Хавортија копери

Поглед на Haworthia cooperi var pilifera

H. cooperi var pilifera
Слика - Викимедија / Стен Шебс

La Хавортија копери тоа е едно од сочните растенија што најлесно можеме да го најдеме на продажба. И ова има своја причина: тој е многу убав, отпорен, произведува мали, но впечатливи цвеќиња, и како тоа да не е доволно, лесно се размножува.

Бидејќи не расте многу, тој е еден од оние идеални видови што може да се користи во сочни композиции. Што повеќе, грижата за неа воопшто не е комплицирана, а помалку ако земеме предвид низа работи што ќе ви ги објаснам сега.

Како е?

Haworthia cooperi var truncata е една од нај curубопитните

H. cooperi var. скратена
Слика - Викимедија / Леви Кленси

La Хавортија копери Тоа е лушпеста или сочна некактаза зимзелена фабрика со потекло од Јужна Африка. Тоа беше опишано од Johnон Гилберт Бејкер и објавено во Прибежиште Бот. 4 во 1870 година. Се карактеризира со формирање розети од 30 до 40 триаголник-ланцетни лисја, светло зелена боја, со рамна горна површина и конвексна долна страна. Произведува цветни стебла со висина од околу 20 см, на крајот од кои се појавуваат многу мали белузлави цвеќиња, помалку од 1 см.

Неговата стапка на раст е прилично бавна; всушност, расте само малку брзо од кога семето ќе никне додека не достигне дијаметар од 4-5 см. Подоцна не расте многу повеќе во ширина, иако ќе видите дека има голема тенденција да вади цицалки.

Сорти

Постојат различни сорти:

 • Haworthia cooperi var. копери
 • Haworthia cooperi var. диелзиски
 • Haworthia cooperi var. долдии
 • Haworthia cooperi var. Гордонијан
 • Haworthia cooperi var leightonii
 • Haworthia cooperi var. пилифера
 • Haworthia cooperi var. скратена
 • Haworthia cooperi var. венуста

Како се грижите за себе?

Поглед на спектакуларниот Haworthia cooperi var gordoniana

H. cooperi var.gordoniana
Слика - Фликр / солчвит

Доколку сакате да имате копија, препорачуваме да ја обезбедите со следната грижа:

Локација

Да се ​​биде прилично мала фабрика, може да се има и во градината и во дворот или терасата. Се разбира, во секој случај мора да биде во област каде што е на сончева светлина цел ден, но само ако е навикната порано, инаку може да изгори.

Земјата

Расте во песочни, па дури и карпести почви, така што обработливото земјиште мора да биде:

 • Градина: со добра дренажа. По потреба измешајте ја почвата со 50% перлит, глина, вулканска глина или слично.
 • Саксија за цвеќе: можете едноставно да го имате на јагодичката коска; Иако не оди лошо или со црн тресет измешан со перлит или речен песок измешан во еднакви делови.

Риего

Фреквенцијата на наводнување на Хавортија копери скоро секогаш ќе биде исто. Во текот на есента и, пред с, зимата, мора да наводнувате многу помалку, но воопшто со една или две наводнувања неделно ќе биде добро. Ако живеете во област каде се појавува мраз, дајте му вода еднаш месечно.

И патем, кога наводнувате, само навлажнете ја почвата, никогаш растението, инаку може да се изгори или да изгние.

Претплатник

Haworthia cooperi var venusta има многу карактеристични бели линии

H. cooperi var venusta
Слика - Викимедија / С Молтено

Тоа е растение кое расте добар дел од годината, освен кога температурата паѓа под 15ºC или надминува 35ºC. Ова значи дека, во зависност од временските услови, ќе биде многу активно во просек шест месеци.

Да може да биде здраво, освен вода треба редовно да се плаќа во пролет и лето, или со специфични ѓубрива за кактуси и други сукуленти по упатствата наведени на пакувањето, или со една или две мали лажици Сина нитрофоска секој 15 дена.

Време на садење или пресадување

Доцна зима, кога ќе помине ризикот од мраз. Ако е во саксии, мора да се пресадува на секои две години кога е млад. Штом ја достигне својата крајна големина, доволно е да се обнови подлогата на секои 3 или 4 години.

Множење

La Хавортија копери се множи со семиња и пијавки во пролет-лето. Ајде да видиме како да продолжиме во секој случај:

Семиња

Чекор по чекор што треба да се следи е како што следува:

 1. Прво, послужавник мора да се пополни - мора да има дијаметар од најмалку 20 см висок околу 5 см, со дупки - со црн тресет измешан со 50% речен песок.
 2. Потоа, мора да се напои совесно.
 3. Следниот чекор е ширење на семето, осигурувајќи дека тие не се натрупани.
 4. Потоа се покриени со тенок слој црн тресет.
 5. Конечно, фиоката се става на светло место, но не на целосно сонце.

Тие ќе 'ртат за 2-3 недели.

Млад

Пијавки може да се одделат од мајчиното растение кога лесно се манипулираат во големина, како што се 3-4 см. Потоа тие се засадени во индивидуални садови, и voila.

Чини и болести

La Хавортија копери Многу е тешко. Единствено што треба да бидете внимателни со мекотелите (полжави и голтки), тие се животни кои уживаат да ги јадат своите лисја. Но, не грижете се, со советите што ви ги нудиме Оваа статија можете да ги држите настрана.

Рустикалност

Haworthia cooperi var leightonii добро се множи со пијавки

H. cooperi var leightonii
Слика - Викимедија / Абу Шавка

Се спротивставува на мразови до -3ºC, но треба заштита од град, особено е млада.

Што мислевте за оваа фабрика за треска? Дали ја познававте? Сега знаете дека е лесно да се одржува, како и да има многу интересна украсна вредност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.