Хилоцереус

Цветот на Хилоцереус е голем и бел

Кактусите од родот Hylocereus се карактеризираат со тоа што се растенија со добра големина, покрај производството на цвеќе со извонредна убавина. Иако за жал овие се ноќни, вреди да се остане буден за да се размисли за нив, бидејќи тие исто така остануваат отворени за многу кратко време откако ќе се затворат во зори.

Неговото одржување е навистина едноставно. Според сопственото искуство, можам да ви кажам дека тоа е еден од кактусите што најдобро ists се спротивставува на сушата. И не зборувам за сушата што трае со денови, ако не и за онаа што трае со месеци. Во мојата градина има еден и тој никогаш не се напои, и покрај фактот дека врне релативно малку (околу 350мм врнежи паѓаат годишно). За сето ова, Хилоцереусот е идеален за оние кои бараат лесни растенија.

Потекло и карактеристики на Hylocereus

Нашите протагонисти се родени кактуси од Мексико, Централна Америка и северниот дел на Јужна Америка, кои достигнуваат висина до 10 метри. Тие развиваат стебла со ребра на маргините на кои ќе најдеме ареоли. Од нив, често повеќе или помалку кратки боцки никнуваат во зависност од видот, како и нивните големи цвеќиња со мирис што може да има дијаметар до 30 сантиметри.

Плодовите што ги произведуваат се бобинки долги меѓу 7 и 14 сантиметри ширина од 5 до 9 сантиметри., и имаат бела или црвена пулпа. Овие се погодни за човечка исхрана, а нивниот вкус е сладок. Најпознато е несомнено онаа на питахаја (Hylocereus undatus), што е оној што најмногу се одгледува во умерените региони како што е Шпанија.

Главни видови

Тешко е да се каталогизираат, бидејќи има многу варијанти, и ако тоа не беше доволно, тие имаат многу сличности со Селеницереус. Но не грижи се. Следно ќе зборуваме за најпознатите видови:

Hylocereus costaricensis

Hylocereus costaricensis е хемиепифитичен кактус

Слика - Викимедија / Дејвид St

Позната е како питаја на Костарика, иако расте и во Венецуела и Колумбија. Неговите стебла се триаголни и имаат дебелина до четири инчи. Цветовите се бели, високо парфимирани и имаат дијаметар од 22 до 30 сантиметри. Овошјето е јајцевидна или топчеста бобинка од магента боја која има пурпурна пулпа.

Хилоцереус мегалантус

Yellowолтата питахаја има жолти плодови

Слика - Фликр / Андреас Кеј

Познат едноставно како питахаја, тоа е ендемичен кактус од тропска Америка, каде што живее на места како Доминиканска Република, Венецуела или Еквадор. Тоа е видот Hylocereus кој произведува најголеми цвеќиња: до 38 сантиметри. Покрај тоа, има уште една многу интересна карактеристика и тоа е дека дава жолти плодови.

Hylocereus monacanthus

Hylocereus monacanthus е белоцветен кактус

Слика - Фликр / Ендру Кас

Ова е вид роден во тропска Америка, поточно Костарика, Панама и Венецуела. Како и другиот Хилоцереус, тој расте како грмушка со притаени или висечки стебла. Цветовите се бели и имаат дијаметар од 17 сантиметри..

Hylocereus undatus

Питахајата е најчеста

La питахаја е кактус роден во Централна Америка, кој расте како грмушка од хемиефити, нормално, иако може да биде алпинист доколку му се обезбеди потпора за искачување. Стеблата се зелени, и од нивните ареоли извираат бели цвеќиња со зеленикаво телели. Овошјето е црвена или жолта бобинка, која има дијаметар до 12 сантиметри.

Hylocereus triangularis (е сега Хилоцереус тригонус)

Hylocereus triangularis се кактуси со голем цвет

Слика - Викимедија / Ричард Ц. Хојер, крилја

Познат како цвет од чашка, тој е ендемски кактус на Девствените Острови (во Мали Антили) и Порторико. Расте како алпинист до 10 метри, и Тоа е растение кое произведува бели цветови од околу 25 сантиметри. Плодовите се бобинки со издолжена форма, со дијаметар до 5 сантиметри и долг до 10 сантиметри.

