Nердан од срца (Ceropegia woodii)

Серопегија вудии е приврзок

Слика - Фликр / Маја Думат

La Церопегија дрво Тоа е растение кое честопати останува незабележано од обожавателите на сукулентите. А, причините не изостануваат, бидејќи ако се набудува оддалеку, се добива впечаток на обична тревна трева. Но навистина е една од сукулентите што најмногу ќе изгледа во висечките саксии, или на балкон ако временските услови го дозволуваат тоа.

Има убави лисја во форма на срце, карактеристика што му го дала името ѓердан од срце. Покрај тоа, има многу curубопитни цвеќиња. Тогаш ќе можете да ги знаете сите тајни на Церопегија дрво.

Потекло и карактеристики на Церопегија дрво

Церопегија е растение со лисја во форма на срце

Слика - Фликр / Маја Думат

Тоа е повеќегодишно притаено или качувачко растение ендемично во Јужна Африка чии стебла и лисја се месести; првите со темно црвена боја, а вторите со многу светло зелена боја со темно зелени дамки. Вторите имаат форма на срце и се релативно мали: во ширина и должина се само околу 2 сантиметри.

Ако зборуваме неговите цвеќиња се долги околу 3 сантиметри и тубуларни. Исто така, тие се светло-бели и магента. Вкупната висина на растението ретко надминува два инчи, освен ако нема потпора за поддршка на нејзините стебла. Дури и да е така, нормалното е да го имате како приврзок, со димензии најмногу 3 или 4 метри.

Научното име е Церопегија дрво, иако е популарно познат како ѓердан од срце или мајчино срце.

Како да се грижиме за растението мајчино срце?

Ако сакате да го декорирате вашиот балкон или внатрешен двор со овој сочен, ќе ви препорачаме да му дадете серија грижа. Овие се:

Каде да го има?

La Церопегија дрво тоа е растение што може да се има на отворено или во затворен простор. Ако треба да се одгледува во затворени простории, ќе се стави во просторија каде што има многу светлина, а исто така и таму каде што нема нацрти.

Покрај тоа, важно е влажноста да е висока за да се спречи неговото сушење. Ова се постигнува, на пример, со поставување на некои контејнери исполнети со вода околу садот. Ние не препорачуваме да ги прскате неговите лисја, бидејќи ако го направите тоа, габите сигурно ќе ги заразат и ќе умрат.

Ако треба да се чува надвор, на балкон или да се сади на земја, идеално е дека сонцето не свети директно. Може да биде во тенџере виси од дрво или палма, но не и во област целосно изложена на сонце.

Кога да се напои Церопегија дрво?

Само еднаш во некое време, кога земјата е сува. Но, да, секој пат кога ќе се напои, нема да биде доволно за да додадете малку вода. И, дали само со чаша, па дури и половина, само најповршните корени ќе можат да ја апсорбираат. Оние што се пониски, од друга страна, ќе продолжат да бидат жедни.

Поради оваа причина, многу е важно, кога и да наводнуваме, да додаваме доволно вода додека не излезе низ дупките во тенџерето, или ако е во земјата додека не се натопи добро.

Кој супстрат или почва е погоден?

Цветот на Ceropegia woodii е тубуларен

Слика - Фликр / Мануел МВ

Во принцип, тоа ќе биде оној што добро испушта вода и е лесен за корените да можат да дишат нормално. Така, ако тоа ќе биде во тенџере, се препорачува да се мешаат еднакви делови универзална подлога со перлит на пример (за продажба овде), или пемза (на продажба) овде).

Од друга страна, ако тоа ќе биде на земја, подеднакво е потребно земјата да биде песочна, така што водата може брзо да се филтрира.

Претплатник на ѓердан од срцата

Како и сите сочни, нашиот протагонист се чувствува добро ако редовно се плаќа во топлите месеци од годината, што е кога расте. За ова, ќе се користат ѓубрива за кактуси и сукуленти (за продажба овде), и по можност течности за да може растението подобро да го апсорбира. Исто така, упатствата на производителот мора да се следат, бидејќи грешката може да биде фатална.

Како да се репродуцира Церопегија дрво?

Сечи

Најбрзиот начин е со исечоци во пролет-лето. Едноставно, треба да исечете стебло и да го засадите во тенџере со подлога за сукуленти што претходно ќе ги напоите, а потоа да го ставите на светло место, но без директна светлина. За да не падне стеблото, можете да заковате колче или стап и да го закачите на него.

Одете наводнување секогаш кога почвата ќе се исуши. А) Да за околу 20 дена ќе започне да испушта корени. Но, оставете го во тоа тенџере додека не се вкорени добро, бидејќи ако го промените пред време, коренот може да се скрши и ќе мора да започнете одново.

Клубени

Клубени може да се одделат и засадат

Слика - Викимедија / Мерцевики

Друг брз начин да добиете нова копија е копање на клубени и сечење на еден. Ова е засадено во посебен сад, со сочна почва што ќе остане влажна (но не и водена). Неопходно е дека кога садењето е скоро целосно закопано. На овој начин ќе никнат нови стебла.

Семиња

Ако имате шанса да добиете семе, засади ги на пролет или лето во саксија пошироко отколку што е висока, а исто така и со подлога за сукуленти (на продажба) овде) Ставете ги на површината, и посипете малку земја одозгора. На овој начин, тие нема да бидат толку изложени на елементите и ќе можат да 'ртат, нешто што ќе го сторат во текот на неколку дена ако бидат свежи.

Штетници и болести на ланецот на срцата

Тоа е многу отпорна билка, иако има некои штетници кои можат да влијаат на тоа, како на пр mealybugs, На лисна вошка и полжави. Првите две ќе ги видиме во пролет, а особено во лето, кога климата го стимулира нивниот биолошки циклус. Тие можат да се отстранат рачно или со памук или четка со обична вода или со неколку капки аптека алкохол. За полжави најдобро е да користите природен репелент како што е оваа.

Болестите се појавуваат само при наводнување и / или ако лисјата се навлажни секој ден. Корените може да станат некротични, а зеленилото да изгние. Затоа, важно е да се напои само кога е потребно, а во случај на симптоми, да се исечат погодените делови и да се третираат со фунгицид што содржи бакар (за продажба) овде).

Рустикалност

La Церопегија дрво Тоа е растение кое, поради потеклото, Не мора да бидете надвор ако температурата падне под 15ºC.. Но, ова не е проблем бидејќи може да се одгледува во затворени простории.

Каде да купам?

Преземете ја вашата копија тука:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)