Што да правам ако мојот сукулент умира?

Lithops lesliei

Lithops lesliei

Сукулентите се неверојатни растенија: украсни, релативно лесни за нега и совршена големина за саксии. Огромното мнозинство на видови се хелиофилни, односно sunубители на сонцето и можеби затоа се смета дека тие често се многу отпорни на суша, кога реалноста е дека тоа не е точно.

Ако немаме многу искуство во нивното одгледување, може да се случи да им дадеме помалку вода отколку што им треба, или напротив да им дадеме премногу. Како последица на тоа, нашите растенија ќе ослабнат и, доколку не го избегнеме, ќе ги загубиме засекогаш. Но, смири / а, не е неопходно да се грижиш. Продолжете да читате за да знаете што да правам ако мојот сукулент умира.

Како да знам дали мојот сочен умира?

Првото нешто што треба да се направи е да се види дали навистина слабее или не, бидејќи на овој начин можеме да ги преземеме потребните мерки, како што е случај. Па тоа, Willе знаеме дека вашето здравје и живот се загрозени доколку:

 • Yellowолти, про transparentирни и / или меки лисја
 • Листови »затворени»
 • Лисјата паѓаат надвор од сезоната
 • Фабрика со брчки
 • Стеблото или стеблото се чувствува многу меко
 • Црни дамки на стеблото
 • Изглед на габи (сив или белузлав прав)

Што да направите за да го вратите?

Проверете ја влагата на подлогата

Огромното мнозинство на сочни проблеми имаат тенденција да имаат многу врска со наводнувањето. Ако почвата е многу влажна неколку дена по ред, корените брзо изгниет. Затоа, треба да ја проверите влажноста пред наводнување, на пример вметнувајќи тенок дрвен стап сè до дното и видете колку нечистотија се прилепи на него (ако е малку, тогаш може да се напои), или мерење на тенџерето еднаш напои и повторно по неколку дена (Бидејќи влажната почва тежи повеќе од сувата, можеме да бидеме водени од оваа разлика во тежината за да знаеме кога да напоиме).

Конечно, многу удобна и корисна опција се состои од купете дигитален мерач на влажност на земјата

Ставете подлога која добро се исцеди

Компостот или прекривката обично не е добра опција за кактуси, сукуленти или растенија од каудекс, бидејќи тие задржуваат многу вода и не дозволуваат нивниот корен систем да се развива на најоптимален начин. Мора да се земе предвид дека овие растенија, во најголем дел, растат во песочна почва, без скоро никаква органска материја. Поради тоа, многу е препорачливо да се користат порозни подлоги, како што се пемза, акадама, или направете мешавини со нив и малку црн тресет за да добиете совршени сукуленти.

Исечете до потера

Ако сокот скапува, за да го зачувате она што треба да направите е да донесете малку радикална, но ефективна одлука: намалете ги загубите. Со нож претходно дезинфициран со аптека алкохол, ќе мора да го пресечеме здравиот дел и да го фрлиме остатокот. Со она што е сега, она што ќе го направиме е да го оставиме сечењето надвор да се исуши во област заштитена од сонце десет дена, а потоа ќе го засадиме во тенџере со подлога која има добра дренажа.

Третирајте против габи

Кога ќе се појави сивиот (botrytis) или белиот прав што н makes тера да се сомневаме, прво е потребно да ја намалиме фреквенцијата на наводнување, бидејќи габите се многу омилени од влажноста, и второ да се третираат сукулентите со фунгициди, без разлика дали се хемикалии како Фосетил-Ал, или природно како бакар или сулфур. Ако се определиме за овие две последни, ќе ги користиме само во пролет и есен, бидејќи ако ги примениме во лето корените би можеле да изгорат.

Frailea катафрака

Frailea катафрака

Дали веќе знаете зошто вашиот сукулент умира? Се надевам дека отсега ќе ти биде полесно да се грижиш за неа. Но, ако имате какви било прашања, не двоумете се да прашате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

28 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Вирџинија dijo

  Здраво, имаме сукулент кој беше прекрасен кога ми ја даде свекрвата, поентата е дека венее со брзо темпо ... мојот сопруг стави магнезиум сулфат врз него за наводнување и мислиме дека не направете го тоа добро Таа е доста исушена, има ли начин да ја спасиме? Фала поздрави

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Вирџинија.
   Ви препорачувам да го извадите од тенџерето, отстранете ја целата подлога што можете. Потоа измијте ги корените со вода и повторно засадете ги во тенџере со нова подлога. И вода по неколку дена.

   Тогаш останува само да почекаме.

   Честитка.

 2.   Карен О dijo

  Добра ноќ ! Нешто не е во ред со мојот вкусен. Беше супер голем и убав. Сега лисјата паѓаат така само со допирање.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карен.
   Дали го имате на светло место? Сукулентите, генерално, се сончеви растенија и не одат добро во затворен простор или во сенка.

   Ако е така, постепено навикнете го нанадвор и да насочувате светлина, избегнувајќи ги централните часови на денот.

