Мамиларија Тереза

Мамиларија Тереза ​​е мал кактус

Слика - Flickr / Resenter1

La Мамиларија Тереза Тоа е многу мал кактус, толку многу што дури и ако достигне зрелост можете да го земете со една рака без никаков проблем. Иако има трње, тие не се опасни за луѓето; Уште повеќе, кога ќе се ракува, на пример, за да го смените садот, треба да бидете многу претпазливи затоа што, ако не, може да ги отстраниме.

Ова не би предизвикало штета, секако не сериозно, бидејќи тие би пораснале за кратко време. Но, подобро е да се прават работите добро, и да одвоите време што е потребно, обидувајќи се да не го оштетите растението. Но, каков е овој кактус? Y, Како треба да се грижи за тоа?

Потекло и карактеристики на Мамиларија Тереза

Мамиларија Тереза ​​е многу мал кактус

Слика - Викимедија / Аманте Дарманин

La Мамиларија Тереза Тоа е мал кактус, ендемичен во Мексико, поточно во Дуранго, каде што живее во пустините, често меѓу карпите, како што можете да видите на горната слика. Неговото тело е топчесто иако има тенденција да расте во форма на колона со текот на годините, достигнувајќи височина од околу 5 сантиметри со дебелина од 1-3 сантиметри.. Обично расте сам, но не е невообичаено да се разгране.

Како и сите мамиларија вреди за нејзината сол, има неколку испакнатини на телото наречени туберкули. Овие се цилиндрични, а на крајот имаат ареола, од која произлегуваат 22-35 радијални боцки од белузлава и пердувести боја што ги има видот. Исто така, никнува цвеќињата, кои се виолетови или бели и имаат дијаметар од околу 2 сантиметри. Овошјето е многу мало, 1 сантиметар и содржи црни семиња.

Тоа е во опасност од истребување според Црвениот список на Меѓународната унија за зачувување на природата (IUCN за акронимот на англиски јазик).

Како се грижите за себе?

Ако немате простор за големи кактуси, и / или сакате мали, тогаш може да биде многу интересно да набавите Мамиларија Тереза. Но, мора да се каже дека тоа е малку захтевно, бидејќи на пример Ако се напои повеќе отколку што е потребно, брзо скапува, и ако е засадено во многу компактна почва, исто така, омекнува и на крајот умира.

Поради оваа причина, важно е да знаете кои се вашите потреби за да може да има правилен развој. Така, покрај тоа, ќе направиме да цвета секоја сезона.

Локација

Тоа е кактус што Мора да се стави на место каде што е изложено на сонце. Но, бидете внимателни со ова, бидејќи ако го имаа во затворен простор во расадникот, не треба да го изложуваме на кралот kingвезда веднаш штом ќе се вратиме дома, бидејќи во спротивно ќе гореше. За да се избегне ова, многу е подобро да се стави надвор, на отворено, но во сенка (многу јасно).

По околу 15 дена, можеме да почнеме да се навикнуваме на тоа малку по малку, изложувајќи го на сончева светлина секоја недела, малку подолго. Ако во одреден момент видиме дека почнува да гори, пред да отиде на повеќе, ќе го вратиме во сенка. Малку по малку ќе се навикне на сонцето.

Почва или подлога

Mammillaria theresae е кактус со мал цвет

Слика - Викимедија / Мајкл Волф

  • Градина: расте на песочни или карпести почви, затоа бара почвата брзо да исцеди вода, а исто така и брзо да се исуши кога ќе стане влажна. Затоа, ако сакаме да го имаме во градината, се препорачува да се направи дупка од околу 50 х 50 см, и да се покриваат неговите страни, освен основата со решетка за засенчување. Оваа мрежа ќе спречи подлогата што ќе ја ставиме, а тоа е коската на јагоди, да се меша со градинарската почва. Потоа, го додаваме гореспоменатиот помкс, и засадуваме кактус.
  • Саксија за цвеќе: бидејќи е многу чувствителен на запушување вода, ве советувам да користите подлоги од типот пемза (на продажба) овде), или акадама (на продажба) овде) со кирјузуна (на продажба) овде) во еднакви делови, особено ако живееме во област каде што влажноста е голема.

Наводнување и претплатник

Наводнувањето е најлесно, затоа што ние навистина треба само да го напојуваме Мамиларија Тереза кога подлогата е целосно сува. Тоа е растение кое доста добро се спротивставува на сушата, затоа не мора да се грижиме премногу за ова. Всушност, треба да наводнувате само еднаш неделно, а уште помалку во зима.

Исто така, претплатникот ќе го правиме тоа периодично во пролет и лето. Ако е во земја, тоа ќе биде добро за ѓубрива или гранулирани или прав во прав, но ако е во тенџере, ќе се претпочита да се користат ѓубрива или течни ѓубрива за кактуси оваа) Во секој случај, мора да ги следите упатствата на контејнерот за да не ги запалите корените.

Множење

Се множи со семиња, а понекогаш и со исечоци. Идеално време за ова е пролетта, па дури и почетокот на летото. Семето ќе се посее во плех кои се пошироки отколку што се високи, со подлога за кактуси. Еднаш на сонце или во полу-сенка, тие мора да се чуваат со подлогата влажна, но не и поплавена. На овој начин тие ќе 'ртат за околу еден месец.

Сечињата се земаат од гранките што никнуваат од Мамиларија Тереза. Но, тие мора да измерат минимум 2 сантиметри, и мора да се исечат со претходно дезинфициран нож. Покрај тоа, добро е да се импрегнира основата со хормони за искоренување, а потоа да се засадат во саксии со вермикулит. Ако се стават во полу-сенка, тие ќе се искорени по околу 15 дена.

Чини и болести

Тоа е кактус што може да го има mealybugs. Сега, чумата што предизвикува најголема штета се полжави и голтки, затоа е важно да се држат настрана од растението.

Поврзана статија:
Како да се елиминираат солите грешки од кактусите?

Покрај тоа, кога ќе се додаде повеќе вода отколку што е потребно, корените стануваат ранливи на болести пренесени од габи, како што е фитофтората.

Рустикалност

Издржува многу слаби мразови до -1 ° С.

Мамиларија Тереза ​​е мексикански кактус

Слика - Викимедија / Мајкл Волф

Дали го знаевте овој кактус?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.