Џин кардон (Pachycereus pringlei)

Поглед на Pachycereus pringlei во живеалиште

Слика - Викимедија /Томаскастелазо

El Pachycereus pringlei Тој е еден од најлесните колонообразни кактуси за нега, а исто така е и еден од најсличните на Carnegiea gigantea (сагуаро). Всушност, не е невообичаено да ги мешаме кога се возрасни, но кога се млади… кога се млади е друга приказна.

Неговата брзина на раст не е дека е многу голема, но е растение кое од година во година ќе го гледате поголемо. Но, исто така, тој се спротивставува на слабите мразови без да биде оштетен, и затоа Тоа е еден вид од најинтересните за xero-градини.

Потекло и карактеристики на Pachycereus pringlei

Познато како кардон, гигантски кардон или сагуеса, ова е ендемичен кактус на Баја Калифорнија и Сонора во Мексико, како и северна Аргентина. Неговото научно име е Pachycereus pringlei, именувана по Серено Вотсон, Натаниел Лорд Бритон и Josephозеф Нелсон Роуз во 1987 година во чест на Сајрус Принглеј.

Може да достигне висина од 19 метри, со багажникот до 1 метар во дијаметар., иако нормалното е што при одгледување не надминува 6-7 метри во висина. Неговите стебла растат скоро целосно исправени и се составени од многу обележани ребра на чии краеви имаат ареоли, кои се големи, овални и имаат кратка сиво-кафеава волненост. 'Рбетниците произлегуваат од ареолите со број од 20 и се црвеникави или кафеаво-темни и стануваат сивкасти; радијалните се со должина од 2 до 3 см, а централните (1 или 2) се со големина до 5 сантиметри и се посилни.

Цвета во лето, но само ако примерокот е висок најмалку 3-4 метри. Цветовите се во форма на инка и имаат должина од 5 до 8,5 см. Однадвор се црвени, а однатре белузлави. Тие никнуваат од врвот на кактусот, но можат да никнат и од долните стебла.

Кои се нивните грижи?

'Рбетниците на Pachycereus pringlei се долги

Слика - Викимедија / Кшиштоф Голик

Локација

El Pachycereus pringlei мора да биде надвор, на полно сонце. Сега, во расадници обично се чува во полу-сенка, особено ако е млад, затоа не двоумете се да го поставите малку заштитен од кралот на starвездите и да се навикнете малку по малку. На овој начин, ќе спречите да гори.

Земјата

 • Саксија за цвеќе: мора да биде порозно за добра дренажа. Измешајте универзална подлога со перлит во еднакви делови, но ако можете да добиете пемза (во продажба овде), акадама (на продажба) овде), или дури и ситно чакал (1-3мм) подобро.
 • Градина: исто. Ако почвата има тенденција да се компактира, направете дупка од околу 50cm x 50cm (идеално 1m x 1m) и пополнете ја со подлогите споменати погоре.

Риего

Наместо тоа оскудни. Станува збор за кактус кој стравува од запушување вода, поради што мора да се остави почвата или подлогата целосно да се исушат пред повторно да се напои.

Ако го имате во тенџере, проверете дали има дупки за дренажа. Ако имате чинија одоздола, отстранете го вишокот вода 30 минути по наводнувањето за да спречите гниење на корените.

Поврзана статија:
Како да знам дали мојот кактус скапува?

Кога наводнувате, немојте да го навлажнувате кактусот, само почвата.

Претплатник

Силно се препорачува да го платите од рана пролет до крајот на летото со ѓубрива за кактус (на продажба) овде) следејќи ги индикациите наведени на пакувањето.

Множење

Гигантскиот картон се множи со семиња и сечи во пролет-лето. Ајде да знаеме како да постапуваме во секој случај:

Семиња

Поглед на плодот на Pachycereus pringlei

Слика - Викимедија / Фотографот

Семето на кактуси е многу мало, а не е исклучок ниту семето од овој вид. За да не ги изгубите, советуваме да се наоѓаат во затворена просторија, така што ветерот не може да ги носи со себе. Подоцна, вие само треба да го следите ова чекор по чекор:

 1. Прво, наполнете го садот со универзална подлога (на продажба) овде) со перлит (на продажба) овде) во еднакви делови.
 2. Вода совесно.
 3. Потоа сеете семе, обидувајќи се да не направите купишта.
 4. На крај, покријте ги со тенок слој на подлогата, и овој пат повторно вода со распрскувач.

Сега ќе треба да го поставите садот само надвор, во полу-сенка и да ја одржувате подлогата влажна, но не и поплавена. Така тие ќе 'ртат за околу 15 дена.

Сечи

Тоа е најбрзиот начин да се добие нова копија на Pachycereus pringlei. За да го направите ова, она што е направено е да се исече парче од околу 30 см, да се исуши раната околу 7-10 дена, а потоа да се засади (не заковај го) во тенџере со образ или слично.

Основата на исечоците можете да ја импрегнирате со хормони за искоренување (на продажба) Не се пронајдени производи) пред садењето за да му помогне побрзо да се искорени, но не е потребно.

Чини и болести

Можеби мислите дека со тие трње што ги има, тој нема непријатели, но има. Таа мора да биде заштитена од полжави и голтки, како и вишок наводнување.

За да ги одбиете мекотелите, можете да ги користите дијатомејска земја (на распродажба Не се пронајдени производи), од друга страна, за да го избегнете второто, треба многу да го контролирате наводнувањето, да ја исушите почвата и, во случај на сомневање, да ја проверите влажноста на подлогата.

Рустикалност

Поглед на Pachycereus pringlei

Тој се спротивставува на слабите мразови до -3ºC, под услов да се со кратко траење и точни.

Што мислеше за Pachycereus pringlei?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)