Датотека Welwitschia mirabilis

Welwitschia mirabilis

La Welwitschia mirabilis е растение кое е предизвик за сите зависници од сочни. Не е дека е особено декоративно, но е толку тешко да се грижиш дека постигнувањето успех со него е извор на гордост.

И дали е тоа што сте по потекло од една од најсушните и најжешки области во светот, одлучувајќи да се обидете да ја прилагодите на нешто поблага клима, честопати завршува лошо. И покрај ова, ова е блог за сукуленти и мора да има датотеки за сите видови: онаа на Welwitschia mirabilis Не можете да пропуштите.

Како е?

Welwitschia mirabilis

La Welwitschia mirabilis Тоа е монотипен вид (единствен во родот Welwitschia) што го опиша Josephозеф Далтон Хукер и го објави во Градинарските хроника и земјоделски весник во 1862 година. Тоа е ендемично растение од пустината Намиб кое расте од дебело стебло од кое никнуваат само два лисја. Штом ртат, никнуваат котиледоните, кои се трансформираат во овие два лисја.

Цветовите произлегуваат од терминално стебло во центарот на растението и имаат портокалова боја. Семињата се растенија, со ламинарни крилја и се со големина од околу 2 см.

Кои се нивните грижи?

Welwitschia mirabilis

Да има Welwitschia mirabilis во услови мора да се сади во голема, длабока саксија со подлога што многу добро се исцеди. Всушност, многу е препорачливо едноставно да се користи пемза самостојно или измешано со измиен речен песок. Покрај тоа, треба да наводнувате малку: еднаш на секои 10-15 дена во лето и месечно во остатокот од годината.

Сепак, ќе биде бескорисно да го имате во најдобра подлога ако времето не е добро. Максималната температура може да биде 40ºC без проблем, но минималната температура не треба да се спушти под 0ºC. Во случај да го стори тоа, ќе мора да го заштитиме во загреана стаклена градина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.