   Друга работа што може да ви се случи е дека добивате премногу вода. Колку често го полевате? Важно е да се остави почвата да се исуши помеѓу наводнување за да не изгние.

   Честитка.

 3.   Vanesa dijo

  Здраво! Имам кактус што беше засаден во тенџере од типот на пластична хартија, бидејќи се скрши го предадов на нормална пластика. Кога го поминав, исеков неколку корени бидејќи видов дека се многу суви и им ставив оплодена почва. Потоа го напоив и го ставив на сонце со сите други кактуси и сукуленти.

  Меѓутоа, кога го допрев, забележав дека е малку меко и се плашам дека скапува.
  Требаше да цвета наскоро, но бидејќи го имам (околу 1 месец) нема. Кога е времето на цветање?
  ВИ БЛАГОДАРАМ!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ванеса.

   Кактусите цветаат во пролет, понекогаш лето, но не се најчести. Меѓутоа, ако вашето е сè уште младо, можеби ќе потрае некое време за да го направите тоа.

   Наводнете ја малку, оставајќи ја земјата да се исуши помеѓу наводнувањата и ако видите дека гори, заштитете ја од сонцето и постепено навикнете се.

   Ако имате дополнителни прашања, консултирајте се со

   Честитки!

 4.   Сузана алварез dijo

  Здраво Добро утро .. Мојот сочен беше напад на кохинеална и очигледно ставив вишок инсектицид. Лисјата се затемнуваат, а некои стебла од кои излегуваа цвеќиња. Може ли да се поврати?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Сузан.

   Тешко е да се каже
   Отстранете ги сите лисја што се црни, а исто така ставете нова почва на неа (односно внимателно отстранете ја онаа што ја имате и ставете друга). И да чекаш.

   Се надеваме дека имате среќа и тој се опоравува.

   Поздрав.

 5.   Марија дел Кармен dijo

  Здраво поздрави. Пред еден месец ми дадоа растение од жад, растение на изобилие, но пред 2 недели почна да испушта многу лисја и оние што никнуваат не растат, тие венеат и нивните гранки почнуваат да паѓаат. Ми треба помош. Дали с still уште можете да направите нешто?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Марија дел Кармен.

   Каде го имаш? Тоа е растение кое живее добро на сонце, но ако претходно било во полусенка или во сенка, може да загуби многу лисја ако малку по малку не се навикне.

   Од друга страна, дали го имате во тенџере со дупки или без? Ако не, тогаш треба да го засадите во оној што има дупки во основата, инаку корените ќе изгниет.

   Тука го имате неговото досие за повеќе информации. Доколку се сомневате, не двоумете се да ни напишете повторно.

   Честитки!

 6.   Фиорела dijo

  Здраво, имам сукулент една година, тоа е «portulaca molokinensis» и само забележав дека нејзиното стебло е меко, има лисја и тие се силни (не паѓаат лесно). Во последно време беше студено и не го вадам многу на сонце, одамна не му дадов вода затоа што во студени времиња ми препорачуваа да не го давам (му дадов малку како што е потопло) што дали можам да направам за да знам дали е во ред? Дали умирате ако тринко е меко или е само недостаток на сонце? Патем, има добра дренажа во тенџерето и нејзината почва е мешавина од црвени вулкански карпи и садови за садови. Благодарам!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Фиорела.

   Да, добро правите малку да го наводнувате кога е студено. Но, имајте на ум дека оваа подлога се суши многу брзо, па затоа не е добро да го оставите растението без вода долго време. Една недела, две ако ми се брзаш, добро, но на пример цел месец не повеќе.

   Во сончеви денови би било интересно да се извади, се додека не е јасно студено.

   Поздрав.

 7.   Карен dijo

  Здраво, пред два месеци купив сочен терариум, растеше многу симпатично и со нови пука, ми се случи следново, таа дојде со лисја што паднаа и беа црни, сега се преселив и ме дроби, го донесов внатре во вреќа хартија, кога отидов да ја видам, видов дека има меки малечки раце, она што го направив беше да исечам с u грдо и меко додека малку од стеблото не беше премногу меко, а остатокот од стеблото што е добро го оставив таму во терариумот, Може ли да водам или треба да го пресадам? Од веќе многу благодарам, поздрав!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карен.

   Ако е многу меко, може да не се опорави
   Ставете го во нормална саксија, со дупки во нејзината основа, и почва што ја исцедува водата брзо (може да биде пемза, или мешавина од тресет со сецкана тула на еднакви делови). Вода многу повремено, еднаш неделно или помалку, само кога почвата е сува.

   И да чекам. Да видиме дали имаме среќа.

   Поздрав.

 8.   Liliana dijo

  Здраво, извинете пред околу еден месец купив вкусен вкус, од она што можев да го испитам е crassula perforata; сè одеше во ред сè до пред неколку дена, долните лисја почнаа да поцрнуваат, потоа се исушија и паѓаа, а потоа трупот му започна да станува кафеав, сега изгуби најголем дел од лисјата и се плашам дека ќе умре, јас не знам што му се случува или што да прави, помогни

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лилијана.

