Зошто е важно да се знае температурата на водата за наводнување за да се грижат сукулентите?

Чаша вода

Наводнувањето е задача што треба да ја правиме редовно во текот на целата година за да можат нашите кактуси, сукуленти и каудекс (или каудициформни) растенија да растат и да останат живи. Но, Зошто обично не и давате важност на температурата на водата за наводнување? Тоа е нормално.

Вистината е дека и јас не го направив тоа с until додека не сфатив дека за време на најстудената сезона во годината имаше некои примероци кои почнаа да стануваат грди без очигледна причина. И дали е тоа многу е важно да се знае температурата на водатаЗатоа што ако е премногу студено или премногу топло може да предизвика сериозна штета.

Која е вистинската температура?

Нашите омилени растенија, родени во огромното мнозинство жешки пустини, не се многу пријатели со студот. Всушност, ако се наводнуваат со многу ладна вода, нивните корени би имале многу потешкотии да ги добијат сите хранливи материи што се наоѓаат во скапоцената течност, бидејќи ќе им треба подолго време за да се растворат; и ако се користи многу топла вода, корените буквално може да изгорат.

За да се избегне, многу е важно, или барем се препорачува, да се напои со вода чија температура се движи помеѓу 37 и 43 степени целзиусови.

Ако сакаме да го провериме Нема да ни треба термометар бидејќи ќе биде доволно да ја ставиме раката внатре; Во случај да го забележиме топло (без горење), може да претпоставиме дека е околу 37ºC, што е нашата телесна температура.

Вода

Како да се излади или загрее?

Кога ќе забележиме дека водата е премногу жешка она што ќе го направиме е да го ставиме во фрижидер неколку минути (во делот за колбаси). На овој начин температурата постепено ќе се намалува. Но, ако она што го сакаме е да го загрееме, ќе го ставиме во микробранова печка неколку секунди.

Лесно и брзо, нели? 🙂 Но, овие едноставни гестови може да бидат разликата помеѓу тоа да се има живо растение и многу ослабено, па затоа е важно да ги направите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.