Волнен кактус (Espostoa lanata)

Боцките на Еспостоа ланата се остри

Секако, или речиси сигурно, некогаш сте отишле во расадник и сте виделе примероци од колонообразни кактуси со бројни бели влакна и очигледно нема или многу малку боцки. Па, овие растенија се познати под научното име на Сопруга на Ланата, презиме што се однесува на количината на оние влакна или влакна што го покриваат вашето тело.

Иако тоа е официјалното име, меѓу „пријателите“, меѓу другото, се нарекува волнен кактус или кактус на глава на старец. Но, како и да е името, неговото одржување е прилично едноставно. Затоа, тогаш ќе разговараме со вас долго за овој iousубопитен кактус.

Потекло и карактеристики на Сопруга на Ланата

Тоа е колоноозен кактус со разгранета лежиште со потекло од северен Перу и Еквадор, поточно од провинцијата Лоја. Може да достигне висина до 5 метри, и развива гранки до 12 сантиметри во дијаметар.. Има меѓу 20 и 30 ребра, во кои има бели и кружни ареоли од кои никнуваат неколку кратки, остри и жолтеникави радијални боцки и два робусни и жолти централни боцки долги 4 до 8 сантиметри. Цветовите му се бели, со дијаметар од 3 до 6 сантиметри и се отвораат во самрак.

Популарно е познат како перуански старечки кактус, волнен кактус, кактус на главата на старецот, куна од Перу или црвена риба од Кито. Наместо тоа, неговото научно име е Сопруга на Ланата.

Која е потребната грижа?

Ако се осмелите да имате копија, препорачуваме да се грижите за тоа како што следува:

Локација

Тоа е кактус што мора да биде надвор, во област каде што добива сончева светлина во текот на целиот ден. Во секој случај, мора да имате на ум дека ако го купите во расадник каде што беше заштитено, треба да се навикнете малку по малку и постепено на директна изложеност на сонце, инаку ќе изгори.

Ако се чува внатре во куќата, ќе заврши со етиолација, односно со виткање и растење во правец на извор на светлина, нешто што во голема мера би го ослабило.

Земјата

Потребни се песочни почви, така што водата брзо се цеди. Тој е многу чувствителен на прекумерно наводнување, и затоа го препорачуваме следново:

  • Саксија за цвеќе: наполнете го со пемза, кварцен песок, кирјузуна или ако претпочитате градежен чакал со дебелина од 1 до 4мм помешан со 30% црн тресет.
  • Градина: направете дупка за садење од околу 50 х 50 сантиметри и наполнете ја со подлога или мешавина споменати претходно.

Риего

Наводнување мора да биде многу оскудно: еднаш или двапати неделно во лето, и на секои 10 до 20 дена во остатокот од годината. Во случај на сомнеж, подобро е да не наводнувате додека не поминат неколку дена или да ја проверите влажноста на подлогата или почвата со вметнување тенок дрвен стап или ако го имате во саксија, измерете го еднаш напои и повторно на после неколку дена.

Многу важно: избегнувајте натопување со вода. Ако е во контејнер, мора да има дупки во основата, а НЕ има плоча одоздола, инаку корените ќе изгниет.

Претплатник

Од рана пролет до крајот на летото интересно е да се плати со тоа Сина нитрофоска или со течно ѓубриво за кактус, следејќи ги индикациите наведени на пакувањето на производот. Така, ќе ги добиете неговите корени да ги апсорбираат хранливите материи што му се потребни за да расте и да имаат одличен развој.

Множење

Поглед на ената Еспостоја

Слика - Фликр / Меган Хансен // Во центарот на сликата е а Сопруга на Ланата

La Сопруга на Ланата множи со семиња во пролет и до сечи во пролет-лето:

Семиња

Семето се сеат во ниски растенија за сеење со универзален супстрат измешан со перлит во еднакви делови, осигурувајќи дека тие не се натрупани. Потоа тие се покриени со тенок слој почва или со, на пример, кварцен песок, и се напои.

Конечно, останува само да го поставите семето надвор, ако е можно, под полно сонце или, во спротивно, во многу светла област. Така, одржувајќи ја почвата влажна и избегнувајќи ненадејни промени во температурата, тие ќе 'ртат за околу 5 до 10 дена.

Сечи

Кога волнениот кактус достигнува одредена возраст, тој има тенденција да произведува гранки. Се може да се исечат и да се стават во светла област, но да се заштитат од директно сонце една недела за да се овозможи раната да се исуши, а потоа да се засадат во одделни саксии со вулкански песок како кирјузуна на пример.

За да имате поголеми шанси за успех, препорачливо е да ја импрегнирате основата на сечењето со хормони за искоренување пред садењето. Ако с goes оди добро, за околу 15 дена ќе почне да испушта свои корени.

Штетници и болести на Сопруга на Ланата

Во принцип, тој е доста отпорен, но мора многу да ги контролирате ризиците бидејќи вишокот вода ги ослабува нејзините корени, кои на крајот привлекуваат габи, кои завршуваат на нивно гниење.

Рустикалност

Добро издржува студени и слаби мразови до -2ºC.

Каде да купам?

Можете да го купите вашиот примерок во расадници или семиња од тука:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.