Sansevieria

Сансевиериите се лесни за одгледување растенија

Постојат многу растенија кои совршено се вклопуваат во градина или колекција на кактуси, сочни и / или каудиформни облици, а несомнено една од најпопуларните е Sansevieria. Сместени во оние области каде што сончевите зраци не стигнуваат директно, тие се прекрасни.

Тие не бараат многу грижа, и тие исто така имаат квалитет што е препознаен од самата НАСА што не може да се игнорира.

Потекло и карактеристики на Сансевиерија

Нашиот протагонист е род на тревни, повеќегодишни и ризоматозни растенија составени од околу 130 видови родени во Африка и Азија. Познати се како растение на змијата, опашка на гуштер, јазик на свекрвата или меч на Свети Georgeорѓи, и тие се карактеризираат со тоа што имаат генерално долги, широки и рамни лисја, но тие исто така можат да бидат вдлабнати или цилиндрични, зеленикаво, зелено и жолто или сиво со или без дамки.

Цветовите се групирани во раси, паники, шила или фасцили и се бели. Овошјето е бобинки што не се јадат и зреат во лето-есен.

Главни видови

Најпознати се:

Sansevieria trifasciata

Sansevieria trifasciata кондензиран во расадник

Слика - Викимедија / Моки // Sansevieria trifasciata 'Laurentii'

Тоа е растение кое потекнува од западна тропска Африка до Нигерија и источно од Демократска Република Конго. Неговите лисја се многу долги, можат да достигнат должина од 140 сантиметри ширина до 10 сантиметри, крута и темно зелена со поситни зелени попречни линии.

Цветовите се групирани во групи долги до 80 сантиметри и се зеленикаво-бели. Овошјето е портокалова бобинка.

Sansevieria cilindrica

Sansevieria cylindrica во тенџере

Слика - Фликр / Марлон Мачадо // Sansevieria cylindrica var. патула „Бонсел“

Тоа е растение кое потекнува од тропска Африка, особено Ангола, која има не повеќе од пет цилиндрични или малку срамнети со земја листови со должина до 2 метри со дијаметар од 3 сантиметри, зелена со ленти со потемно зелена боја.

Белите цвеќиња произлегуваат од безлисна цветна дршка наречена бегство долга до 1 метар. Овошјето е мала бобинка со дијаметар од околу 0,8 сантиметри.

Кои се нивните грижи?

Доколку сакате да имате копија, препорачуваме да ја обезбедите со следната грижа:

Локација

Dependе зависи од тоа каде сакате да го имате 🙂:

  • Внатрешни работи: во светла просторија, но без директна светлина.
  • Надвор: во полу-сенка, на пример, под сенката на дрвото.

Земјата

Повторно, зависи:

  • Саксија за цвеќе: Многу е прилагодлив, но најдобро ќе расте во мешавина на универзален стил на средно растење со 50% перлит. Можете да го добиете првиот овде и вториот овде. Други опции се акадама (за продажба овде) или пемза (на продажба) овде).
  • Градина: расте во сиромашни почви, со многу добра дренажа. Доколку вашето не е такво, слободно направете дупка за садење од околу 50 х 50 сантиметри и наполнете ја со мешавина на подлоги споменати погоре.

Риего

Цвеќиња Sansevieria trifasciata

Слика - Викимедија / Винајарај // Цвеќиња на Sansevieria trifasciata

Ова е една од заедничките работи на Сансевиерија со кактуси, сукуленти и на крајот со сукулентите што сите ги знаеме: бараат прилично оскудни ризици. Всушност, ова е една од причините зошто тие не би се судриле во градината на кактуси, или сочни, или дури и меѓу група на Pachypodium lamerei на пример.

Тие се многу чувствителни на гниење на коренот предизвикано од напојување со вода, така што треба да наводнувате само кога почвата е целосно сува. Повеќе или помалку, идеалот е да се наводнува еднаш неделно во лето, и на секои 10-20 дена во остатокот од годината.

Поврзана статија:
Сè што треба да знаете за наводнување на сукуленти

Лисјата никогаш не треба да бидат влажни, и ако имате чинија под неа, треба да го отстраните вишокот вода 20 минути по наводнување.

Претплатник

Од рана пролет до крајот на летото. Можете да го користите течното сочно ѓубриво што веќе го имате дома или од кое можете да купите овде. Следете ги упатствата наведени на пакувањето за да избегнете последици од предозирање (оштетени корени, жолтеникави или суви лисја, прекин на растот и / или смрт на растението).

Време на садење и / или пресадување

Во пролет, кога ризикот од мраз ќе помине.

Чини и болести

Слика - Викимедија / Питер А. Мансфелд // Sansevieria erythraeae

Многу е тешко. Сепак, потребно е да се контролира мекотели (особено полжави) за време на сезоната на дождови. Исто така и тие печурки кога се прелива.

Множење

Сансевиерија се множи со семиња и со одвојување на пијавки во пролет-лето. Ајде да видиме како да продолжиме во секој случај:

Семиња

За да го размножите со семиња, треба да наполните тенџере со дупки со универзална подлога измешана со 50% перлит, да ги навлажнете добро и потоа да ги ставите на површината, покривајќи ги со малку подлога.

Поставувањето на садот во близина на извор на топлина, и одржување на навлажнета почва, ќе 'ртат за околу две до три недели.

Млад

Тие можат внимателно да се одделат, со помош на мала мотика ако е во земјата, или со отстранување на растението од тенџерето и сечење со претходно дезинфициран нож, а потоа и садење во друга област од градината или во друг контејнер.

Рустикалност

Се спротивставува на студ, но мраз боли. Од искуство да ви кажам дека ако падне на -2ºС навремено и на краток начин, ништо нема да му се случи, но претрпува штета од град.

Кои употреби се дадени?

Sansevieria grandis во градина

Слика - Викимедија / Питер А. Мансфелд // Sansevieria grandis

Сансевиерија се растенија кои тие се користат само како украсни растенија, но освен тоа, исто така тие се одлични прочистувачи на воздух. Поточно, НАСА во а учат 1989 година откри дека Sansevieria trifasciata отстранува бензен, ксилен и толуен, со што се чисти воздухот што го дишеме.

Што мислите за овие растенија? Имате некој?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)