Како да се елиминираат солите грешки од кактусите?

Кактус со месна бубачка

Слика - Cactuseros.com

Кактусите се растенија за кои генерално е многу лесно да се грижат. Но, ако живееме во област каде што влажноста на животната средина е мала за време на најжешката сезона, најверојатно тие ќе станат многу ранливи на нападот на солите бубачки.

Овие паразити, видливи со голо око, можат да им нанесат голема штета. Така, многу е важно да знаеме како да ги елиминираме бубачките од кактуси, и со еколошки и со хемиски лекови.

Кои се mealybugs?

Млечни бубачки, исто така познати како кокциди, школки, лушпи, лушпи, прасиња или школки, се некои многу мали инсекти кои имаат заштитен штит со различна боја и конзистентност, во зависност од тоа на кој вид припаѓа.

Тие се едни од најчестите штетници кај растенијата и, пред с, кај кактусите кои не ја добиваат целата потребна грижа. Кога ги забележуваат слаби, тие веднаш се придржуваат до нив и почнуваат да се хранат со сокот, дел од кои многу од нив ќе се излачат како шеќерна течност (меласа) што ги привлекува црните габи и лисна вошка.

Може да има повеќе од една генерација годишно. Прво, јајцето се изведува, од него се појавува ларва; станува возрасен и положува јајца, со што се повторува циклусот додека температурите не бидат премногу ниски.

Видови бубачки што најмногу влијаат на кактусите

Има пред се две што можеме да видиме многу во умерените региони. Се:

Памучна мешка грешка

Грмушки од родот Pseudococcus

Наречен котонет на каталонски јазик и ботанички познат како Псевдокок, мери не повеќе од 1 см и има памучна текстура. Може да се види во ареолите, но и меѓу ребрата на кактусот.

Памучен корен mealybug

Rhizoecus mealybug

Слика - Forestryimages.org

Познати под научното име Rhizoecus sp, тие се солетни бубачки кои паразитираат корените. Единствениот начин да ги откриете е со вадење на растението од тенџере или од земја за да видите како функционира неговиот корен систем.

Вошка од Калифорнија

Aonidiella aurantii

Слика - nbair.res.in

Или калифорниска црвена вошка. Нејзиното научно име е Aonidiella aurantii. Тие се повеќе или помалку заоблени во форма, со темноцрвено-кафеав грб.

Кои се симптомите и штетите што ги создаваат?

Можеме да знаеме дали нашиот кактус има чума од гриз, ако:

 • Ги гледаме самите инсекти.
 • Се појавуваат обезцветени дамки.
 • Поради присуството на габата Негрила.

Штетите што ги предизвикуваат се деформации на телото на кактусот од каснувања. За жал, ако штетата е сериозна, фабриката нема да ја врати својата нормална состојба.

Како да се елиминираат солите грешки од кактусите?

Памучни брисеви

Домашни лекови

Постојат неколку лекови што можеме да ги користиме:

 • Отстранете ги солените бубачки со брис од уво или мала четка едноставно навлажнета со вода.
 • Растворете мала лажица сапун и друга со запален алкохол во литар вода, а потоа нанесете со четка.
 • Фрли бубамари, кои ќе ги изедат бубачките.
 • Во случај на задебелување, препорачливо е кактусот да се третира со природни фунгициди како што се Бакар оксихлорид.

Хемиски лекови

Ако чумата е распространета, користете кохинеален инсектицид што ќе ги најдеме за продажба во која било градинка или градинарски центар.

Се надевам дека отсега знаете како да ги контролирате и елиминирате бубачките од вашите кактуси me. Кога се сомневате, не двоумете се да прашате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

8 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марилин Уручага Мианес dijo

  Здраво, јас сум за loveубен во кактуси исто како вас, имам мала колекција и во последно време дел од колекцијата е под влијание на кохинеална и смела габа, особено опунтии и дел од мамиларија, решив да ги елиминирам од Колекцијата до најпогодените, ќе го испробам вашиот совет за копиите што с still уште ги имам и се болни. Ако знаете за други лекови за кацерос, објавете ги, дека пестицидите не се на дофат на мојата рака. Благодарам.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Марилин.
   За болдирање, посипете бакар над растенијата, во пролет или есен. Не го правете тоа лето, бидејќи може да изгорат.
   Поздрав.

 2.   Стефани dijo

  Здраво, јас сум нов fanубител на кактуси и многу сум загрижен за моето прво растение, ми го дадоа пред две години и оваа пролет конечно стави цвеќиња, сепак, во последно време видов неколку мали бели работи што пораснаа во неколку дена. Отидов во расадник и ми дадоа фунгицид, сепак, мојот кактус е сеуште ист, не знам дали ќе биде памучна каша или само друг паразит, ќе испратам фотографии за да видам дали можете да помогнете јас Милиони благодарници

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Естефанија.
   Ако имаат чувство на памук и лесно се отстрануваат со рака, четка или сл., Тоа е кохинеално.
   Можете да ги отстраните вака, со четка на пример натопена во аптека алкохол, или со анти-мелема.
   Честитка.

 3.   Марија Ерера dijo

  Со памучна волна, не можете да ја намалите стражата, тоа е континуирана борба, јас користев калиум сапун, претпочитам природни производи, сега почнав да користам земја од дијатомеј, ставав на земја и исто така се прашкав, многу е тешко да се отстранат

  1.    Моника санчез dijo

   Хола Марија.
   Да, целосно се согласувам. Mealybug е еден од оние штетници со кои треба да се справувате од година во година. Но, дијатомејската земја се покажа како доста ефикасна.
   Честитки!

 4.   Марија dijo

  Колку често треба да прскам со алкохол?

  1.    Моника санчез dijo

   Хола Марија.

   Еднаш дневно една недела.

   Како и да е, ако можете да набавите земја од дијатомаце, тоа е скоро подобро, затоа што само еднаш го истурате врз кактусот, а следниот ден нема многу меки бубачки или многу малку.

   Честитки!