Грижа за хилоцереус

Ако сакате да одгледувате свој Хилоцереус, тогаш ќе ви објасниме сè што треба да знаете за да растат здрави:

Локација

Тие се кактуси на кои им треба многу светлина, така препорачливо е тие да се одгледуваат на отворено. Подобро би било да ги имате дома ако се регистрираат мразови во зима, бидејќи тие можат да им нанесат голема штета.

Почва или подлога

  • Саксија за цвеќе: Ако ги одгледувате во тенџере, користете подлоги кои добро исцедуваат вода. Важно е тие да бидат лесни и да немаат тенденција за компактност, бидејќи овие кактуси не се спротивставуваат на вишокот на влага. Од оваа причина, добра опција е тресет помешан со перлит (на продажба) овде) во еднакви делови. Покрај тоа, треба да изберете контејнер кој има дупки во неговата основа.
  • Градина: Исто така е потребно земјата брзо да ја апсорбира водата. Од оваа причина, тие не треба да бидат засадени во многу тешки почви, освен ако не се направи дупка од најмалку 1 x 1 метар, а тие се полнат со пемза (на продажба овде) на пример, што е порозна подлога и идеално за корените секогаш да останат добро аерирани.

Риего

Наводнувањето треба да биде прилично оскудно. Иако се тропски кактуси, сепак тие се растенија што складираат вода во нивните стебла, нешто што им помага да ги надминат сушите што можат да настанат во нивното природно живеалиште. Затоа, ако се одгледуваат во градината, треба да се напојат само повремено.

Се разбира, ситуацијата е поинаква ако се чува во тенџере. Во овој случај, тој ќе напои најмалку еднаш или двапати неделно со цел да остане хидриран.

Претплатник

Бидејќи Hylocereus произведува овошје за јадење, се претпочита да се плаќаат со органски ѓубрива наместо хемикалии, како што е гвано (за продажба) овде) или ѓубриво во пролет и лето. Така, исто така е можно да се подобрат својствата на почвата или на подлогата во зависност од тоа дали се одгледува во градината или во саксија.

Множење

Хилоцереусот се размножува со семиња или сечи

Слика - Викимедија / Ана aеа.

Тие се кактус што размножете се добро со исечоци на стеблото во пролет. Овие се сечат, оставаат да се исушат една недела во заштитено подрачје, а потоа се садат во саксија со земја од кактус. Ако с goes оди добро, ќе видиме дека се вкорени по околу 15-17 дена.

Друг начин за добивање нови растенија е сеење семе, исто така во пролет. Но, мора да имате предвид дека за вашиот Хилоцереус да вроди со плод, што е тоа што ги содржи, мора да има уште еден примерок во цвеќето за да се изврши опрашување.

Алтернатива е да купите семе, и да ги посеете во саксии со подлога за садници. Потоа тие се ставаат во полу-сенка, а подлогата се одржува влажна, така што тие 'ртат за околу 20 дена.

Рустикалност

Dependе зависи многу од видот, но општо не е препорачливо да се изложуваат на температури под 0 степени. На Hylocereus undatus Да, може да издржи до -2ºC, с it додека е малку заштитено од ветрот и има повремени мразови.

Употреби на Хилоцереус

Овие се растенија со голема украсна вредност, што може да се одгледува во саксии или во градини. Бидејќи имаат грмушка или притаен лежиште во зависност од тоа дали имаат потпора или не, тие изгледаат многу добро, на пример, покриваат решетки или wallsидови.

Иако се разбира, неговата најпопуларна употреба е несомнено за јадење. Питахајата е богата со вода и минерали важни како железо, фосфор или калциум, како и витамини Б, Ц и Е. Затоа, идеално е да се задоволи жедта, но и да се ублажат симптомите на некои болести, како анемијата.

Каде да купам?

Ако сакате растение, можете да го набавите овде.

А ти, дали имаш некој Хилоцереус?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.