Лист на Fockea edulis

fockea edulis

La fockea edulis Тоа е едно од растенијата со каудекс или каудиформни кои најчесто можеме да ги најдеме во расадници. Тој е многу украсен и, покрај тоа, е прилично лесен за нега и одржување.

Без сомнение, тоа е вид што не може да недостасува од ниту една колекција, а помалку ако сте verубител на овој вид растенија. 😉

Fockea edulis во живеалиште

fockea edulis е научно име на еден вид кој бил опишан од Стефан Ладислаус Ендлихер и објавен во Декадите на Новарум Стирпиум во 1839 година. Тоа е растение кое потекнува од Африка, конкретно по должината на брегот на африканскиот континент.

Иако може да ни изгледа неверојатно, Тоа е лоза што има големи клубени и достигнува висина до 2 метри. Стеблата се светли, а од нив никнуваат кожени лисја долги околу 1,3 см и широки 0,5, линеарни и темно зелени. Цветовите се групирани во екстра-аксиларни соцвети и даваат пријатна арома.

Фокеа едулис во тенџере

Ако зборуваме за нејзината нега, мора да знаеме дека тоа е релативно лесно растение за грижа, дека нема да ни создаде никаков проблем бидејќи, за разлика од многу видови каудиформни, fockea edulis може да се прилагоди на живеење во затворени простории сè додека сте во просторија со многу природна светлина.

Наводнувањето мора да биде многу малку, особено во зима. Како и обично, Willе го напоиме еднаш или двапати неделно во текот на најтоплата сезона, и еднаш месечно во остатокот од годината. Исто така, многу е препорачливо да се засади во тенџере со црн тресет измешан со перлит во еднакви делови или само со пемза. На овој начин, можеме да бидеме целосно сигурни дека ќе има добар раст.

Лисја од Fockea edulis

Единствениот недостаток е тоа не се спротивставува на мраз, но од искуство можам да ви кажам дека ако тие се со многу кратко времетраење и се исто така многу лесни (-1ºС за неколку часа) добро се опоравува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марио.- dijo

  Зошто каудексот на фокеа едулис се збрчка?

  1.    Моника Санчез dijo

   Хола Марио.
   Може да биде за две спротивни работи: вишок наводнување, напротив недостаток. Ако не го чувствувате меко, најверојатно му недостасува вода.
   Како и да е: колку често го наводнувате? 🙂
   Доколку сакате, можете да ми испратите фотографија преку профилот на Фејсбук. На овој начин, ќе можам да видам како работи растението и да ви кажам како да и помогнете.
   Линкот е: https://www.facebook.com/cibercactusblog/
   Честитка.