   Тоа е растение на кое му треба многу светлина, и малку наводнување само кога почвата е сува. Колку често го полевате?

   Тука го имаш неговиот знак во случај да може да ти помогне.

   Поздрав.

 9.   Ванина dijo

  Здраво! Видов дека мојот сукулент има меко стебло и оваа есен, губи лисја. Дали постои начин да се спаси? Надвор е, можеби беше прекумерно наводнување. Но, сакав да знам дали со сечење на стеблото може да го вратам.
  Ви благодариме!

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ванина.

   Да, кога се меки тоа е скоро секогаш поради прекумерно наводнување, или поради висока влажност (тоа се случува многу на островите на пример).

   Мој совет: наводнете само кога почвата е многу сува и исечете ги меките делови. Исто така, би било погодно да се стави нова почва на неа.

   Поздрав.

 10.   март dijo

  Здраво добро попладне, пред околу два месеци купив тенџере што доаѓа со разновидни сукуленти, го имав во бањата и забележав дека нема светлина, па го оставив во дневната соба и се чинеше дека оди добро, но тоа беше пред околу 2-3 недели. Стеблата на сукулентите (граптопетали) почнуваат да се виткаат, се чини дека поради тежината, но нивните лисја се слаби и паѓаат кога се допираат, покрај некој седум дојде и бел прав надвор Што ми препорачуваш?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво море.

   Она што јас би го направил е да го засадам секое растение во тенџере. Композициите се навистина прекрасни, но во затворен простор им е тешко да напредуваат, не само поради недостаток на светлина, туку и затоа што сите растенија примаат вода со иста фреквенција и тоа може да биде проблем, бидејќи има и такви на кои не им треба вода колку и другите.

   Кога стеблото се наведнува, тоа е затоа што расте брзо и претерано барајќи светлина, и на крајот се витка затоа што не може да ја издржи тежината. Значи, за да се реши, ќе треба да се однесе на посветла област.

   Белиот прав е габа, поради вишокот на влажност. Можете да го третирате со фунгицид, но исто така е многу важно да се напои поретко.

   Поздрав.

 11.   Карла Перез dijo

  Здраво добро попладне, пред околу еден месец пресадив сукулент со помош на сечење и лисјата на дното се сушат и паѓаат, не знам што е проблемот, лисјата на врвот се сеуште зелени

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Карла.

   Нормално е лисјата подолу да паѓаат, не грижете се. Листовите имаат ограничен животен век, а кога станува збор за сечињата уште повеќе, бидејќи на почетокот немаат корени.

   Поздрав.

 12.   Норма Телез dijo

  Здраво, пред околу 4 месеци купив сукулент и беше многу добро дадов неколку нови ќерки, но наеднаш почна да губи лисја сега стеблото веќе не е, тврдо и убаво зелено, но не дава повеќе лисја, јас вода еднаш неделно

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Норма.

   Ни требаат повеќе информации за да ви помогнеме. Дали го имате на сонце или во сенка? Дали сте внатре или надвор од домот?
   Ако е во саксии, дали има дупка во основата?

   Тоа е дека ако на пример е во онаа во која нема дупки, дури и да се полева само еднаш неделно ќе помине лошо, бидејќи корените секогаш ќе бидат поплавени.
   Ако сте во затворен простор, може да ви недостига светлина, бидејќи во затворен простор светлината не е доволно силна за овие растенија.

   Па, се надеваме дека ви помогнавме нешто. Ако имате било какви сомнежи, ве молиме контактирајте со нас.

   Поздрав.

 13.   Бренда Прадо dijo

  Добро попладне, сакам сукуленти, ги имав од мала и растеа и се множеа, но морав да се преселам и директно сонце ме удира околу 12 часа, забележав дека се разболуваат, беа многу виолетови во боја и почнаа да се збрчкаат и ги однесов до местото каде што ги обесуваме нашите алишта, но сонцето не ги удира малку и се чувствувам како да се полоши. Не знам каде да ги ставам и како да ги зачувам. Еден од нив остана без корен, јас останав така да кажам со чистото главче, не знам што да правам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Бренда.

   Проблемот со растенијата кои веќе претрпеле изгореници е што овие штети продолжуваат да се влошуваат уште некое време откако ќе бидат преместени. Но потоа, како што одминуваат неделите, тие закрепнуваат.

   Засега добро сте направиле што ги однесовте на тоа место, подалеку од директното сонце. Наводнувајте ги кога почвата ќе се исуши, а сето останато чека.

   Среќа.

 14.   Camila dijo

  Здраво добра вечер, работата е во тоа што имам сукулент веќе еден месец и листовите му станаа многу меки и почна да се затвора, покрај тоа што остана без најголем дел од лисјата.
  Дали има нешто што можам да направам за да го застанам на нозе?

  П.С.: прв пат се грижам за растение 🙁

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Камила.

   Како се грижите за тоа? Важно е да не паѓа директно на сонце (но мора да биде во место каде што има многу природна светлина), и да се полева кога земјата ќе се исуши целосно.

   Садот мора да има дупки во основата, без чинија одоздола, во спротивно ќе изгние.

   Поздрав.