Цилиндропунтија

Цилиндропунтија е бодлив кактус

Кактуси од родот Цилиндропунтија Тие се грмушки, или понекогаш арбореални, кои можат да се одгледуваат во ксеро-градини, па дури и во саксии. Тие се нарекуваат хоја, а најчесто е тоа што се трнливи растенија. Но, меѓу трн и трн, цвеќиња со добра големина никнуваат од горниот дел на стеблата во пролет-лето.

За разлика од другите кактуси, нејзината стапка на раст е брза. Всушност, постојат некои видови, како на пример Цилиндропунтија роза, што се смета за инвазивен вид бидејќи им треба многу малку за да живеат и да колонизираат други области. Затоа, другите што можат да се одгледуваат, ќе бидат подобри или ќе ги имаат во контејнер или во агол од градината што има лесен пристап.

Потекло и карактеристики на цилиндропунтија

Ова е род на кактус роден во Америка, и на север и на југ. Особено изобилуваат во САД и Мексико; Иако денес тие успеаја да стигнат до други земји, па дури и да го преминат океанот до Стариот континент, веројатно носени од curубопитни и / или аматери. Но, во секој случај, Станува збор за растенија со големина од 1 до 7 метри, со стебла кои се поделени на туберкулирани делови.

Fromолти или црвеникави боцки никнуваат од ареолите, долги околу еден сантиметар. Цветовите се жолтеникави, црвени или магента во боја и се појавуваат на горниот крај на стеблата. Овошјето е во форма на сфера, а внатре има кафеави семиња кои се во просек околу три милиметри.

Главни видови

Тие се како што следува:

Цилиндропунтија акантокарпа

Цилиндропунтија произведува големи цвеќиња

Слика - Викимедија / Стен Шебс

Тоа е кактус кој расте во Северна Америка и Мексико. Тоа е вообичаена билка на пустината Соноран. Има висина од 1 до 4 метри, и дава многу убави жолти цветови со големина од 2 до 3 сантиметри во дијаметар.

Цилиндропунтија мунзии

Cylindropuntia munzii е кактус со трње

Слика - Викимедија / Johnон Раск

Тоа е кактус кој расте како грмушка или како арборејско растение родено и во Северна Америка и во Мексико. Достигнува висина од 2 до 4 метри, а нејзините стебла се добро вооружени со трње. Цветовите се црвени, иако можат да бидат кафеави.

Цилиндропунтија имбриката

Cylindropuntia imbricata е бодлив кактус

Слика - Викимедија / Скарз

Тоа е кактус роден во Мексико кој достигнува 3 метри во висина. На местото на потекло е познато како кардон, карденче или ентраја, и се развива како високо разгранета и трнлива грмушка. Цветовите се црвени и имаат дијаметар од 5 сантиметри.

Цилиндропунтија роза (порано C. pallida)

Cylindropuntia rosea е инвазивен кактус

Слика - Викимедија / Hinnerk11

Тој е роден во Мексико и јужните САД. Тоа е грмушки кактус кој може да достигне 1 метар во висина, иако најчесто е тоа што не надминува 50 сантиметри. Стеблата се зелени, а боцките им се белузлави. Што се однесува до цвеќето, тие се розови.

Цилиндропунтија спиносиор

Cylindropuntia spinosior е грмушки кактус

Слика - Фликр / Ерик Барбиер

Овој вид потекнува од Северна Америка и достигнува Мексико. Достигнува висина помеѓу 40 сантиметри и 2 метри, и тоа е кактус со трнливи стебла. Цветовите можат да бидат розови, црвени, виолетови, бели или жолти.

Инвазивни видови во Шпанија

Според Атлас на инвазивни растенија во Шпанија, постојат голем број на цилиндропунтија кои му нанесуваат голема штета на екосистемот, а тоа се:

  • Цилиндропунтија имбриката
  • Цилиндропунтија роза
  • Цилиндропунтија спиносиор

Поседување и трговија со овие растенија е забрането. И, се разбира, исто така е и неговото воведување во природната средина.

Каква е грижата за Цилиндропунтија?

Сè додека не е инвазивно, може да се чува во градина или, подобро, во тенџере, ако им се дадат овие грижи:

Локација

За да можам да пораснам здраво важно е да се стави на сончево место. На овие видови растенија им треба многу, многу светлина за да имаат правилен развој, така што не е потребно да се става во сенка. Но, внимавајте: можете (и треба) да го ставите во полу-сенка ако с yet уште не сте навикнати да ја насочувате сончевата светлина.

Земјата

Цилиндропунтија е кактус со прекрасни цвеќиња

Слика - Фликер / Дру Ејвори

Земјата мора да е светло, без разлика дали ќе се чува на подот во градината или ако сакате да изберете да го имате во тенџере. Затоа, ако е многу тежок, препорачливо е да се меша во еднакви делови со перлит (на продажба) овде) или образ.

Друга опција е да се користи кактусна почва што е веќе продадена подготвена за овие растенија (за продажба) овде), или измешајте пемза со 40% тресет.

Риего

Генерално оскудни. Морате да наводнувате многу повремено бидејќи тие добро се спротивставуваат на сушата, но не и на вишокот вода. Така, Мора да се дозволи почвата целосно да се исуши помеѓу едното и следното наводнување. 

Претплатник

Треба да се плати само ако е во саксии, бидејќи во овие услови супстратот малку по малку истекува од хранливи материи. Така, ќе се плати со ѓубриво за кактуси, ако е можно течност (за продажба овде), во пролет и лето.

Ние ќе ја ставиме дозата назначена од производителот во водата и ќе ја напоиме почвата (никогаш не ја навлажнувајте растението)

Множење

Цилиндропунтијата расте брзо

Цилиндропунтија множете се со сечи и со семиња во текот на пролетта. Сечињата треба да се мерат околу 20 сантиметри и да се садат во саксии; на овој начин тие ќе се вкорени по околу 14 дена.

Од друга страна, семето 'ртат добро ако се засади во саксии со кактусна почва, а семето се става на целосно сонце. Наскоро 'ртат вака, за околу 7 дена ако се свежи.

Рустикалност

Тврдоста зависи од видот, но издржи студ, па дури и слаби мразови.

Што мислите за цилиндропунтијата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.