Син кактус (Pilosocereus azureus)

Pilosocereus azureus е колонообразен кактус

Слика - Викимедија / Петар43

El Pilosocereus azureus тоа е кактус со колонообразни и шилести стебла со голема украсна вредност. Иако расте со брзина што би можеле да ја опишеме како бавна, таа не е скоро толку бавна како другите, како што е Ферокактус, или камоли Карнегија гигантеа (сагуаро).

Всушност, интересен вид е да растеш во градини, бидејќи може да се земе здраво за готово дека за неколку години ќе добиеш примерок со добра големина.

Потекло и карактеристики на Pilosocereus azureus

Pilosocereus azureus е голем кактус

Слика - Викимедија / Фачеиро

El Pilosocereus azureus Тоа е ендемичен кактус во Бразил, иако неговата убавина го доведе до градини во сите топли региони на светот. Достигнува висина од 2 и 10 метри во висина, и со текот на времето станува високо разгрането растение, со гранки кои никнуваат на кратко растојание од земјата.

Стеблата се со синкава боја, со дијаметар од 5 до 11 сантиметри. Тие имаат помеѓу 5 и 19 ребра, од чии ароли произлегуваат помеѓу 1 до 12 централни боцки со должина до 30 милиметри, како и радијални со димензии од 5 до 15 милиметри.

Цвета откако ќе достигне зрелост, создава цвеќиња со дијаметар од 2 до 5 сантиметри. Плодот е во облик на сфера и има пулпа од магента, во која ќе видиме бројни семиња со темна боја.

Неговото моментално прифатено научно име е Pilocereus pachycladus, но сепак е попознат по неговиот синоним, P. azureus. Исто така се нарекува син кактус.

Грижа за Pilosocereus azureus

За да знаете како да се грижите за овој кактус, важно е да земете предвид како живее во своето природно живеалиште, односно во неговото потекло, бидејќи на овој начин можеме да добиеме идеја како да го имаме. Па, со тоа кажано, мора да се каже и тоа Тоа е кактус типичен за грмушките, каде што коегзистира со други растенија, повеќето од нив мали.

Пронајден е од 50 до 1550 метри надморска височина, нешто многу интересно бидејќи го прави а растение способно да живее и во тропска клима со изразена сува сезона, како и во умерено-топлите, каде што се регистрирани-многу- меки и точни мразови.

Типичната почва на која се развива е обично песочна или карпестаЗатоа, кога врне, водата брзо се апсорбира, со што се спречува нејзините корени да останат влажни долго време. Затоа, не треба да го садиме во тешки или компактни почви, бидејќи би ризикувале да го загубиме.

Поаѓајќи од ова, ајде да видиме како да се грижиме:

Локација

Прво, најдобро е да се стави надвор, во светла област. Тоа е кактус што расте на полно сонце, бидејќи треба да се изложи на него за да има нормален развој.

Но, работите ќе се променат ако нашата фабрика не се аклиматизира, или ако има интензивни мразови во областа каде што живееме. Во првиот случај, ќе мора да го ставиме во полу-сенка, а во последниот, мора да го заштитиме или со ставање дома или во стаклена градина.

Ако одберете да го имате дома, ќе го однесеме во просторија каде што има многу светлина и ќе го ставиме подалеку од нацрти.

Почва или подлога

  • Саксија за цвеќе: во саксија ќе ви требаат лесни подлоги, како што се пемза, малата вулканска глина од 1-3 мм или подлога за кактуси (на продажба) овде).
  • Градина: ако почвата на градината е тешка и компактна, ќе направиме дупка од 1 x 1 метар и ќе ја наполниме со некоја подлога споменато претходно.

Риего

Во принцип, оскудно. Мора да се дозволи почвата да се исуши помеѓу наводнувањата, така што корените да не изгниет. Покрај тоа, важно е кактусот да не се навлажни, односно да не се напои одозгора, и помалку ако во тоа време е директно осветлен (всушност, секогаш е подобро да се напојува во самрак, кога сонцето е низок, бидејќи не само што ги спречува растенијата да горат, туку исто така гарантира дека имаат повеќе време да го апсорбираат).

Друга важна тема за разговор е плочата под тенџерето. Не е добро што го има, бидејќи водата што не се апсорбира од подлогата, ќе заврши таму, и тоа ќе го изгние кактусот. Треба да се има само ако секогаш се сеќаваме да го исцедиме по секое наводнување.

Претплатник

Ако сакате да добиете нешто да расте побрзо и поздраво, Многу е интересно да се плаќа во текот на пролетта, летото, па дури и есента ако времето е топло.. За да го направите ова, ние ќе користиме специфични ѓубрива за кактуси, избирајќи ги оние што се течни (како на пр оваа) ако е во тенџере, така што дренажата останува идеална.

Множење

El Пахицереус азуреус се множи со семиња и сечи во пролет; но во секој случај важно е да се користат лесни и порозни подлоги, како што е вермикулит (за продажба овде) што е идеално за седишта, или гореспоменатиот пемза (за продажба овде) така што сечињата се вкорени подобро.

Тие ќе бидат поставени во светла област, и ќе се чуваат напои.

Штетници и болести на синиот кактус

Грмушките може да го нападнат Pilosocereus azureus

Тоа е кактус доста отпорен на штетници и болести. Всушност, јас имам еден и тоа што беше на моменти беше mealybugs, но ништо друго. Овие се отстрануваат со дијатомејска земја (за продажба) овде), бидејќи ги дехидрира.

Исто така, треба да бидете внимателни со голтки и полжавибидејќи имаат тенденција да ги проголтаат кактусите.

Рустикалност

По искуство, Можам да кажам дека издржува до -1,5 или -2ºC но ако тие се специфични мразови и со многу кратко траење. Според некои извори консултирани, се вели дека има температура до -3ºC.

Каде да купам Pilosocereus azureus?

Дали сакате да имате своја фабрика? Потоа кликнете тука:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.