Цереус перуанец

Cereus peruvianus е колоноозен кактус

Cereus peruvianus f монструозен

El Цереус перуанец Тоа е колонообразен кактус кој има многу и во затворен простор, но всушност е подобро да го имате во област каде што има повеќе светлина. Има бавна стапка на раст, но не премногу, до тој степен што за една година може да порасне од 30 на 50 сантиметри подолго ако се дадат вистинските услови, па затоа е интересно да се одгледува во голема саксија или, подобро, во почвата.

Не е баран вид кактус, но мора да внимавате да не го полевате премногу бидејќи тоа е растение што вишокот вода би предизвикало неповратна штета.

Потекло и карактеристики на Цереус перуанец

Cereus peruvianus е голем кактус

Слика - Викимедија / Серж Мелки

El Цереус перуанец, исто така познат како Цереус репандус o Цереус уругвајанус, тоа е колонообразно растение кое може да измери висина и до 12 метри. Развива сочни синкаво-зелени стебла, кои се цилиндрични и се разгрануваат на врвот. Овие имаат широки ребра меѓу 5 и 8, со ароли од кои никнуваат многу кратки бели влакна и мали сиви боцки со големина до 5 сантиметри.

Цветовите се појавуваат само во примероците кои веќе достигнале голема големина. Тие се бели засенчени со зелена боја, а долги се околу 15 сантиметри. Тие се појавуваат во лето и се ноќни, што значи дека се отвораат во самракот.

За да се произведе овошје, мора да има друг примерок. Ако има и има вкрстено опрашување, по околу 40 дена, што е потребно повеќе или помалку за да созрее, ќе видиме дека плодовите се црвени, немаат боцки и се со дијаметар од 2 до 5 сантиметри. Пулпата е за јадење, бела и содржи семе, кое исто така може да се јаде во следните 24 часа.

На популарен јазик е познат како перуански кактус од јаболко, хеџ кактус, канделабри кактус, перуанско дрво, па дури и компјутерски кактус бидејќи веруваше дека го апсорбира зрачењето што го емитира компјутерот. И тоа е по потекло од Јужна Америка, поточно од Западните Кариби.

Грижа за Цереус перуанец

Ако сакате да знаете како да се грижите за Цереус перуанец, тогаш првото и најважното нешто што треба да го знаете е дека, иако тоа ќе биде многу голема фабрика, избегнувајте да направите грешка и да го засадите во голем сад од мали нозе, бидејќи ако е направено, ризикуваме да го изгубиме поради вишокот на влага.

И кога го кажавме тоа, да видиме детално каква грижа треба да обезбедиме за да трае ... добро, сè што треба да трае, што може да биде повеќе од 70 години:

Локација

Тоа е кактус кој мора да биде изложен на сончева светлина, но само ако е аклиматизиран. Погрешно е да се стави растение во директна светлина ако до сега беше во сенка, бидејќи брзо гори. Поради оваа причина, потребно е прво да се стави во полу-сенка, а потоа постепено да се навикнуваме на насочување на светлината.

Ако треба да се одгледува во затворено, препорачливо е да го поставите во просторија каде што има многу светлина, но не пред самиот прозорец.

Земјата

Cereus peruvianus се нарекува и компјутерски кактус

Слика - Викимедија / Кшиштоф Голик

  • Саксија за цвеќе: ако ќе го имате своето Цереус перуанец во тенџере, мора да бидете сигурни дека контејнерот има дупки во основата. Како подлога, користете почва од кактус, или измешајте тресет со перлит (на продажба) овде) на 50%.
  • Градина: почвата мора да има добра дренажа. Ако е тешка и има тенденција да компактира многу, направете дупка од околу 50 х 50 сантиметри и наполнете ја со пемза (на продажба овде).

Риего

Треба да ја оставите земјата да се исуши помеѓу наводнување. Станува збор за кактус кој не поддржува напојување со вода, па доколку се сомневате, проверете ја влажноста на подлогата пред наводнување.

Користете вода од дожд секогаш кога е можно, или вода во шишиња.

Претплатник

Препорачливо е да се оплоди со ѓубриво за кактуси, еднаш неделно или на секои 15 дена во зависност од тоа што укажува на пакувањето на производот. Идеални месеци за ова се пролетта и летото, бидејќи ова е кога кактусот расте. Така, ќе осигуриме дека тој е добро и дека расте со здравје.

Множење

El Цереус перуанец се множи со исечоци и семиња во пролет, како ова:

  • Сечи: треба да исечете парче долго 30 сантиметри, а потоа да го оставите на суво и засенчено место една недела. После тоа време, засадете го во тенџере со пемза или квалитетна почва од кактус, како што е esta.
  • Семиња: семето се сее во расад поширок отколку што е висок, одделени едни од други, со подлога за кактуси или специфична за расади. Ако сè оди добро, тие ќе 'ртат за околу две недели.

Трансплантација

Cereus peruvianus е кактус со трње

Слика - Викимедија / Дуро4.

El трансплантација е готово во пролет, но само ако кактусот се вкорени добро; тоа е, само ако неговите корени излегуваат од дренажните дупки на садот. Ако е така, ќе биде внимателно отстранет и засаден во поголем сад од оној што веќе го имате, или во градината.

Рустикалност

Издржува мразови до -4ºС, под услов да се со кратко траење и точни.

Дали имате Цереус перуанец?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.