални садови за кактус

Овие оригинални и украсни садови за кактус ќе го разубават местото каде што ќе ги ставите. Тие се обликувани како був, со големи очи и цртеж на пердуви. Изработени се од керамика и секоја од нив има димензии 5,59 x 5,59 x 6,35 см и тежи 737.09 грама. Совршени се за да го разубават домот или дворот!

Градина манија - 12 Садови од 8 см

Ако имате малку обраснати кактуси и барате нешто поголеми саксии за садење во нив, тогаш ги препорачуваме овие. Тие се со големина и пречник од 8 сантиметри, така што тие се совршени за вашите растенија, бидејќи тие исто така имаат дупка во основата за да излезе вишокот вода.

Водич за купување садови за кактус

Како да изберете тенџере за кактусот? Toе ги решиме сомнежите што обично се појавуваат за да ви биде полесно да го купите најсоодветниот:

материјал

Како што сте виделе порано, има пластика, теракота, а исто така и керамички садови за кактуси. Првите се лесни, можат да траат долго и исто така тежат малку; оние направени од теракота или глина овозможуваат корените подобро да се држат, што го прави растението да има идеален раст, но тие имаат два проблеми, а тоа е дека ако паднат лесно се кршат, и не секогаш имаат дупки; Керамичките се прекрасни, а како и глинените овозможуваат подобро искоренување на растението, но се поскапи, а ако не внимаваме, ќе се скршат. За сето ова, ако имате само неколку кактуси, ги препорачуваме глинените додека имаат дупки; и ако ви се случува да имате многу, пластичните.

Големина

Постојат големи и мали садови за кактус. Идеалната големина ќе зависи многу од тоа колку е големи растенијата и од почвата или коренот. Тоа е, ако станува збор за кактус со димензии 5 сантиметри, вашата работа би била да го ставите во тенџере со дијаметар од 7 или најмногу 8 сантиметри. Како и обично, Треба да изберете оној што има дијаметар од околу три сантиметри повеќе од она што самата фабрика го мери.

цена

Цената ќе варира во зависност од големината на садот и материјалот со кој е направен. Затоа пластичните се многу поевтини од керамичките на пример.

Каде да купам?

Садовите за кактус мора да имаат дупки

Ако ви требаат саксии за вашите кактуси, можете да ги набавите овде:

Амазон

Во џиновскиот Амазон ќе најдете огромна разновидност садови за вашите растенија: глина, пластика, керамика; големи и мали, со или без чинија ... Ако ви се допаѓа, се што треба да направите е да додадете во количката и да ја купите. Покрај тоа, секогаш имате можност да ги прочитате мислењата на другите купувачи.

Икеа

Во Икеа тие продаваат и саксии, иако мора да знаете дека тие обично се дизајнирани повеќе за украсување на внатрешноста на куќата, и затоа, ако сакате да купите една за вашиот кактус Прво треба да погледнете дали има дупка низ која може да излезе водата; инаку фабриката нема да преживее долго.

Лерој Мерлин

Во Лерој Мерлин, исто така, е можно да се најдат различни видови садови за растенија, но ве советуваме да посетите физичка продавница, бидејќи тие не секогаш ги имаат на нивната веб -страница.

Дали го најдовте садот за кактус што го баравте? Ако ви треба подлога, тука ви помагаме да ја изберете најсоодветната:

Поврзана статија:
Како да се избере почвата за кактуси?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)