Како изгледа цветот на Алое вера?

Цветот на алое вера е жолт

Слика - Викимедија / Ваутер Хагенс

El алое вера Тој е еден од сукулентите што најлесно ги наоѓаме во градините и, исто така, во домовите ширум светот. Има месести листови полни со вискозен сок со повеќе лековити својства. Тоа е, всушност, едно од омилените растенија за лекување, на пример, сува кожа и коса, запек или дури и за одржување на добро здравје на забите.

Но, „проблемот“ (што не е проблем) со тоа што е толку популарно е што понекогаш се меша со други видови. Бидејќи, кога сакаме да го идентификуваме од другите, треба да го погледнеме цветот на алое вера, бидејќи овие се со различна боја и големина од онаа што ја произведуваат другите алое.

како е цветот алое вера?

Цветот на нашиот протагонист е тубуларен и жолт. Долга е приближно 1 сантиметар и никнува од цветно стебло кое достигнува висина помеѓу 70 и 100 сантиметри., кој некако се разгранува на својот врв. Цвеќиња никнуваат на крајот од секое стебло во голем број и тоа го прават на таков начин што добиваат изглед на чистач на цевки.

Како што созреваат и стареат, прво венеат долните, а другите постепено венеат. Доколку се опрашуваат, задача што птиците обично ја прават, но некои инсекти, како што се пчелите, исто така, се формира овошје кое е издолжена и сува капсула кои содржат темно кафеаво-кафеави крилести семиња со димензии околу 6 милиметри.

Кога цвета?

Има некои алое кои цветаат рано, во пролет или подоцна во лето. Има дури и други кои, ако зимата е доволно топла, тоа го прават во таа сезона. Но, кога тоа го прави алое вера?

Па добро обично во текот на пролетта. Потребни се благи температури за да ги произведе, па во зависност од временските услови, можеме да уживаме во нив штом термометарот надмине минимум 10ºC.

Колку време е потребно за да процвета алое вера?

El алое вера Тоа е брзорастечко растение почнува да цвета по 4-годишна возраст. Неговото лесно одгледување и одржување значи дека е лесно да се добие и возрасен примерок по разумна цена. Јас на пример сум дојден да ги видам за 5-7 евра, иако точно е дека на некои места го прават доста скапо.

Но, исто така, треба да знаете дека, во зависност од грижата што ја добива и климата во областа, може да биде потребно повеќе или помалку да цвета.

Како да го натерате да дава цвеќе?

Цветот на алое вера е жолт

Ако сакаш алое вера цвета што е можно поскоро, ви препорачуваме да се грижите за него на следниов начин:

 • Локација: тоа е растение кое има потреба од многу природна светлина за да расте, па секогаш кога е можно, треба да се чува на отворено. Ако не е, ќе се чува во просторија со прозорци кои пропуштаат многу светлина.
 • Земјата: Потребни се лесни, добро исцедени почви. Ако сакате да го имате во саксија, погодно е да го засадите почва за кактуси и сукуленти со добар квалитет, како оној на брендот Flower што можете да го купите овде.
 • Риего: рака алое вера тоа е сукулент кој не мора многу да се полева; згора на тоа, тоа треба да го направите само ако почвата е сува. Генерално летото ќе се полева еднаш или двапати неделно, но кога е ладно ќе се прави еднаш на 15 дена или секој месец, во зависност од тоа колку време ќе се исуши.
 • Претплатник: сакаме да расте и да цвета, па ќе мораме да го ѓубриме во текот на пролетта и летото, користејќи течни ѓубрива за кактуси и сукуленти како на пр. оваа. Но, да, ако сакаме да го користиме како лековито растение, многу ќе биде препорачливо да се користат еколошки ѓубрива, како што е гуано.
 • Трансплантација: мора да почекате да дојде пролетта. Исто така, треба да знаете дека можеби ќе ви треба поголем сад ако корените излегуваат од дупките во него; и ново земјиште ако е со него повеќе од 3 години.
 • Рустикалност: издржува студ, но има потреба од заштита од мраз ако термометарот достигне -4ºC.

Која е употребата на цветот на алое вера?

Цветот е убав и ефектен, затоа ни помага само градината или местото каде што е да изгледа пошарено барем во сезоната на цветање. Сега, исто така е интересно да се привлечат корисни инсекти, како што се пчелите.

Може да се користи како режан цвет, но не можев да ви кажам колку денови траат бидејќи никогаш не сум го правел тоа, иако имајќи ги предвид карактеристиките на растението и неговата отпорност на суша, сигурен сум дека ќе бидат неколку колку што не беа. т изложени на сонце.

каде да се купи растение алое вера?

Дали сакате да имате своја копија? Затоа, не двоумете се, кликнете овде:

[Амазон кутија =”B00PY491NY»Големина на слика =» голема »описи_описи =» 0 ″ образец = »додаток»]

Како што можете да видите, цветот на алое вера жолта е и има интересна украсна вредност. Ако сакате вашето растение да цвета со здравје, не двоумете се да му ја пружите грижата што ја наведовме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.