Ферокактус

Ферокактус е род на боцкави сукуленти

Слика - Викимедија / Chmee2 // Ferocactus townsendianus

Растенија од родот Ферокактус Тие се најинтересни кога сакате да имате прекрасна рокерија, градина со растенија од суви региони или aубопитна колекција на сукуленти. Тие се добро познати под името на бизнага, и без сомнение се издвојуваат по трњето: силни, остри и често со навистина убави бои.

Поради големината што ја добиваат откако ќе бидат возрасни, тие не се многу соодветни да растат во саксии, барем не за време на целиот свој живот. Сега, кога се мали, тие се толку убави што за краток временски период можат да уживаат во контејнер. Но, Кои се?

Карактеристики на Ferocactus

Ferocactus е род кој припаѓа на семејството Cactaceae, односно на кактусот. Тие живеат во пустините Калифорнија и Баја Калифорнија, како и во некои делови на Аризона, јужна Невада и особено Мексико. Тие имаат тенденција да имаат топчести тела за време на нивната младост, но како што стареат тие стануваат нешто колонообразни. Неговите ребра се одликуваат многу добро, бидејќи се многу изразени и се вооружени со боцки, обично закривени.

Цветовите се во форма на ellвонче, со бои кои одат од жолта до виолетова и никнуваат во пролет-лето. Плодовите се месести, долги околу 3-5 сантиметри и содржат бројни мали, темни, скоро црни семиња.

Главни видови

Родот е составен од околу 29 прифатени видови, од кои најпопуларни се следниве:

Ферокактус акантоди

Поглед на Ferocactus acanthodes

Слика - Викимедија / Дорненволф

Сега е познато како Ferocactus cilindraceus. Потекнува од Северна Америка и развива топчесто стебло со дијаметар до 50 сантиметри и висина до 3 метри. Има 18 до 27 ребра, со 4-7 централни боцки долги 5 до 15 сантиметри и 15 до 25 радијални боцки. Цветовите се во форма на инка и жолти.

Ferocactus chrysacanthus

Поглед на Ferocactus хризакантус

Слика - Викимедија / Мајкл Волф

El Ferocactus chrysacanthus Тоа е вид роден во Северна Америка, кој има топчесто тело кога е млад и колонообразен, еднаш возрасен. Може да достигне висина до 1 метар со дијаметар од 30-40 сантиметри, со околу 21 ребро. Има 10 срамнети со земја и завиткани радијални боцки и централна форма во форма на кука. Неговите цвеќиња се во форма на bвонче, и се црвени, жолти или портокалови.

Ferocactus emoryi

Поглед на Ferocactus emoryi

Слика - Викимедија / Клиф

El Ferocactus emoryi Тоа е вид роден во Мексико. Има цилиндрично стебло со дијаметар од 1 метар и висина од 2,5 метри., со 15-30 ребра. Има 7-9 радијални 'рбети долги до 6 сантиметри, и 1 централен' рбет долги 4 до 10 сантиметри. Цветовите се во форма на инка и имаат многу разновидни бои: црвена, жолта, махагони или црвена и жолта боја.

Ferocactus glaucescens

Поглед на глечерите Ferocactus

Слика - Викимедија / Дејвид St

El Ferocactus glaucescens Тоа е топчест кактус роден во Мексико. Во висина и дијаметар може да надмине 40 сантиметри, но тоа е ретко. Неговото тело е карактеристично сивозелена или дури глаукозна, која има 11-15 ребра од кои се појавуваат 6 радијални боцки и еден централен рбет. Што се однесува до цвеќето, тие имаат форма на инка и жолта боја.

Ferocactus gracilis

Поглед на Ferocactus gracilis

El Ferocactus gracilis Тоа е вид роден во Мексико. Неговото тело може да биде сферично или цилиндрично, кое има 16-24 ребра, од кои никнуваат 7-12 централни и 8-12 радијални боцки. Може да достигне големина од 30 сантиметри во дијаметар и висина од 150 сантиметри. Цветовите му се црвени.

Ferocactus hamatacanthus

Поглед на Ferocactus hamatacanthus

Слика - Викимедија / Аманте Дарманин

El Ferocactus hamatacanthus Тоа е растение од кактус кој потекнува од Мексико. Достигнува висина од 60 сантиметри, а неговото тело е топчесто, со 13-17 ребра. Радијалните боцки се појавуваат 8-12 на број, рубин во боја кога се млади, потоа кафеави и на крајот сиви. Што се однесува до цвеќето, тие се убава жолта боја.

Ferocactus herrerae

El Ferocactus herrerae тоа е ендемичен вид во Мексико и јужните САД. Има топчесто тело, со 13 ребра од кои 7-9 централни боцки и малку радијално никнуваат. Нејзините цвеќиња се жолти. Може да достигне висина од 2 метри и дијаметар од 50 сантиметри.

Ферокактус хистикс

Поглед на хитриксот на Ferocactus

Слика - Викимедија / Драјас

El Ферокактус хистикс е популарен топчест кактус роден во Мексико, кој достигнува висина од 60-150 сантиметри и дијаметар од 30-100 сантиметри. Во зрелоста може да има околу 25 ребра, од кои никнуваат радијални боцки со должина од 4 сантиметри. Цветовите се мали и жолти.

Ferocactus latispinus

Поглед на Ferocactus latispinus

Слика - Викимедија / Аманте Дарманин

El Ferocactus latispinus тоа е уште еден вид кој расте диво во Мексико. Неговото тело е топчесто, со горниот дел донекаде депресивно. Расте до 40 сантиметри во висина, со дијаметар до 45 сантиметри. Има меѓу 8 и 14 ребра, со 6-12 радијални боцки и поширок и поцврст централен. Цветовите се бели, црвени, лави или многу впечатлива сино-виолетова боја.

Ferocactus schwarzii

Поглед на Ferocactus schwarzii

Слика - Викимедија / Луис Мигел Бугало Санчез

El Ferocactus schwarzii тоа е вид што би можеле да го дефинираме како елегантен. Потекнува од Мексико и има топчесто или елипсоидно тело, светло зелена боја. Со дијаметар од 50 сантиметри и максимална висина од 80 сантиметриИма 13-19 ребра, со 1-5 боцки долги до 5,5 сантиметри. Цветовите се жолти.

Ferocactus stainesii

Поглед на Ferocactus stainesii

Слика - Викимедија / Норберт Нагел

El Ferocactus stainesii Станува збор за кактус познат како бунага во буриња, роден во Мексико. Неговиот кактус е топчест во својата младост, но станува колонообразен кога ќе порасне. Има големина за возрасни од 3 метри во висина со дијаметар од 60 сантиметри. Ребрата се остри, и се појавуваат на бројот 13-20. 'Рбетниците се црвени кога се млади и сиви подоцна; радијалните мерат околу 2 сантиметри, а централните 4 сантиметри. Цветовите се портокалови или виолетови, и се разгореа.

Ferocactus wislizenii

Поглед на Ferocactus wislizenii

Слика - Викимедија / Агњешка Квиецие?, Нова

El Ferocactus wislizenii Тоа е вид познат како буриња кактус кој расте во пустините Чивава (Мексико) и Сонора (територија што ја делат САД и Мексико). Неговото тело е топчесто, со висина што може да биде од 60 до 120 сантиметри со дијаметар од 45 до 80 сантиметри.. Има меѓу 20 и 28 ребра, со 4 централни боцки и 12 до 20 радијални. Цветовите се во форма на инка и црвени или жолти.

Кој од овие типови на Ферокактус ви се допадна најмногу?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.